19:03 گرينويچ - پنج شنبه 20 نوامبر 2008 - 30 آبان 1387

وبسایت فارسی رادیو و تلویزیون ترکیه آغاز بکار کرد

سازمان رادیو و تلویزیون رسمی ترکی(تی آر تی ) اعلام کرده که روز پنجشنبه 20 نوامبر ، وبسایت اینترنتی خود را به زبان فارسی راه اندازی کرده است.

فعالیت رسمی وبسایت فارسی رادیو و تلویزیون ترکیه به همراه سایت 29 زبان دیگر آغاز شد.

این وبسایت فارسی قصد دارد ، تازه ترین آخرین اخبار سیاسی، اقتصادی، ورزشی، علمی و فرهنگی جهان و منطقه را به زبان فارسی منتشر کند.

در مراسم گشایش وبسایت فارسی تی آر تی مقامهای رسمی از جمله معاون سفیر ایران در ترکیه حضور داشتند.

گفتگو با محمد مشتاق را اينجا بشنويد

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

به گفته مسئولان رادیو و تلویزیون ترکیه احتمالا در سال آینده میلادی، تلویزیون فارسی زبان این شبکه نیز راه اندازی خواهد شد.

تی آر تی در سال 1940 پخش برنامه های خود را به زبان فارسی آغاز کرد. رادیوی ترکیه در حال حاضر به سی زبان برنامه پخش می کند.

محمد مشتاق، مسئول پخش برنامه های فارسی رادیو و تلویزیون ترکیه در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفت که هدف از راه اندازی وب سایت فارسی این بوده که علاوه بر مخاطبان فارسی زبان منطقه که می توانند برنامه های رادیویی را بشنوند، مخاطبان فارسی زبان بیشتری در سراسر جهان به تولیدات اين بخش دسترسی داشته باشند.

به گفته آقای مشتاق بخش فارسی رادیو و تلویزیون ترکیه هنوز به صورت رسمی خبرنگاری در ايران ندارد و مقامهای ایرانی هنوز مجوزی برای فعالیت رسمی این بخش و تاسیس دفتر در ایران صادر نکرده اند.

همچنین وی در خصوص راه اندازی تلویزیون فارسی گفت که هنوز کارهای مقدماتی و ابتدایی در حال انجام است و این شبکه احتمالا با روزی 8 ساعت برنانه های خود را در سال 2009 آغاز خواهد کرد .

آقای مشتاق گفت اين شبکه تلویزیونی سعی خواهد کرد که برنامه های سیاسی کمتری تولید کند و بیشتر فعالیتش را بر روی برنامه های ورزشی، فرهنگی و سرگرمی متمرکز کند.

رادیو تی آر تی علاوه بر فارسی به پشتو و فارسی دری نیز برنامه پخش می کند. وب سایتهای خبری تی آر تی به اين زبانها نیز آغاز بکار کرده اند.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.