15:17 گرينويچ - پنج شنبه 27 نوامبر 2008 - 07 آذر 1387

مشایی: از گفتگوی شفاف احمدی نژاد و اوباما استقبال می‌کنیم

اسفندیار رحیم مشایی

آقای مشایی به رئیس جمهوری منتخب آمریکا توصیه کرده است از مواضع دولت های قبلی ایالات متحده فاصله بگیرد

معاون رئیس جمهوری ایران گفته است دولت این کشور از مذاکره مستقیم محمود احمدی نژاد و باراک اوباما، به شرطی که محتوای آن علنی باشد، استقبال می کند.

اسفندیار رحیم مشایی، معاون آقای احمدی نژاد و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران در سفر به ژاپن و در گفتگو با خبرگزاری کیودو گفت: اگر آقای اوباما تغییری را که قولش را داده اجرا کند به نتایج مطلوب می رسد؛ اما ادامه سیاست های دولت قبلی برای او عواقبی بسیار وخیم خواهد داشت.

باراک اوباما که در انتخابات اخیر به عنوان رئیس جمهوری آینده آمریکا برگزیده شده است، در جریان مبارزات انتخاباتی خود گفته بود به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده آماده است "بدون پیش شرط" با رهبران کشورهایی مانند ایران و کره شمالی که دولت آمریکا آنها را "یاغی" می داند، گفتگو کند.

دولت فعلی آمریکا انجام مذاکره مستقیم با ایران را به تعلیق برنامه هسته ای این کشور موکول کرده است.

گفتگو با هوشنگ امیراحمدی درباره احتمال مذاکره اوباما و احمدی نژاد

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

اما اکنون آقای مشایی با اشاره به اینکه رئیس جمهوری ایران "دیپلماسی مستقیم" را بهترین راه رسیدن به صلح خوانده است، می گوید آقای اوباما باید از مواضعی که دولت آمریکا تاکنون اتخاذ کرده فاصله بگیرد.


نامه های بی پاسخ

پس از پیروزی آقای اوباما در انتخابات، رئیس جمهوری ایران در اقدامی بی سابقه به او تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد انتخاب او به ایجاد تحولی اساسی در سیاست های دولت آمریکا منجر شود.

اما رئیس جمهوری منتخب آمریکا هنوز به نامه آقای احمدی نژاد پاسخ نداده و تنها گفته است آن را بررسی خواهد کرد.

محمود احمدی نژاد دو سال و نیم پیش هم به جورج بوش، رئیس جمهوری فعلی آمریکا، نامه ای نوشت که بی پاسخ ماند.

اگر روزی رابطه با آمریکا را برای ملت ایران مفید بدانم، اولین کسی خواهم بود که این رابطه را تأیید می کند

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی

همچنین پیشنهاد او برای مناظره با آقای بوش که چند ماه پس آن مطرح شد، مورد پذیرش کاخ سفید قرار نگرفت.

استقبال معاون رئیس جمهوری ایران از مذاکره مستقیم میان آقای اوباما و آقای احمدی نژاد در حالی مطرح شده است که آیت الله خامنه ای، رهبر ایران اعلام کرده بود اگر روزی رابطه با آمریکا را برای ملت ایران مفید بداند، اولین کسی خواهد بود که این رابطه را تأیید می کند.

گفنگو با صادق زیبا کلام صاحبنظر در مسایل سیاسی ایران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

او در جریان یک سخنرانی در دی ماه سال گذشته تأکید کرده بود هیچگاه نگفته است رابطه با آمریکا تا ابد قطع خواهد بود اما اعتقاد دارد سیاستهای کنونی آمریکا به گونه ای است که ایجاد رابطه با این کشور برای ایران ضرر دارد و در عین حال خطر آمریکا را کاهش نمی دهد.

اخیرا مقامات نظامی و سیاسی ایران به کرات نسبت به احتمال تغییر روش جدی ایالات متحده در برابر ایران، پس از آغاز به کار رئیس جمهوری جدید آمریکا در اواخر ماه ژانویه، ابراز تردید کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.