اعدام یک نوجوان دیگر در ایران

آرم دیده بان حقوق بشر
Image caption سازمان های حقوق بشری تاکنون بارها نسبت به اعدام نوجوانان در ایران واکنش نشان داده اند

دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای، اعدام یک مجرم نوجوان دیگر را در ایران که در سن زیر هجده سال مرتکب جرم شده بود، محکوم کرده است.

فردی که اخیرا اعدام شده است "غلامرضا ح" معرفی شده و از اتباع افغانستان است.

دیده بان حقوق بشر گفته است این فرد در حالی اعدام شده که ایران ماه گذشته اعلام کرده بود که به اعدام افرادی که زیر هجده سال مرتکب جرم شده اند، پایان می دهد.

"غلامرضا ح " دو سال پیش هنگامی که ۱۷ سال سن داشت، در جریان دعوا با یک نوجوان دیگر، باعث مرگ او شده بود.

با اعدام این نوجوان افغان در ایران، شمار افرادی که بر اثر ارتکاب جرم پیش از هجده سالگی در ایران اعدام شده اند، طی سال جاری میلادی به هفت نفر رسیده است.

"کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" که از نهادهای فعال در خارج از ایران است، نیز به اعدام این نوجوان اعتراض کرده است.

سازمان های حقوق بشری می گویند ایران دارای یکی از بالاترین نرخ های اعدام نوجوانان در جهان است.

ایران،عربستان سعودی، سودان، یمن و پاکستان کشورهایی هستند که همچنان برای افرادی که در سن زیر ۱۸ سال مرتکب جرم شده اند، حکم اعدام صادر می کنند.

به گفته محمد مصطفایی، وکیل مدافع گروهی از نوجوانان اعدامی در ایران، ۲۶ نوجوان طی دو سال گذشته در ایران اعدام شده اند.

به تازگی فراخوان بین المللی موسوم به "توقف اعدام نوجوانان" بار دیگر از ایران و چهار کشور دیگری که مجازات مرگ را برای محکومان زیر ۱۸ سال صادر می کنند خواسته است که قانون منع اعدام نوجوانان را تصویب کنند.

علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه ایران پیشتر درباره اعدام نوجوانان زیر ۱۸ سال گفته بود هیچ اعدامی در این مقطع سنی انجام نمی شود اما قصاص با اعدام متفاوت و حق خصوصی فرد است و فقط با گذشت اولیای دم می توان از آن صرفنظر کرد.

در قانون مجازات اسلامی که مرجع تعیین مجازات برای مجرمان در ایران است، شرط سنی برای صدور مجازات اعدام در نظر گرفته نشده و سن مسئولیت کیفری در ایران، یعنی سنی که افراد بالغ و عاقل تشخیص داده می شوند و با رسیدن به آن باید پاسخگوی اعمالشان باشد بر اساس نظر دادگاه تعیین می شود.

این مساله نیز از سوی کارشناسان و حقوقدانان عنوان می شود که ایران با وجود پیوستن به کنوانسیون حقوق کودک، همچنان احکام اعدام را در مورد آنها صادر و اجرا می کند.

کودک در این کنوانسیون به دختران و پسران زیر هجده سال سن اطلاق می شود اما قانون مجازات اسلامی، طفل را در مورد پسران، زیر۱۵ سال قمری و در دختران زیر ۹ سال قمری تعریف و بر این اساس حکم قصاص آنها را صادر می کند.