17:10 گرينويچ - يکشنبه 30 نوامبر 2008 - 10 آذر 1387

لاریجانی: اوباما در چاهی ‌که ‌بوش‌کنده ‌نیفتد

علی لاریجانی

رئیس مجلس ایران گفت که مهار دو جانبه ایران سیاست دمکرات ها در قبال کشورش بوده است

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی از باراک اوباما رئیس جمهوری منتخب آمریکا که به زودی اداره این کشور را به عهده خواهد گرفت،خواسته است سیاست هایش را در قبال ایران تغییر دهد.

آقای لاریجانی گفت: "به جریان جدیدی که قرار است در آمریکا حاکم شود، توصیه می کنم در چاهی که تیم قبلی اداره کننده آمریکا کنده است، نیفتد."

رئیس مجلس ایران گفت است که غربی ها روزی در خصوص پرونده هسته ای ایران مطلبی عنوان می کنند، روز دیگر از تروریست ها سخن می گویند؛ آنها عمدا به گونه ای عمل می کنند که همیشه موضوع ایران در ابعاد مختلف در صحنه بین الملل وجود داشته باشد.

گقتگو با صادق زیبا کلام، استاد علوم سیاسی در ایران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

آقای لاریجانی گفته که "تئوری مهار دوجانبه متعلق به آمریکاییان و در راس آنها دمکرات ها است و به همین دلیل این رفتار را دنبال می کنند."

رئیس مجلس ایران این موضوع را روز یکشنبه دهم آذر در گفت و گو با ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی اعلام کرد.

لاریجانی و احمدی نژاد

علی لاریجانی تا حدود یک سال پیش مسئول مذاکرات اتمی ایران بود

آقای لاریجانی تا حدود یک سال پیش دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و مسئول مذاکرات اتمی این کشور بود.

او گفت: "هم اکنون شرایط هم برای ایران و هم برای آنها [آمریکایی ها] تغییر یافته است و از این شرایط باید بهره جست."

رئیس مجلس ایران درباره ادامه مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ هم گفت که "به جد" معتقد است مذاکرات مفید است و می توان برای موفقیت آن تاکتیک های مناسب اتخاد کرد.

آقای لاریجانی گفت: "اگر غرب این بار با شرایط متفاوت در مذاکرات حاضر شود حتما می توان در این چارچو به توفیق ملموس برسیم و زمینه همکاری های بیشتر را فراهم کنیم."

او در عین حال از درز اطلاعات محرمانه ایران از آژانس بین المللی انرژی اتمی انتقاد کرد و گفت که این موضوع به دلیل نفوذ سرویس های اطلاعاتی در آژانس است.

کارشناسان آقای لاریجانی را یکی از سیاستمداران محافظه کار اما عملگرا توصیف می کنند که در دوره ای که مسئول مذاکرات اتمی ایران تمایل فراوانی به حل و فصل موضوع اتمی ایران از خود نشان داد اما در نهایت با ترک این سمت، برنامه هایش نیمه کاره ماند.

آقای لاریجانی از خرداد ماه سال جاری خورشیدی که رئیس مجلس ایران شده، همچنان به اظهار نظر درباره مذاکرات اتمی و پرونده هسته ایران می پردازد و تلاش کرده تا نظارت مجلس بر مذاکرات اتمی ایران را افزایش دهد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.