16:02 گرينويچ - چهارشنبه 12 نوامبر 2008 - 22 آبان 1387

آمریکا نسبت به آزمایش موشک جدید ایران هشدار داد

موشک سجیل

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

ایالات متحده آمریکا نسبت به ادعای ایران درباره آزمایش موشک میان برد جدید این کشور هشدار داده و آن را در "تناقض با تعهدات بین المللی ایران" توصیف کرده است.

آمریکا ساعاتی پس از آزمایش موشک جدید ایران، همچنین به این کشور هشدار داد از انجام آزمایش های بیشتر در آینده خودداری کند.

نسل جدید موشک زمین به زمین جمهوری اسلامی "سجیل" نام دارد و رسانه های ایران می گویند که روز چهارشنبه با حضور مصطفی محمد نجار، وزیر دفاع این کشور، با موفقیت شلیک شده است.

خبرگزاری فارس، به نقل از وزیر دفاع ایران، برد موشک سجیل را "نزدیک به ۲ هزار کیلومتر" عنوان کرد.

ایران می گوید که این موشک از "قابلیت بالا" برخوردار است.

خبر آزمایش موشک سجیل، در حالی انتشار می یابد که مقامات نظامی جمهوری اسلامی پیشتر آزمایش یک موشک جدید در جریان رزمایش موسوم به فتح را تکذیب کرده بودند.

روز سه شنبه خبرگزاری های بین المللی به نقل از شبکه تلویزیونی پرس تی وی، متعلق به ایران، گزارش کردند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دوشنبه بیستم آبان، یک فروند موشک جدید به نام "ثامن" را در نزدیکی مرز عراق، آزمایش کرد.

در ماه ژوئیه سال جاری، ایران اعلام کرده بود تعدادی موشک جدید پیشرفته، از جمله یک موشک دوربرد را با موفقیت آزمایش کرده است.

انتشار خبر آزمایش این موشک ها که به گفته کارشناسان می تواند خاک اسرائیل را هدف قرار دهد، ابراز نگرانی شدید آمریکا و اسرائیل را به همراه داشت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.