به روز شده:  12:43 گرينويچ - سه شنبه 11 نوامبر 2008 - 21 آبان 1387

هشدار درخصوص "شیوع" جمع آوری اطلاعات شخصی افراد در بریتانیا

کمیته امور حقوق اساسی مجلس اعیان بریتانیا هشدار داده است که جمع آوری اطلاعات شخصی افراد در بریتانیا از سوی نهادها "شیوع" یافته است و این اقدامات می تواند به دموکراسی در کشور صدمه بزند.

این کمیته گفته است که دوربینهای مدار بسته و نمونه های دی ان ای از مواردی هستند که می توان از آنها به عنوان نمونه هایی که باعث شکسته شدن حریم خصوصی افراد می شود، نام برد.

این کمیته گفته است باید به افرادی که بطور غیر قانونی تحت نظر قرار می گیرند ، خسارت پرداخت گردد.

'گفتگو با شهریار رادپور کارشناس مسائل بریتانیا

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مقامات دولتی بریتانیا گفته اند که دوربینهای مدار بسته و یا دی ان ای برای مبارزه با جرایم در سطح کشوری "ضروری" است. اما یک گروه مدافع آزادیها می گوید که بدلیل احتمال سوء استفاده از قدرت "حتی افراد بیگناه با نگرانیهایی" روبرو هستند.

مدافعان آزادیهای مدنی درخصوص خطر "جامعه ای تحت کنترل" که در آن دولت قدرت پیدا می کند تا افراد را کنترل کند و حرکات آنها را زیر نظر داشته باشد و اطلاعات شخصیشان را ذخیره کند، هشدارداده اند.

سال گذشته طرح دولت بریتانیا برای ایجاد بانکی از اطلاعات شخصی افراد شامل تلفن و ایمیلهای آنها پس از آنکه منتقدین آنرا ایجاد جامعه ای "اورولی" نامیدند ، متوقف شد.

جورج اورول نویسنده بریتانیایی در کتاب "1984" خود جامعه ای را ترسیم کرده بود که دولت با استفاده از فن آوریهای گوناگون، افراد جامعه را تحت کنترل کامل داشت.

در همین حال البته مقامات دولتی درحال بررسی طرحی هستند که بر اساس آن مشخصات تلفنها و ترافیک اینترنتی افراد ذخیره می شود. به گفته مقامات دولت این اطلاعات برای مباره با تروریسم ضروری است. اما بر اساس گزارشها این مشخصات، جزئیات موارد ذخیره شده را شامل نمی شود.

مقامات دولت بریتانیا گفته اند که به شوراهای محلی گفته اند که آنها بایستی از قدرت نظارتی خود بطور "مناسب" استفاده کنند.

یکی از مواردی که نگرانیهایی را برانگیخته، استفاده از دوربینهای مدار بسته است. گفته می شود 4 میلیون دوربین مدار بسته در بریتانیا فعال است. اگرچه آمار دقیقی از این دوربینها در بریتانیا در دست نیست، اما مدافعان حقوق حریم فردی می گویند که بریتانیا بیشترین تعداد اینگونه دوربینها را مورد استفاده دارد.

در همین حال نیز در گزارش کمیته امور حقوقی مجلس اعیان بریتانیا گفته شده است که بریتانیا بزرگترین بانک اطلاعاتی دی ان یا افراد را در جهان در اختیار دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.