حمله ایران به پیمان امنیتی عراق؛ واکنش آمریکا

محمود احمدی نژاد
Image caption رئیس جمهور ایران قبلا نیز با این توافقنامه مخالفت کرده است

تعدادی از مقام های بلندپایه ایرانی روز پنجشنبه به تندی از پیش نویس پیمان امنیتی آمریکا و عراق انتقاد کرده اند که وزیر خارجه آمریکا در واکنش گفت عراق نیازی به دخالت ایرانیان ندارد.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران گفت هدف پیش نویس پیمان امنیتی عراق و آمریکا این است که عراق ضعیف نگاه داشته شود تا آمریکا بتواند این کشور را "چپاول" کند.

رئیس جمهور ایران گفت: "آمریکایی ها نشان داده اند که به هیچ توافقی پایبند نیستند و اگر منافعشان ایجاب کند حتی دوستان خود را قربانی می کنند. برای آنها شیعه، سنی و کرد فرقی ندارد و هدفشان این است که از تشکیل عراقی قدرتمند و عزتمند جلوگیری کنند تا بتوانند به راحتی به چپاول خود ادامه دهند."

کاندولیزا رایس وزیر خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری در مکزیک در واکنش به این اظهارت گفت: "فکر می کنم عراقی ها می توانند بدون ایرانی ها از منافع خود دفاع کنند" و با طعنه افزود: "خیلی متشکرم."

او افزود: "ایرانی ها مشغول تسلیح گروه های ویژه در جنوب عراق که مردم بی گناه عراق را می کشتند بوده اند. بنابراین بی پرده بگویم که این اظهارات را خیلی جدی نمی گیرم."

آمریکا گروه های مسلح شبه نظامی مرتبط با سپاه مهدی به رهبری روحانی شیعه مقتدی صدر را "گروه های ویژه" می خواند و آنها را متهم به حمله به نیروهای خود در عراق می کند.

آقای احمدی نژاد در جریان دیدار با مسعود بارزانی رهبر ناحیه خودمختار کردی در شمال عراق اظهار نظر می کرد. آقای بارزانی از پیمان امنیتی عراق و آمریکا حمایت کرده و می گوید که از وضعیت کنونی بهتر است.

رهبران سیاسی عراق روز چهارشنبه روشن ساختند که حتی اگر تصمیم به پذیرش پیمان امنیتی با آمریکا بگیرند، بعید است این کار را پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در روز چهارم نوامبر انجام دهند.

ژنرال ری اودیرنو فرمانده نیروهای آمریکایی در عراق چندی پیش در مصاحبه با واشنگتن پست اشاره کرده بود که ایران سعی کرده است به مقام های عراقی رشوه دهد تا علیه پیمان پیشنهادی رای دهند. نخست وزیر عراق بعدا ژنرال اودیرنو را به خاطر این اظهارات ملامت کرد.

روز پنجشنبه سایر مقام های بلندپایه ایرانی از جمله علی لاریجانی رئیس مجلس نیز پیمان پیشنهادی را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای لاریجانی گفت: "هدف آمریکایی ها این است که دولت عراق درجه دو باشد نه درجه یک و به همین دلیل هیچ کدام از شخصیت های ملی عراق از این توافقنامه دفاع نمی کنند و همه در سخنان خود ملاحظاتی را مطرح می کنند."

او به خصوص به بندی که براساس آن خدمه نظامی آمریکا از تعقیب قضایی در عراق مصون می مانند مگر آنکه در لباس غیرنظامی مرتکب جرم شده باشند انتقاد کرد.

وی گفت: "می خواهند در عراق چیزی شبیه کاپیتولاسیون برقرار کنند و این ظلم مضاعفی به ملت عراق است."

علی کردان وزیر کشور ایران نیز که در نشستی در امان با حضور همسایگان عراق شرکت کرده بود گفت تهران با هرگونه سندی که منافع عراق را تهدید کند مخالف است.

وی گفت: "ایران با هرگونه سندی که خلاف اراده مردم عراق و رهبران آن کشور باشد مخالف است."

همزمان آیت الله العظمی کاظم حسین حائری از چهره های ارشد شیعه و حامی مقتدی صدر ، پیش نویس پیمان امنیتی با عراق را "شرم آور" خوانده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا وی در بیانیه ای گفت: "ما از فشاری که نیروهای اشغالگر بر دولت عراق جهت امضای این موافقتنامه شرم آور امنیتی وارد می کنند آگاهیم. ما می دانیم که این توافق به از دست رفتن حق حاکمیت ملی و سرافکندگی عراقی ها می شود."

آقای حائری که متولد ایران است به عراق نقل مکان کرد و یکی از رهبران گروه الدعوه شد اما بعدا در دهه 1970 مجبور به ترک عراق و اقامت در ایران شد که تاکنون ادامه داشته است.

وی در بیانیه تازه خود گفت که او قبلا امضای چنین توافقی با آمریکا را "حرام" اعلام کرده است.

تازه ترین نسخه پیش نویس پیمان امنیتی آمریکا و عراق خواستار خروج نیروهای آمریکایی از شهرهای عراق تا ماه ژوئن آینده و ترک این کشور تا پایان سال 2011 می شود مگر آنکه دولت عراق خواهان ادامه حضور آنها شود.

ایران که به احزاب شیعه عراقی که بر دولت این کشور مسلط هستند نزدیک است قبلا بارها با هرگونه پیمانی که ادامه حضور نیروهای آمریکایی در عراق را تضمین کند مخالفت کرده است.

کابینه عراق روز سه شنبه تصمیم گرفت از آمریکا بخواهد تغییراتی را در پیش نویس تازه اعمال کند. نمایندگان مهم شیعه در پارلمان هشدار دادند که این پیش نویس در شکل فعلی شانس تصویب ندارد.