ایران خواستار آزادی سه تبعه اش در عراق شد

سردر وزارت خارجه ایران
Image caption ایران می گوید اتباع بازداشتی اش در اربیل عراق، ماموران کنسولی این کشور هستند

ایران خواستار آزادی سه تبعه خود در عراق که می گوید ماموران کنسولی این کشور هستند، شده است.

"اسحاق آل حبیب" معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، در کمیته ششم مجمع عمومی سازمان ملل درخواست آزادی این افراد را مطرح کرده است.

آقای آل حبیب گفته است: "جمهوری اسلامی ایران بلافاصله پس از وقوع این حادثه تاسف بار، مراتب اعتراض خود را به دبیرکل سازمان ملل اطلاع داد و ضرورت اقدام عاجل و دخالت سازمان ملل را خاطر نشان کرد."

پنج شهروند ایرانی در ماه ژانویه سال ۲۰۰۷ میلادی در ساختمان متعلق به جمهوری اسلامی در شهر اربیل، مرکز کردستان عراق، توسط نیروهای آمریکایی بازداشت شدند.

دولت ایران این ساختمان را کنسولگری این کشور در اربیل و بازداشت شدگان را دیپلمات های ایرانی توصیف کرد که با موافقت دولت عراق به اربیل اعزام شده بودند.

از میان این افراد، دو شهروند ایرانی تاکنون آزاد شده اند اما سه تبعه دیگر ایران همچنان توسط نیروهای آمریکایی در بازداشت به سر می برند.

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران هفته گذشته در جریان دیدار "مسعود بارزانی" رئیس منطقه کردستان عراق از ایران، گفته بود که دولت عراق پیگیر سرنوشت اتباع ایرانی است.

به گفته آقای متکی، آقای بارزانی در جریان دیدار با وی درباره سرنوشت اتباع ایرانی گفته که "این اقدام قبل از آنکه اهانت به ایران باشد، اهانت به ماست."

آقای متکی، گفته های مسعود باززانی را "زیبا" توصیف کرده بود.

وزیر خارجه ایران از قول رئیس منطقه کردستان عراق، گفته بود: " آقای بارزانی به تلاش‌ها برای آزادی ایرانیانی که برای امر بازرگانی به عراق رفته‌اند یا ماموران جمهوری اسلامی که در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برند، ادامه خواهد داد."

ایران می گوید که دولت آمریکا باید "سه مامور کنسولی بازداشتی " را آزاد و خسارات وارده به ساختمان این کشور در اربیل عراق را جبران کند.