'مسبب سقوط هواپیمای قرقیزستانی خلبان بود'

لاشه هواپیمای سقوط کرده
توضیح تصویر،

این هواپیما اندکی پس از آغاز پرواز به سمت فرودگاه مبداء بازگشت اما در میانه راه سقوط کرد

دولت قرقیزستان عامل سقوط هواپیمای قرقیزستان در راه ایران در روز 24 اوت سال جاری را که به کشته شدن 41 شهروند ایرانی منجر شد، خطای انسانی بیان کرد.

نورلان سلیمانوف، وزیر ارتباطات و حمل و نقل قرقیزستان اعلام کرد کمیسیونی تحقیقی که در این باره تشکیل شد پس از "بررسی دقیق" جزئیات اطلاعات مربوط به پرواز و مکالمات میان خدمه هواپیما به این نتیجه رسید که این هواپیمای بوئینگ 737 در اثر "خطای خلبان"سقوط کرده است.

دولت قرقیزستان در ماه سپتامبر سال جاری، تقریبا یک ماه پیش از بروز این حادثه یوری گونچاروف، خلبانی که هدایت هواپیمای سقوط کرده را بر عهده داشت، را به اتهام بی توجهی به قوانین هواپیمایی بازداشت کرده بود.

این هواپیما که به خط هوایی آیتک ایر، یک شرکت خصوصی قرقیزستانی تعلق داشت و در اجاره شرکت هواپیمایی آسمان بود، در روز یکشنبه 24 اوت پس از بلند شدن از فرودگاه مناس بیشکک، پایتخت قرقیزستان به مقصد تهران، دچار نقص فنی شد و به سمت این فرودگاه بازگشت اما در فاصله پنج کیلومتری فرودگاه بیشکک سقوط کرد.

در جریان این حادثه که شمار کشته شدگان آن در نهایت به بیش 70 نفر رسید 48 شهروند خارجی کشته شدند که اکثریت قریب به اتفاق آنان ایرانی بودند.

در این بین اکثر اعضاء تیم ملی بسکتبالجوانان قرقیزستان نیز که راهی مسابقات قهرمانی آسیا در تهران بود نیز جان خود را از دست دادند.

پرواز هواپیماهای قرقیزستان برفراز آسمان اتحادیه اروپا به دلایل نگرانی ها درباره وضعیت ایمنی آنها ممنوع است؛ با این حال این حادثه شدید ترین حادثه ای بود که از زمان استقلال این جمهوری سابق شوروی در دهه 90 میلادی، برای هواپیماهای این کشور رخ داده بود.