اولین واکنش ها در ایران به پیمان تازه امنیتی آمریکا و عراق

مراسم امضا - زیباری و کراکر
Image caption کابینه عراق این موافقتنامه را تایید کرده و اکنون باید به تصویب پارلمان برسد

یک روز پس از امضای موافقتنامه امنیتی آمریکا و عراق که وضعیت حضور نیروهای آمریکایی در این کشور را تعیین می کند، رئیس مجلس ایران قانونگذاران عراقی را ترغیب کرده است در برابر آن مقاومت کنند.

این پیمان که روز دوشنبه میان هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق و رایان کراکر سفیر آمریکا در بغداد امضا شد، آمریکا را ملزم می کند تا پایان سال 2011 نیروهای خود را از عراق خارج سازد.

موافقتنامه اکنون باید به تصویب پارلمان عراق برسد.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران روز سه شنبه گفت که هدف اصلی واشنگتن از این موافقتنامه افزایش "سلطه آمریکا" بر عراق است.

ایران مکررا آمریکا را مسئول خشونت های عراق شناخته و خواستار خروج نیروهای آن از این کشور شده است. واشنگتن می گوید تهران با آموزش دادن و مسلح کردن شبه نظامیان شیعه به بی ثباتی در عراق دامن می زند.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای لاریجانی گفت: "ملت و پارلمان عراق باید تشخیص دهند که دوره مقاومت هنوز به پایان نرسیده است."

این پیمان ارتش آمریکا را ملزم می کند تا روز 31 دسامبر 2011، حدود 150 هزار نیروی نظامی خود را از عراق خارج کند. این درحالی است که بنابه گزارش ها دولت جورج بوش همواره از پذیرش یک جدول زمانی برای تخلیه عراق سرباز می زد.

آقای لاریجانی گفت که آمریکا می خواست عراق را به "یکی دیگر از ایالات آمریکا بدل کند، اما منابع ولایت قضایی، دولت و ملت عراق برای هشت ماه مقاومت کردند و بندهای پیمان هفت بار عوض شد."

اما به نظر می رسد برداشت آیت الله محمود هاشمی شاهرودی رئیس قوه قضاییه ایران از موافقتنامه تازه مثبت تر باشد.

به گزارش روزنامه کارگزاران وی گفته است: "دولت عراق خیلی خوب عمل کرده است. امیدواریم نتیجه هم به نفع اسلام و هم حاکمیت عراق باشد."

پیمان تازه جایگزین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می شود که حضور نیروهای آمریکایی در عراق را تعریف می کرد.

ایران همواره به چنین پیمانی میان آمریکا و عراق اعتراض داشته است. آمریکا در مقابل ایران را به دخالت در امور سیاسی عراق متهم کرده و یک مقام نظامی این کشور حتی یک بار گفت که ایران به نمایندگان پارلمان عراق رشوه داده است تا این پیمان را رد کنند، اتهامی که با وکنش خشم آلود نوری مالکی نخست وزیر عراق روبرو شد.

دو مقام ارشد آمریکایی که از آنها نام برده نشده به خبرگزاری فرانسه گفته اند که ایران همچنان به شدت با پیمان مخالف است.

یکی از این مقام ها گفت: "در موضع دولت ایران اصلا هیچ نرمشی مشاهده نمی شود. آنها با تمام وجود مخالف موفقیت این موافقتنامه هستند."

وی افزود: "براساس اطلاعات ما و اطلاعات کلیه مقام های عراقی درگیر (در این موافقتنامه)، آنها فشار بی امان خود را حفظ کرده اند."

یک مقام دیگر ارشد آمریکا در بغداد گفت که ایران می خواهد "عامل مسلط" در کلیه عرصه ها چه سیاسی، اقتصادی و امنیتی در عراق باشد. ایران قبلا چنین اتهاماتی را رد کرده است.

اما علی دباغ سخنگوی دولت عراق به خبرگزاری فرانسه گفت که به تصور او فشار ایران کم شده است.

وی گفت: "فکر می کنم آنها در پی سیاستی بهتر نسبت به آمریکا باشند. ما حتی آمریکا را ترغیب می کنیم سیاست خود مقابل ایران را بازبینی کند."

با این حال او گفت که عراق "بازنده بزرگ در مناقشه میان آمریکا و ایران است."

مطالب مرتبط