هشدار ایران به فرماندهان ارتش آمریکا در عراق

نقشه خاورمیانه
Image caption هلیکوپترهای آمریکایی اخیرا به خاک سوریه که همسایه غربی عراق است، حمله کرده اند

ایران به نیروهایی آمریکایی در عراق نسبت به ورود به مرزهای ایران هشدار داده است.

ستاد کل نیروهای مسلح ایران، روز چهارشنبه پانزدهم آبان (پنجم نوامبر) با انتشار اطلاعیه‌ای به فرماندهان ارتش آمریکا در عراق اخطار داده که "هرگونه تجاوز به مرزهای ایران" با پاسخ این کشور مواجه خواهد شد.

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، عالی ترین نهاد نظامی ایران است که وظیفه سیاست‌گذاری و فرماندهی نیروهای مسلح ایران شامل ارتش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی را برعهده دارد.

در اطلاعیه اخیر این ستاد آمده است:"اخیرا مشاهده شده که هلیکوپترهای ارتش آمریکا در فاصله نزدیکی از مرزهای عراق با جمهوری اسلامی ایران پرواز می‌کنند و با توجه به پیچ‌خوردگی‌های مرزی، خطر تجاوز آنها به حریم مرزهای ایران ممکن است پیش آید؛ لذا نیروهای مدافع مرزهای جمهوری اسلامی ایران به هر تجاوزی پاسخ خواهند داد."

این اطلاعیه به فرماندهان ارتش آمریکا در عراق "اخطار" داده است که مسیر پرواز هلیکوپترهای خود را در فاصله‌ای ایمن تعیین کنند تا "خطر اشتباه" پیش نیاید.

اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح ایران حدود یک هفته پس از آن منتشر شد که چند فروند هلیکوپتر آمریکایی به روستایی در سوریه در نزدیکی مرز عراق حمله کردند که بر اساس گزارشها هشت نفر در این حمله کشته شدند.

روئسای جمهور ایران و سوریه پس از این حادثه در یک گفت و گوی تلفنی، حمله آمریکا به سوریه را محکوم کردند. و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران این اقدام آمریکا را "جنایت وحشیانه" توصیف کرد.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران نیز که پس از حمله هلیکوپترهای آمریکایی به سوریه عازم دمشق شده بود، با بشار اسد رئیس جمهور سوریه در دمشق دیدار کرد و گفت: "استفاده آمریکا از خاک عراق برای تجاوز به سوریه به منظور ایجاد اختلاف و گسترش ناامنی در منطقه بوده است."

مطالب مرتبط