انتقاد از اعدام نوجوان ها در ایران

اعدام-آرشیو
Image caption ایران یکی از بالاترین آمار اعدام را در دنیا دارد

کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، در گزارش جدید خود از اجرای مجازات اعدام نوجوانان در این کشور انتقاد کرده است.

این کانون که نام فعالان سرشناس حقوق بشر در ایران مانند شیرین عبادی در میان تاسیس کنندگان آن به چشم می خورد، در گزارش سه ماهه تابستان خود به اعدام چهار جوان به جرم ارتکاب جرائم مختلف خبر داده است.

این چهار تن در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند.

بر اساس این گزارش، در سه ماهه دوم سال ۱۳۸۷ رحمان شهیدی و حسن مظفر در بوشهر به دار آویخته شده اند و رضا حجازی و بهنام زارع به ترتیب در اصفهان و شیراز اعدام شده اند.

بر این اساس، بهنام زارع در سن ۱۸ سالگی به جرم قتلی که در زمان ۱۵ سالگی انجام داده بود، اعدام شد. جرم رضا حجازی هم که در زمان اعدام ۲۰ سال داشت، در سن ۱۵ سالگی مرتکب به قتل شده بود.

در این حال، به رغم تاکید دستگاه قضایی ایران بر اعدام نکردن افراد زیر ۱۸ سال در این کشور، محمد حسن زاده در سن هفده سالگی در ماه ژوئن در سنندج اعدام شد.

ایران از امضا کنندگان پیمان نامه های بین المللی در زمینه حقوق مدنی و حقوق کودکان است و بر اساس آن از اعدام کودکان زیر ۱۸ سال منع شده است.

قوه قضائیه ایران ماه گذشته در پی افزایش انتقاد های بین المللی درباره رقم بالای اعدام نوجوانان در این کشور اعلام کرد حداکثر محکومیت نوجوانان مجرم در زمینه قاچاق مواد مخدر را به حبس ابد تبدیل کرده است.

در این حال، مرگ و زندگی افرادی که در نوجوانی مرتکب قتل می شوند همچنان به رضایت اولیای دم بستگی دارد.

مطالب مرتبط