17:41 گرينويچ - پنج شنبه 06 نوامبر 2008 - 16 آبان 1387

دفاع از دولت نهم یا اثرگذاری بر مسیر انتخابات؟

آیت الله علی خامنه ای

رهبر ایران از فضای تبلیغاتی و مطبوعاتی کشور ناراضی است

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران بار دیگر به تندی منتقدان دولت محمود احمدی نژاد را مورد انتقاد قرار داده و گفته است:" فضای بی بند و باری در حرف زدن و اظهارنظر علیه دولت، از مسائلی نیست که خداوند به آسانی از آنها بگذرد."

رهبر جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از آنچه فضای تبلیغاتی و مطبوعاتی کشور خوانده شده، افزوده: "برخی افراد برای سیاه نمایی در فضای جامعه و ایجاد اغتشاش ذهنی و تردید در مردم تلاش می کنند."

وی نامی از این افراد یا رسانه ها نبرده اما هشدار داده است: " دستاوردهای نظام اسلامی به راحتی محقق نشده است که عده ای بخواهند به دلیل اغراض شخصی و دشمنی با دولت، در اصل نظام خدشه وارد کنند."

گفتگو با جمشید برزگر -- برنامه جام جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

آیت الله خامنه ای روز چهارشنبه ۱۵ آبان، و تنها یکروز پس از آنکه اکثریت اصولگرای مجلس هشتم به علی کردان وزیر کشور کابینه محمود احمدی نژاد رای اعتماد نداد، منتقدان عملکرد و دیدگاه های دولت نهم را به داشتن اغراض شخصی و دشمنی با دولت متهم کرده است.

این نخستین بار نیست که آیت الله خامنه ای در دفاع از دولت محمود احمدی نژاد، منتقدان وی و رسانه هایی را مورد انتقاد قرار می دهد که نظراتی ناهمخوان با دیدگاه های رئیس جمهوری اسلامی و کابینه وی را بازتاب می دهند.

آیت الله خامنه ای، حدود یک هفته پیش نیز "فعالیت های زودهنگام انتخاباتی در ایران را موجب مشغول کردن افراد به یکدیگر و به ضرر مصالح کشور" خوانده بود.

"طراحی دشمن"

وی روز چهارشنبه، ۸ آبان در جمع دانش آموزان و دانشجویان تشکل های مختلف دانشگاهی سخنرانی همچنین از مطبوعات خواست که در مقابل "طرح های دشمن" هشیار باشند، چرا که به گفته وی، "طراحی دشمن ایجاد اختلاف، به جان هم انداختن فعالان سیاسی، منزوی کردن خط اصیل و ارزش های اسلامی، سرگرم کردن جوان ها به هوا و هوس، ایجاد بی نظمی و اختلال در محیط های آموزشی، و ناامید کردن مردم است، بنابراین همه باید مراقب باشند در زمین طراحی شده دشمن بازی نکنند."

این اظهارات به ویژه از آن رو اهمیت دارد که با در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری و همزمان با تشدید فعالیت هواداران رییس جمهوری برای آماده کردن زمینه های پیروزی آقای احمدی نژاد، رقبای وی در هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب جمهوری اسلامی و رسانه های نزدیک به آنان به طور طبیعی بر میزان انتقادهای خود از دولت و ارایه دیدگاه ها و برنامه های خود خواهند افزود.

به این ترتیب، هشدار رهبر جمهوری اسلامی می تواند رقبای آقای احمدی نژاد را با محدودیت های تازه و بیشتری مواجه کند.

هشدار رهبر جمهوری اسلامی می تواند رقبای آقای احمدی نژاد را با محدودیت های تازه و بیشتری مواجه کند

آیت الله خامنه ای در عین حال با اشاره به در پیش بودن دور دهم انتخابات ریاست جمهوری گفت:"عده ای با عجله از حالا مباحث انتخاباتی را شروع کرده اند که این فعالیت های زودهنگام انتخاباتی موجب منحرف شدن ذهن ها از مسائل اصلی، مشغول کردن افراد به یکدیگر، و برخی بدگویی ها می شود و این، به ضرر مصالح کشور است."

تاکید رهبر جمهوری اسلامی بر این موضع گیری و حمایت گسترده آیت الله خامنه ای از محمود احمدی نژاد در شرایطی انجام می گیرد که دولت نهم، عملا با تعیین زودهنگام تاریخ انتخابات در شهریور ماه امسال، به نوعی زنگ آغاز رقابت های انتخاباتی را به صدا درآورد.

رویکرد رسانه های نزدیک به دولت محمود احمدی نژاد به مساله انتخابات و معرفی اعضای هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان نیز نشانه های دیگری از آغاز کارزار انتخاباتی بوده اند که قرار است روز ۲۲ خرداد ماه سال آینده برگزار شود.

برنامه ریزی پنج ساله

از سوی دیگر، رهبر جمهوری اسلامی روز ۳ شهریور ماه امسال در دیدار اعضای دولت گفت:" فکر نکنید که امسال، سال آخر دولت است؛ نه. مثل کسى که پنج سال دیگر بناست کار بکند، کار بکنید؛ یعنى تصور کنید که این یک سال به اضافه‏ چهار سال دیگر در ید مدیریت شماست. با این دید نگاه کنید و کار کنید و برنامه‏ریزى کنید و اقدام کنید."

شماری از ناظران و فعالان سیاسی معنای تلویحی این سخنان را حمایت بی شائبه رهبر جمهوری اسلامی از محمود احمدی نژاد و موافقت وی با تداوم حضور آقای احمدی نژاد در مقام ریاست جمهوری برای چهار سال دیگر دانستند.

از نگاه منتقدان، اظهارات آیت الله خامنه ای می تواند تاثیری تعیین کننده بر نتیجه انتخابات داشته باشد و چنین رویکردی، به یک معنا تلاشی برای تعیین نتیجه انتخابات، قبل از برگزاری آن است.

با این همه، رویکرد رهبر جمهوری اسلامی از نگاه نزدیکان به آقای احمدی نژاد به گونه ای متفاوت تفسیر و گفته می شود که این سخنان نه برای تاثیر گذاری بر نتیجه انتخابات، بلکه به قصد تایید جهت گیری کلی دولت نهم و تشویق برنامه ریزی برای تحقق اهداف این دولت و پرهیز از ایجاد وقفه در روند امور اجرایی بیان شده است.

با این همه، به نظر می رسد موضع گیری های پیاپی رهبر جمهوری اسلامی در ماه های اخیر و مخالفت وی با منتقدان محمود احمدی نژاد، شرایط دشوارتری را برای کسانی که به نامزد دیگری جز آقای احمدی نژاد می اندیشند، فراهم می کند و آنان را برای بیان دیدگاه ها و برنامه ها و یا انتقاد از عملکرد چهارساله آقای احمدی نژاد با محدودیت های بیشتری مواجه می سازد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.