موجودی صندوق ذخیره ارزی ایران ۲۵ میلیارد دلار اعلام شد

بانک مرکزی ایران
Image caption رئیس کل بانک مرکزی و معاون ارزی وی در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی حاضر شده اند

اصغر گرانمایه‌پور نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به نقل از معاون ارزی بانک مرکزی ایران اعلام کرده که موجودی حساب ذخیره ارزی این کشور ۲۵ میلیارد دلار است.

آقای گرانمایه پور به خبرگزاری فارس گفت رئیس کل بانک مرکزی به همراه معاون ارزی وی در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس حاضر شدند و گزارشی از وضعیت بحران اقتصادی بوجود آمده در آمریکا و آثار ناشی از آن را بر اقتصاد ایران ارائه کردند.

به گفته آقای گرانمایه پور در این جلسه، گزارشی از آخرین وضعیت حساب ذخیره ارزی از ابعاد مختلف آن ارائه کردند که بر اساس آن در حال حاضر موجودی حساب ذخیره ارزی ۲۵ میلیارد دلار است.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران گفته است که اگر بر اثر بحران مالی بوجود آمده در دنیا قیمت نفت پائین نیامده بود قطعا این رقم، رقم خوبی بود و برای اقتصاد کشور مفید بود، اما با کاهش قیمت نفت از ۱۲۰ دلار به زیر ۶۰ دلار، درآمد ارزی ایران نیز کاهش پیدا کرده است.

موجودی صندوق ذخیره ارزی در شرایطی اعلام می شود که پیشتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران، میزان موجودی این حساب را "محرمانه" اعلام کرده بود.

بالا گرفتن انتقادات

حساب ذخیره ارزی که مازاد درآمدهای نفتی ایران در آن نگهداری می شود در چند سال گذشته به دلیل افزایش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی همواره مورد توجه بوده است.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که دولت تقریباً تمام درآمدهای نفتی را هزینه کرده و چیزی به منابع حساب ذخیره ارزی اضافه نشده است.

در روزهای اخیر بحث هایی در مورد برداشت های بیش از حد مصوب برنامه چهارم توسعه از صندوق ذخیره ارزی از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس و همین طور رئیس سازمان بازرسی کل کشور مطرح شده بود.

از جمله محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران، با اشاره به اینکه این صندوق برای روز مبادا تاسیس شده بود گفت: "اکنون در روز مبادا هستیم و پول چندانی در حساب ذخیره ارزی باقی نمانده است."

مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور و وزیر سابق کشور دولت آقای احمدی نژاد نیز اخیرا اعلام کرد سازمان بازرسی گزارش برداشت از حساب ذخیره ارزی را برای آیت الله خامنه ای رهبر ایران و سران سه قوه فرستاده است.

آقای پورمحمدی گفت که از "حساب ذخیره ارزی بیش از آنچه در قانون برنامه آمده، برداشت شده، البته بسیاری از آنها با مجوز مجلس بوده است."

پیش از این حسن روحانی، یکی از نمایندگان آیت‌الله خامنه‌ای در شورای عالی امنیت ملی، از برداشت بیش از ۴۶ میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی توسط دولت نهم انتقاد کرده بود.

صندوق توسعه ملی

در حالی که برداشت های مداوم دولت از منابع حساب ذخیره ارزی با انتقاداتی مواجه بوده، مجمع تشخیص مصلحت نظام خرداد ماه امسال طرح "صندوق توسعه ملی" را تصویب کرد تا بخشی از درآمدهای نفتی به این صندوق واریز شود بی آنکه دولت بتواند از این صندوق برای تامین بودجه سالانه استفاده کند.

نحوه فعالیت این صندوق هنوز به درستی مشخص نیست اما به نظر می رسد جایگزین حساب ذخیره ارزی خواهد شد که هشت سال پیش تاسیس شد.

قرار است صندوق توسعه ملی از محل درآمدهای نفتی ایجاد شود و به گفته محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، "فرق این صندوق با حساب ذخیره ارزی در این است که حساب ذخیره ارزی در اختیار دولت است هر چند برداشت از آن با مجوز مجلس صورت می گیرد."

به گفته آقای رضایی، هدف از تشکیل صندوق توسعه ملی این است که این صندوق از دستورات اجرایی روزمره در کشور محفوظ باشد و به عبارت دیگر، دولت نتواند به سادگی از منابع آن برای تامین هزینه های خود استفاده کند.

به عقیده کارشناسان، حساب ذخیره ارزی هشت سال بعد از تشکیل، به منبعی برای جبران کسر بودجه دولت تبدیل شد و دولت با روش های مختلف از این حساب برداشت می کند اما با تشکیل صندوق توسعه ملی، قرار بود جلوی استفاده نامحدود دولت از درآمدهای نفتی گرفته شود.

مطالب مرتبط