12:39 گرينويچ - چهارشنبه 19 نوامبر 2008 - 29 آبان 1387

دستگیری "افسر ارشد نیروی قدس" در عراق

سرباز آمریکایی و عراقی در واسط، 29 اکتبر 2008

آمریکا در گذشته تعدادی ایرانی را به اتهامات امنیتی در عراق بازداشت کرده است

ارتش آمریکا می گوید نیروهای امنیتی عراق شخصی را که ادعا می شود یک کماندوی ارشد ایرانی عضو سپاه پاسداران ایران است در فرودگاه بین المللی بغداد بازداشت کرده اند.

گفته می شود این مرد مظنون به "مشارکت در تسهیل ارسال سلاح های ایرانی به عراق" تحت پوشش فعالیت برای یک سازمان درگیر در مرمت و بازسازی مراکز مذهبی عراق بوده است.

در بیانیه ارتش آمریکا ادعا می شود فرد دستگیر شده از این سازمان برای پنهان کردن سلاح های ارسالی به عراق در محموله های مصالح ساختمانی استفاده می کرده است.

ارتش آمریکا از سال ها پیش نیروی قدس، یگان عملیات خارجی سپاه پاسداران، را به تسلیح، آموزش دادن و تامین مالی شبه نظامیان عراقی برای دامن زدن به خشونت های فرقه ای متهم کرده است، اتهامی که ایران رد می کند.

گفتگو با جلال خالدی، خبرنگار در بغداد

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

این بیانیه همچنین می گویدکه فرد دستگیر شده با خود "مقدار نامشخصی" کوکائین حمل می کرده است.

خبر این بازداشت درحالی گزارش می شود که پارلمان عراق درحال بررسی یک پیمان فراگیر امنیتی با آمریکاست که این کشور را ملزم به خروج نیروهایش از عراق تا پایان سال 2011 می کند در حالیکه ایران شدیدا با این پیمان مخالفت کرده است.

هنوز مراجع دولتی ایران نسبت به این گزارش واکنش رسمی نشان نداده اند.

با اینهمه، به نقل از مسئولان ستاد بازسازی عتبات عالیات در عراق گزارش شده است که فرد بازداشت شده پیمانکار این طرح بوده است.

به گفته این منابع، فرد بازداشت شده در خلال سال های اخیر بارها برای پیگیری فعالیت ساختمانی خود به عراق سفر کرده و بهیچوجه در اقدامات دیگر، از جمله حمل و نقل و قاچاق اسلحه دست نداشته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.