سفیر پاکستان در تهران: ریگی در پاکستان نیست

محمد بخشی عباسی
Image caption سفیر جدید پاکستان در تهران روز یکشنبه پنجم آبان استوارنامه خود را تقدیم رئیس جمهوری ایران کرده است

محمد بخش عباسی، سفیر جدید پاکستان در ایران گفته است که عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله در خاک پاکستان نیست.

آقای بخشی عباسی گفت: "درباره عبدالمالک ریگی هیچ اطلاعی نداریم و می‌دانیم که در پاکستان نیست. برادر او را چندی پیش دستگیر کرده و به دولت ایران تحویل دادیم. چند نفر دیگر نیز در زندان هستند و به دستگاه‌های قضایی ارجاع داده شدند."

سفیر پاکستان این موضوع را در جریان یک کنفرانس خبری که در تهران برگزار شد، گفته است.

آقای بخشی عباسی در حالی حضور عبدالمالگ ریگی در این کشور را رد می کند که ایران می گوید وی در خاک پاکستان پناه گرفته و دولت این کشور باید وی را تحویل مقام های قضائی ایران دهد.

گروه سنی جندالله به رهبر عبدالمالک ریگی که در جنوب شرقی ایران دست به نبرد مسلحانه علیه دولت ایران زده است، از روز ۲۴ خرداد امسال ۱۶ سرباز ایرانی را در سراوان از شهرهای سیستان و بلوچستان گروگان گرفته و به گفته مقام های ایران تاکنون چند نفر از گروگان ها را کشته است.

نمایندگان مجلس ایران اخیرا در اعتراض به آنچه حضور آقای ریگی در خاک پاکستان خوانند، خواستار احضار سفیر پاکستان در تهران به وزارت امور خارجه و توضیح این کشور درباره حضور رهبران گروه جندالله در این کشور شدند.

عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، گفته است که گروه وی آماده است تا با حضور ناظران بین المللی با دولت ایران وارد گفت و گو شود. جندالله هدف خود را احقاق حقوق قومی و مذهبی اقلیت بلوچ در ایران عنوان می کند اما ایران این گروه را تروریستی می داند. تاکنون دهها نظامی، مقام دولتی و غیرنظامی در عملیات خشونت بار این گروه کشته شده اند.

اعضای گروه جندالله معمولاً در خاک پاکستان پناه می گیرند و اگفته شده است فرادی را که گروگان می گیرند نیز به این کشور انتقال می دهند.

پاکستان اواخر خردادماه امسال، عبدالحمید ریگی برادر عبدالمالک ریگی، را پس از حدود یک سال بازداشت در پاکستان به ایران تحویل داد اما دو کشور تاکنون درباره تحویل رهبر این گروه توافقی نداشته اند.