مناطق ممنوعه ایران برای اتباع خارجی

اخراج پناهندگان افغان از ایران
Image caption در سالهای گذشته ایران با گذاشتن محدودیت هایی سعی کرده پناهندگان افغان را به بازگشت ترغیب کند

در بخشنامه ثبت نام و ادامه تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی در ایران، مناطق ممنوعه اسکان و اقامت اتباع خارجی به خصوص افغانی و عراقی مشخص شده است.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس، گزارش داده که به همراه شیوه نامه ای که برای ثبت نام و ادامه تحصیل دانش آموزان و سوادآموزان اتباع خارجی، بخشنامه ای ضیمه شده که در آن مناطق ممنوعه برای اسکان و اقامت خارجی ها مشخص شده است.

بر اساس این بخشنامه، اقامت اتباع افغان در استان های لرستان، مازندران، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، آذربایجان شرقی، همدان، گیلان و خوزستان ممنوع است.

علاوه بر این، اقامت اتباع افغانی و عراقی در استان های خراسان شمالی، و سیستان و بلوچستان نیز ممنوع اعلام شده است.

در استان خراسان جنوبی اتباع افغان حق اقامت در شهرهای فردوس و سراوان و شهرهای مرزی را ندارند و اقامت اتباع عراقی در این استان به طور کلی ممنوع است.

در خراسان رضوی نیز شهرهای مرزی تربت جام، قوچان، تایباد، خواف، سرخس، کلات نادر و درگز برای اقامت افغانی ها ممنوع است.

اتباع افغان از مناطق مرزی سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی وارد ایران می شوند و محدودیت های اقامتی آن را با دردسر مواجه خواهد کرد.

برای اقامت در استان شمالی گلستان نیز برای افغانی ها محدویت هایی گذاشته شده است و آنها فقط مجاز به اقامت در شهرهای گرگان و گنبد هستند.

مناطق شرقی و مرکزی

به عقیده کارشناسان، محدودیت اقامت در مناطقی نظیر یزد، کرمان، اصفهان و فارس که افغان ها در کارهای کشاورزی و صنعتی مشارکت دارند، می تواند مشکلاتی را برای باغداران و تولید کنندگان ایرانی ایجاد کند. نمونه آن محدودیت هایی است که قبلا در شهرداری تهران برای استفاده از کارگران افغان اعمال شد ولی به دلیل بروز مشکلاتی، دوباره اجازه کار در بخشی از کارها به کارگران افغان داده شد.

اقامت در استان یزد نیز که تعداد زیادی افغان در شهرهای بزرگ آن فعالیت دارند، فقط در شهرهای خاتم و بافق برای اتباع افغان ممنوع است.

وضعیت در استان کرمان نیز تقریبا مشابه استان یزد است و افغانی ها حق اقامت در شهربابک، منوجان، بافت و عنبرآباد را ندارند. این در حالی است که اقامت اتباع عراقی در استان کرمان ممنوع است.

در استان فارس نیز شهرهای فیروزآباد، فراشبند، داراب، ارسنجان، فسا، مهر و خنج برای اقامت افغانی ها ممنوع است.

محدویت های استان اصفهان نیز گسترده است و افغانی ها مجاز به اقامت در شهرهای فریدن، فریدون شهر، سمیرم، چادگان، خوانسار، بخش مرکزی اصفهان، دهاقان، ئائین و گلپایگان نیستند. اتباع خارجی ساکن ایران که با زنان ایرانی ازدواج کرده و ازدواج آنها به تائید وزارت کشور رسیده باشد، مشمول این محدودیت ها نمی شوند

بر اساس این بخشنامه، در استان سمنان به استثنای شهرستانهای شاهرود و دامغان، بقیه شهرهای این استان برای اقامت اتباع خارجی مجاز است.

در استان مرکزی نیز اتباع افغان نمی توانند در شهرهای آشتیان، تفرش، خمین، شازند، محلات، زرندیه، کمیجان، و بخش خنداپ اقامت کنند.

اقامت در استان قزوین نیز در همسایگی پایتخت ایران محدود است و اتباع افغان فقط مجاز به اقامت در شهر قزوین هستند.

مناطق غربی و جنوبی

دولت ايران، در سالهای اخير، محدويتهايی را بر اقامت، کار و تحصيل مهاجرين افغان وضع کرده است تا در چارچوب آنچه طرح بازگشت "داوطلبانه" خوانده شده، آنها را مجبور به بازگشت به کشورشان کند.

برخی کارشناسان می گویند که این محدودیت ها نتوانسته آنطور که پیش بینی می شد، پناهندگان افغان را وادار به بازگشت به افغانستان کند.

بر اساس محدودیت های تازه، اقامت اتباع افغانی در استانهای آذربایجان غربی، کرمانشاه و کردستان که با عراق و ترکیه هم مرز هستند ممنوع اعلام شده است. البته این ممنوعیت در مناطق مرزی محدود به افغانی ها نمی شود و تمام اتباع خارجی را در بر می گیرد.

اقامت اتباع افغانی در استان ایلام نیز ممنوع است و سایر اتباع خارجی نیز مجوز اقامت در شهرهای مهران و دهلران و دیگر شهرهای مرزی این استان را نخواهند داشت.

اقامت اتباع افغانی و عراقی در استان زنجان ممنوع است اما اتباع عراقی مجازند در شهرهای زنجان و خدابنده اقامت کنند.

در استان بوشهر در جنوب ایران نیز فقط شهرهای دیلم و گناوه برای اقامت اتباع افغان ممنوع شده است.

بر اساس این گزارش، اقامت اتباع افغانی در استان هرمزگان، در شهرستانهای کیش، حاجی آباد، قشم، ابوموسی، و جاسک برای برای اتباع افغانی و عراقی ممنوع است.

بر اساس این بخشنامه، اتباع خارجی ساکن ایران که با زنان ایرانی ازدواج کرده و ازدواج آنها به تائید وزارت کشور رسیده باشد، مشمول این محدودیت ها نمی شوند.