BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 18:03 - 20/08/2003
 
ايران در کوبا پارازيت توليد می کرد

دولت کوبا گفته است در يک مکان ديپلماتيک متعلق به ايران پارازيت توليد می شده است
دولت کوبا گفته است در يک مکان ديپلماتيک متعلق به ايران پارازيت توليد می شده است
 
امير نامدار

کوبا رسما اعلام کرد منبع ايجاد اختلال بر روی امواج تلويزيون های ماهواره ای فارسی زبان که از آمريکا برنامه پخش می کنند را در داخل يکی از اماکن ديپلماتيک متعلق به ايران در هاوانا شناسايی و مسدود کرده است.


دولت کوبا روز سوم اوت اطلاع داد که محل توليد اختلال ها را شناسايی و اقدام برای متوقف کردن آن را آغاز کرده است
جوان پرکوپويچ، يکی از سخنگويان وزارت خارجه آمريکا
جوان پرکوپوويچ يکی از سخنگويان وزارت خارجه آمريکا روز چهارشنبه 20 اوت به بی بی سی گفت که دولت کوبا به آمريکا اطلاع داده که محل توليد اختلال ها که يک مکان ديپلماتيک متعلق به ايران در داخل يا حوالی هاوانا، پايتخت کوبا بوده را شناسايی کرده و ايجاد اختلال بر روی برنامه های تلويزيونی و راديويی متوقف شده است.

خانم پرکوپوويچ گفت: "دولت کوبا روز سوم اوت اطلاع داد که محل توليد اختلال ها را شناسايی و اقدام برای متوقف کردن آن را آغاز کرده است."

به گفته اين سخنگو، کوبا در همان هنگام اعلام کرد که موضوع را با ايران درميان خواهد گذاشت و توليد اختلال را که علاوه بر شبکه های تلويزيونی ايرانی برای تعدادی ديگر از شبکه ها نيز مشکل به وجود آورده بود، متوقف خواهد کرد.

کوبا مشخصا اعلام نکرده که ديپلمات های ايرانی چگونه تجهيزات مورد نياز برای توليد اختلال در پخش برنامه های ماهواره ای را به دست آورده اند يا اينکه آيا آنها از اين اقدام ديپلمات های ايرانی مطلع بوده اند يا خير اما از محتوای اطلاعاتی که دولت کوبا در اختيار وزارت خارجه آمريکا قرار داده اينطور به نظر می رسد که کوبا از اقدام ديپلمات های ايرانی بی خبر بوده است.

چنين امری، در صورت صحت، می تواند اثراتی در روابط ديپلماتيک ايران و کوبا بر جای گذارد زيرا ايجاد اختلال ها در ماه گذشته به مساله ای ديپلماتيک بين کوبا و آمريکا بدل شد و وزارت خارجه دو کشور در چند نوبت مباحثاتی بر سر آن داشتند و اتهام هايی را به هم وارد کردند.

ايران تا کنون واکنشی نسبت به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمريکا و مطالبی که وی به نقل از دولت کوبا اعلام کرد نشان نداده است.

قطع برنامه های تلويزيونی

پخش برنامه های شبکه های تلويزيونی مخالف جمهوری اسلامی که عمدتا در لس آنجلس آمريکا مستقر هستند از اوايل ماه ژوئيه گذشته به طور کلی قطع يا با مشکل روبرو شد. بررسی ها نشان داد که منبع ايجاد اخلال در پخش برنامه های اين شبکه ها در کوبا قرار دارد.

کوبا مشخصا اعلام نکرده که ديپلمات های ايرانی چگونه تجهيزات مورد نياز برای توليد اختلال در پخش برنامه های ماهواره ای را به دست آورده اند يا اينکه آياآنها از اين اقدام ديپلمات های ايرانی مطلع بوده اند يا خير اما از محتوای اطلاعاتی که دولت کوبا در اختيار وزارت خارجه آمريکا قرار داده اينطور به نظر می رسد که کوبا از اقدام ديپلمات های ايرانی بی خبر بوده است
يکی از شرکتهای آمريکايی که در زمينه پخش امواج ماهواره ای فعاليت می کند در ماه ژوئيه اعلام کرد منشأ ايجاد اختلال روی امواج اين شبکه ها يکی از ايستگاههای قديمی شنود است که شوروی در سالهای جنگ سرد در نزديکی هاوانا پايتخت کوبا برپا کرده بود.

دولت کوبا در آن زمان هرگونه نقش در توليد اين اختلال ها را تکذيب کرد و اگرچه آمريکا را متهم به دروغگويی کرد، اما تحقيقاتی را برای شناسايی منبع پارازيت ها به جريان انداخت.

پيش از اينکه منبع توليد اختلال ها در کوبا شناسايی شود، در داخل ايران و به ويژه در اطراف شهرهای بزرگ برنامه هايی توسط "يک نهاد حکومتی" که هرگز معرفی نشد برای ايجاد اختلال بر روی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان به اجرا گذاشته شده بود که مخالفت دولت و مجلس را به همراه آورد.

نمايندگان مجلس در مخالفت با اين مساله اعلام کردند اين اختلال ها هم بر روی شبکه های مخابراتی و هم بر روی سلامت شهروندان اثرات سوئی می گذارد.

وزارت پست، تلگراف و تلفن هم در آن هنگام در مورد منبع اين اختلال ها اظهار بی اطلاعی کرد اما خبرهای منتشره حاکی از اين بود که يک نهاد نظامی در زمينه توليد پارازيت در داخل ايران نقش داشته است.

تلويزيون های ماهواره ای و نا آرامی های خيابانی

تلويزيون های ماهواره ای فارسی زبان پس از آن مورد غضب مقام های ارشد جمهوری اسلامی قرار گرفتند که در جريان نا آرامی های خيابانی چند ماه قبل که در تهران و چند شهر ديگر ايران رخ داد، اين تلويزيون ها تلاش زيادی را برای تحريک مردم بر عليه حکومت اسلامی به خرج دادند.

به دنبال اوج گرفتن اين نا آرامی ها، سختگيری ها در مورد دسترسی به رسانه های خارجی در ايران شدت گرفت و مقامات ايرانی تلويزيون های فارسی زبان مستقر در لس آنجلس را مسئول تحريک مردم به شورش معرفی کردند.

بدين ترتيب در کنار آغاز موج تازه ای از جمع آوری آنتن های ماهواره ای که برای دريافت برنامه های مذکور مورد استفاده قرار می گيرد، توليد پارازيت و اختلال نيز در دستور کار مقام های جمهوری اسلامی قرار گرفت و تا آنجا پيش رفت که دستگاه های اختلال ساز سر از کوبا درآورد.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما