BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 گفت و گو 
همکاری با آژانس
عدم تعهد به قطعنامه
 ديدگاه 
تدبير سعودی؛
حلقه نجات
برای ايران؟
 از رسانه ها 
اميدهای
ملک عبدالله
به ايران

چالش هسته ای ايران


چالش هسته ای ايران

آمريکا از ايران چه می خواهد؟
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


آمريکا از ايران چه می خواهد؟
 
:خبرهای روز
 
خرازی عليه سياسی شدن آژانس انرژی اتمی هشدار داد

وعده حضور خويشاوندان زهرا کاظمی در محاکمه قاتل وی

خانواده رفسنجانی و شايعه ثروتهای کلان

پايان محاکمه ايرانی متهم به جاسوسی در آلمان

تخفيف گمرکی برای خودروهای وارداتی به ايران

تدوين لايحه مبارزه با تروريسم در ايران

بار ديگر روزه سياسی

ايران نامزد دبيرکلی اوپک شد

آيت الله منتظری: اشغال سفارت آمريکا اشتباه بود

اعتراض به 'سانسور' سخنان خاتمی در صدا و سيما

گزارشهای ضد و نقيض از تيراندازی به سفارت بريتانيا

آرژانتين 2600 صفحه مدرک به دادگاه هادی سليمانپور داد

چهره بکهام را پوشاندند

دستيابی ايران و روسيه به توافق سريع 'بعيد است'

تيراندازی در کاخ دادگستری تهران

 
صفحه نخست > ايران 

گرينويچ 13:21 - 19/09/2003
 
شکست ديپلماسی وقت کشی

اکونوميست می نويسد برای نماينده ايران در آژانس جايی برای يکه خوردن وجود نداشته است
اکونوميست می نويسد برای نماينده ايران در آژانس جايی برای يکه خوردن وجود نداشته است
 
هفته نامه بريتانيايی اکونوميست طی مقاله ای به ديپلماسی ايران در قبال فشاری پرداخته است که آمريکا و دولتهای غربی برای محدود ساختن برنامه هسته ای اين کشور به آن وارد می کنند.

اکونوميست استراتژی ايران را مبتنی بر وقت کشی می داند و نوشته است که دولت ايران هر بار در قبال برنامه هسته ای اش با پرسشهای دشواری مواجه می شود به وقت کشی متوسل می شود.

اما آن گونه که اکونوميست تحليل می کند با قطعنامه ای که آژانس بين المللی انرژی اتمی عليه ايران تصويب کرده، استراتژی وقت کشی اين کشور با شکست مواجه شده است.

اين آژانس تا پايان ماه اکتبر به ايران فرصت داده است به پرسشهايی که درباره برنامه هسته ای اش وجود دارد پاسخ روشن بدهد و اکونوميست تعيين چنين ضرب الاجلی را پاسخی به رويه ايران قلمداد کرده که از آن با عنوان "از زير کار در رفتن" ياد می کند.

اين هفته نامه اشاره می کند که هنگامی که شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی قطعنامه شديد اللحن خود عليه ايران را تصويب کرد، علی اکبر صالحی، نماينده ايران در شورا به نشانه اعتراض، نشست اين شورا را ترک گفت.


دل بستن به جنبش عدم تعهد و اينکه دولتهای عضو اين جنبش بتواند جلوی تصويب قطعنامه مورد حمايت آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی را بگيرند اشتباه بود
اکونوميست
اکونوميست می نويسد که برای آقای صالحی جايی برای جا خوردن و شگفتزده شدن وجود نداشته چون در آن زمان نگرانی از برنامه هسته ای ايران در هر دو سوی اقيانوس اطلس، يعنی هم در اروپا و هم در آمريکا اوج گرفته است؛ فرانسه و آلمان به همان اندازه آمريکا به برنامه هسته ای ايران به ديد بد گمانی می نگرند و همگی دولتهای عضو اتحاديه اروپا جبهه واحدی در قبال دولت ايران در اين خصوص تشکيل داده بودند.

اين هفته نامه دل بستن به جنبش عدم تعهد و اميدوار بودن به اينکه دولتهای عضو اين جنبش بتوانند جلوی تصويب قطعنامه مورد حمايت آمريکا در شورای حکام را بگيرند اشتباه دولت ايران دانسته و نوشته که ايران در روابط خود با اتحاديه اروپا نيز دچار فاجعه ای ديپلماتيک شده است، چون دولت اصلاح طلب محمد خاتمی، رئيس جمهور ايران اولويت خود را در سياست خارجی بر حسن رابطه با اتحاديه اروپا قرار داد و روی اينکه از روابطش با اتحاديه اروپا به عنوان سپری در برابر آمريکا استفاده کند حساب باز کرده بود اما اکنون اتحاديه اروپا برای فشار بر ايران با آمريکا همصدا شده است.

اکونوميست بر اين باور است که آنهايی که در ايران حرف آخر را می زنند و تصميم نهايی را می گيرند اصلاح طلبان نيستند و دنيا ديگر نمی تواند تحمل کند که حرف و عمل ايران با هم تفاوت داشته باشد.

اکونوميست می نويسد که حتی سياستمدارانی همچون جک استرا، وزير خارجه بريتانيا که از طرفداران پروپاقرص مذاکره و مدارا با ايران به شمار می روند ناچار شده اند ثمربخش بودن ديپلماسی گفت و گوی سازنده با ايران را زير سؤال ببرند.

گفت و گوی سازنده رويه ای است که اتحاديه اروپا طی سالهای اخير و در پی بهبود روابطش با ايران در قبال اين کشور اتخاذ کرده است.

اکونوميست در پايان مقاله خود نتيجه می گيرد که ايران در مورد مسائل مربوط به برنامه هسته ای اش بد بازی کرده و نظر برخی اصلاح طلبان در ايران را مطرح می کند که می گويند بهتر بود ايران همان اول پروتکل الحاقی به پيمان منع گسترش جنگ افزار های هسته ای را امضا می کرد تا کار به اينجا نمی رسيد.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی
 
  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما