13:00 گرينويچ - پنج شنبه 06 نوامبر 2008 - 16 آبان 1387

ابهام در توقیف هفته نامه 'شهروند امروز'

شهروند امروز

در دوره جدید انتشار شهروند امروز 70 شماره منتشر شده است.

در حالی که خبرها از توقیف هفته نامه "شهروند امروز" حکایت دارد، محمود علیزاده طباطبایی وکیل این هفته نامه گفته است که خبر توقیف این نشریه را در سایت ها دیده است.

آقای علیزاده به بی بی سی گفت که از هیچ مرجع رسمی خبری در این زمینه دریافت نکرده است."

وکیل شهروند امروز ابراز امیدواری کرده که این خبر صحت نداشته باشد.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس، شامگاه روز چهارشنبه خبر توقیف شهروند امروز را منتشر کرده و علت توقیف این هفته نامه را "غیر واقعی جلوه دادن برخی اقدامات دولت" عنوان کرده است.

عدم معرفی مدیر مسئول و انتشار مطالبی خارج از مجوز از جمله دلایلی است که گفته می شود، هیات نظارت برای توقیف شهروند امروز به آنها استناد کرده است.

گفتگو با محمود علیزاده طباطبایی، وکیل هفته نامه "شهروند امروز"

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

مجوز شهروند امروز فرهنگی و هنری است و هیات نظارت معتقد است که این نشریه از محدوده ای که در امتیاز نشریه پیش بینی شده، خارج شده است به این معنی که مجوز شهروند امروز فرهنگی و هنری است و نباید مطالب سیاسی چاپ کند.

توقیف هفته نامه شهروند امروز بعد از آن اعلام شد که آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران، در جمع کارگزاران اجرایی حج از فضای مطبوعاتی کشور ابراز ناخرسندی کرد.

آقای خامنه ای از تلاش برخی افراد برای سیاه نمایی در فضای جامعه و ایجاد اغتشاش ذهنی و تردید در مردم انتقاد کرد و گفت:"دستاوردهای نظام اسلامی به راحتی محقق نشده است که عده ای بخواهند به دلیل اغراض شخصی و دشمنی با دولت در اصل نظام خدشه وارد کنند."

رهبر ایران با انتقاد از فضای تبلیغاتی و مطبوعاتی گفت:"این فضای بی بند و باری در حرف زدن و اظهار نظر علیه دولت، مسائلی نیست که خداوند به آسانی از آنها بگذرد."

شهروند امروز ابتدا در شهر اصفهان منتشر می شد ولی انتشار آن از ابتدای سال 1376 به تیم محمد قوچانی سردبیر سابق روزنامه های شرق و هم میهن سپرده شد. از آن زمان تاکنون، تیم شهروند امروز 70 شماره منتشر کرده است.

این هفته نامه رنگی و پرخواننده موضوعاتی نظیر سیاست، اقتصاد، هنر و ادبیات را پوشش می داد و در طول انتشار با اقبال گسترده ای مواجه بود.

شرکت پیوند سلیم صاحب امتیاز شهروند امروز است و محمد عطریانفر مدیر سابق روزنامه همشهری و شرق، رئیس شورای سیاستگذاری این هفته نامه است.

بر اساس گزارشها در سه سال گذشته بیشتر از 40 نشریه از سوی هیات نظارت توقیف شده است.

نداشتن مدیر مسئول یکی از دلایل توقیف این نشریه اعلام شده است اما گزارشها نشان می دهد که گردانندگان این نشریه چند نفر را برای مدیر مسئولی به وزارت ارشاد معرفی کرده اند اما این وزارتخانه هنوز در زمینه صلاحیت این افراد برای مدیر مسئولی پاسخ نداده است.

گفته می شود وزارت ارشاد مدیر مسئولی محمد عطریانفر را نپذیرفته و گردانندگان این نشریه، دو ماه و نیم پیش محمود علیزاده طباطبایی وکیل این نشریه را به عنوان مدیر مسئول به هیات نظارت معرفی کرده اند.

به گفته آقای علیزاده طباطبایی، بررسی ها برای مدیر مسئولی وی بر هفته نامه شهروند امروز هنوز ادامه دارد و وزارت ارشاد هنوز جواب منفی نداده است.

در طول سالهای اخیر نشریات همواره از سوی قوه قضائیه توقیف موقت می شدند اما از سال گذشته هیات نظارت جانشین قوه قضائیه شده است. بر اساس گزارشها در سه سال گذشته بیشتر از 40 نشریه از سوی هیات نظارت توقیف شده است.

روزنامه های "شرق" و "هم میهن" در سال گذشته و روزنامه "تهران امروز" نیز تیر ماه امسال از سوی هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شده اند. ماهنامه "زنان" نیز بهمن ماه سال گذشته بعد از 16 سال فعالیت، توقیف شد.

نشریات "مدرسه"، "دنیای تصویر"، "هفت"، "صبح زندگی"، "تلاش"، "به سوی افتخار" و شوک"ا نیز از جمله نشریاتی هستند که به دستور هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.