نگرانی بان کی مون از وضع ساکنان اردوگاه اشرف

بان کی مون
Image caption در گزارش بان کی مون گفته شده است که کميساريای عالی حقوق بشر در نامه ای به وزير امور خارجه عراق خواستار رسيدگی به وضعيت ساکنان اردوگاه اشرف شده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به وضع حدود ۳۵۰۰ عضو سازمان مجاهدین خلق که در اردوگاه اشرف در عراق ساکن هستند، ابراز نگرانی کرده است.

آقای بان در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست این سازمان از دولت عراق اشاره کرده است.

در گزارش آقای بان گفته شده کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در نامه ای به وزیر امور خارجه عراق خواسته است که دولت عراق از ساکنان اردوگاه اشرف در برابر خروج اجباری از عراق، اخراج و بازگردانده شدن به ایران محافظت کند.

در این گزارش گفته شده است که این نامه در تاریخ 15 اکتبر 2008 به وزیر امور خارجه عراق تحویل داده شده است.

بند 45 گزارش دبیر کل سازمان ملل به شورای امنیت به طور کامل به وضعیت اعضای سازمان مجاهدین خلق در اردوگاه اشرف اختصاص دارد.

در این بند آمده است: "یونامی (نیروی کمک امنیتی سازمان ملل برای عراق) وضعیت اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران که در اردوگاه اشرف در استان دیاله زندگی می کنند را از نزدیک زیر نظر دارد. آنها در پی توافقنامه ای که در سال 2004 امضا شد هنوز تحت محافظت ارتش آمریکا هستند، اما دولت عراق قصد خود برای به دست گرفتن کنترل کامل نیروگاه در آینده نزدیک را اعلام کرده است. کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل در نامه ای به تاریخ 15 اکتبر 2008 به وزیر امور خارجه عراق، دولت عراق را ترغیب کرد از ساکنان اشرف در برابر خروج اجباری از عراق، اخراج و بازگردانده شدن، در تخطی از اصول 'عدم بازگشت' (non-refoulement) محافظت کرده و از هر گونه اقدامی که زندگی یا امنیت آنها را به خطر می اندازد خودداری کند. همچنین مهم است که نیازهای انسانی ساکنان اردوگاه، از جمله دسترسی به غذا و مراقبت های بهداشتی، از سوی حافظان اردوگاه برآورده شود."

حامد البیاتی سفیر عراق در سازمان ملل متحد گفت عراق خواهان تخلیه شدن اردوگاه اشرف است اما پناهندگان را به زور به ایران باز نخواهد گرداند.

وی گفت: "ما به کسانی که مایل به رفتن داوطلبانه به ایران هستند اجازه خواهیم داد چنین کنند، اما می خواهیم باقی آنها به سایر کشورها بروند. اما ما نمی خواهیم مجاهدین خلق در عراق بمانند."

تصویب توافق نامه امنیتی عراق با آمریکا که بر خروج نیروهای نظامی ایالات متحده از این کشور تا سال ۲۰۱۱ تاکید دارد، نگرانی هواداران مجاهدین خلق را از احتمال تحویل ساکنان اردوگاه اشرف به دولت ایران افزایش داده است.

دولت عراق ساکنان این اردوگاه را اعضای یک سازمان تروریستی می داند و خواستار خروج آنها از عراق است.

سازمان عفو بین الملل هم از دولت های آمریکا و عراق خواسته با ساکنان اردوگاه اشرف بر اساس کنوانسیون چهارم ژنو رفتار کنند. این کنوانسیون بازگرداندن افراد تحت حمایت را در صورت وجود خطر شکنجه به کشورشان منع می کند.

در این حال، گروهی از هواداران مجاهدین خلق پس از ۶۵ روز به تجمع خود در خارج از مقر سازمان ملل متحد در نیویورک پایان داده اند.

گروه اندکی از هواداران این گروه هم روز دوشنبه در برابر کاخ سفید تجمع کرده بودند.

ناصر رشید، سخنگوی تجمع کنندگان در نیویورک، با بی ثبات خواندن وضع نیروهای نظامی و امنیتی عراق، گفت ساکنان اردوگاه اشرف نگران نفوذ عوامل ایران هستند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست