هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری معرفی شدند

شورای نگهبان
Image caption سه نفر از اعضای شورای نگهبان و سخنگوی این شورا جز اعضای هفت نفر هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری هستند

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در نامه ای به علی کردان وزیر کشور، اعضای هیات مرکزی نظارت بر دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرده است.

در متن نامه هفت نفر به عنوان اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، میاندوره ای مجلس شورای اسلامی و میاندوره ای مجلس خبرگان رهبری معرفی شده اند. در این نامه آقای جنتی دبیر شورای نگهبان که نامه را برای وزیر کشور نوشته، خود یکی از اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری است.

در میان شش عضو دیگر هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، دو نفر از اعضای شورای نگهبان به چشم می خورند؛ محمدر ضا علیزاده و عباس کعبی دو تن از حقوقدانان شورای نگهبان. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نیز اگر چه در این دوره عضو رسمی شورای نگهبان نیست اما به عنوان عضو هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری معرفی شده است.

محمد رضا میرشمسی، احمد سالک و فضل الله موسوی سه عضو دیگر هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری هستند. آقای میرشمسی مدیر کل اسناد شورای نگهبان و آقای سالک سخنگوی جامعه روحانیت مبارز است که خرداد ماه امسال جانشین غلامرضا مصباحی مقدم شد که اکنون رئیس کمیسیو اقتصادی مجلس است.

فضل الله موسوی نماینده تهران در مجلس هفتم است. وی در سال 1382 به همراه غلامحسین الهام از سوی محمود هاشمی شاهرودی رئيس قوه قضائيه برای عضويت در شورای نگهبان به مجلس معرفی شده بود تا یکی از آنها به عنوان حقوقدان جانشین محمد رضا عباسی فرد شوند. در این رقابت آقای الهام انتخاب شد.

بر اساس قانون اساسی، شورای نگهبان نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان را بر عهده دارد و نظارت بر انتخابات شورای های اسلامی بر عهده مجلس است.

علاوه بر هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، هیاتهایی نیز در استانها و شهرستانها تشکیل می شود که بر انتخابات نظارت دارند و شورای نگهبان اعلام کرده که اعضای آنها در آینده اعلام خواهد شد.

آمادگی برای برگزاری انتخابات

این هیات در حالی معرفی شده که یک روز پیش آیت الله خامنه ای، رهبر ایران نسبت به آغاز "فعالیت های زودهنگام انتخاباتی" اعتراض کرده و آن را 'موجب مشغول کردن افراد به یکدیگر' و 'به ضرر مصالح کشور' خوانده بود.

آقای خامنه ای با اشاره به دور دهم انتخابات ریاست جمهوری ایران که 22 خرداد ماه سال 1388 برگزار می شود، گفته بود: "مسائل مربوط به انتخابات به ويژه حضور پرشور مردم در آن، در همان ايام نزديک به انتخابات بسيار مهم است اما عده ای با عجله از حالا مباحث انتخاباتی را شروع کرده اند که اين فعاليت های زودهنگام انتخاباتی موجب منحرف شدن ذهن ها از مسائل اصلی، مشغول کردن افراد به يکديگر، و برخی بدگویی ها می شود و اين، به ضرر مصالح کشور است."

وزارت کشور شهریور ماه تاریخ برگزاری انتخابات را اعلام کرده و به گفته برخی تحلیلگران تعیین تاریخ انتخابات ریاست جمهوری ۹ ماه پیش از برگزاری آن، به خودی خود نشانگر آغاز زودهنگام مبارزات انتخاباتی در ایران است.

انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه ۲۲ خرداد ماه سال ۱۳۸۸ خورشیدی برابر با ۲۲ ژوئن ۲۰۰۹ میلادی برگزار می شود و علیرضا افشار معاون سیاسی وقت وزارت کشور در باره علت تعیین و اعلام زود هنگام روز برگزاری انتخابات گفت بود که علت آن همزمانی انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات میاندوره ای مجلس شورای اسلامی است تا داوطلبان نمایندگی مجلس فرصت استعفا داشته باشند.

داوطلبان باید شش ماه قبل از برگزاری انتخابات از سمتهای 28 گانه که در قانون مشخص شده است، استعفا دهند.

انتخابات میاندوره ای مجلس در شش حوزه انتخابیه دشستان، سنقر و کلیایی، قوچان و فاروج، لردگان، میاندوآب، شاهین دژ و تکاب و ورزقان برگزار می شود.

ثبت نام انتخابات میاندوره‌ای مجلس هشتم از ۱۵ فروردین سال آینده به مدت یک هفته انجام می‌شود اما هنوز جزئیات ثبت نام داوطلبان کاندیداتوری ریاست جمهوری اعلام نشده است.

وزارت کشور ایران و شورای نگهبان پیش از این معمولا در اسفند ماه زمان انتخابات ریاست جمهوری را مشخص می کردند اما در این دوره شش ماه زودتر برنامه های انتخاباتی اعلام شده است.

مطالب مرتبط