جندالله مامورانی را که گروگان گرفته بود کشته است

گروگانهای جندالله - عکس از فارس
Image caption نفرات نیروی انتظامی پس از چند ماه اسارت به قتل رسیده اند

مقامات ایران کشته شدن تمام ماموران نیروی انتظامی ایران را که در استان سیستان و بلوچستان به گروگان گرفته شده بودند به دست گروگانگیرها تأیید کرده اند.

احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران روز پنجشنبه، 4 دسامبر (14 آذر)، به خبرگزاری رسمی این کشور گفت نتایج بررسی های کمیته تفحص ویژه حادثه سراوان نشان دهنده کشته شدن تمامی گروگانها است.

به گفته آقای رادان، نمایندگانی از وزارت کشور، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و وزارت امور خارجه ایران در این کمیته عضو بوده اند.

پایگاه اینترنتی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان خراسان رضوی نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد مأمورانی که در پاسگاه نیروی انتظامی شمسر، در شهرستان سراوان، به دست مهاجمان مسلح به گروگان گرفته شده بودند به قتل رسیده اند.

بنیاد شهید استان خراسان رضوی با انتشار اسامی هفت تن از کشته شدگان، گفته است که آنان اهل شهرستان های این استان و از افراد وظیفه نیروی انتظامی بوده اند که به دست گروه عبدالمالک ریگی کشته شده اند.

در اطلاعیه بنیاد شهید آمده است که خبر کشته شدن این افراد به اطلاع خانواده های آنان رسیده و مراسم یادبود کشته شدگان روز شنبه در مشهد برگزار می شود.

این بنیاد گفته که اجساد هیچکدام از کشته شدگان به ایران باز نگشته و زمان و محل قتل آنان و چگونگی دریافت این خبر را هم مشخص نکرده است.

همزمان، خبرگزاری فارس گزارش کرده بود که براساس برخی اخبار، "همه سیزده پرسنل پاسگاه شهرستان سراوان" که توسط افراد گروه عبدالمالک ریگی به گروگان گرفته شده بودند به قتل رسیده اند.

گروگانگیری ماموران انتظامی

در ماه ژوئن (خرداد) سال جاری، گزارش شد که افراد مسلح به یک پاسگاه نیروی انتظامی دربخش سراوان، واقع در مرز ایران و پاکستان در استان سیستان و بلوچستان، حمله کرده و تمامی ماموران مستقر در این پاسگاه را با خود برده اند.

در پی انتشار این خبر، گروه جندالله به رهبری عبدالمالک ریگی مسئولیت ربودن این افراد را برعهده گرفت و برخی منابع گفتند که گروگان ها احتمالا به محل امنی در داخل پاکستان انتقال یافته اند.

Image caption گفته می شود عبدالمالک ریگی در پاکستان مستقر است

جندالله در برابر آزاد کردن گروگان ها خواستار آزادی تعدادی از افراد وابسته به خود از زندان های جمهوری اسلامی شد و تهدید کرد که در صورت امتناع جمهوری اسلامی از پذیرفتن این خواسته، تمامی گروگان ها را به قتل خواهد رساند

برخی منابع خبری ایران گفتند که برادر عبدالمالک ریگی که از سوی دولت پاکستان دستگیر و به ایران تحویل داده شده بود از جمله این زندانیان بوده است.

در ماه اکتبر، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت که یکی از شانزه مامور ربوده شده این نیرو آزاد شده و از سلامت تعدادی از گروگان ها خبر داده است اما به نظر می رسد گروگانگیرها چند تن از گروگان ها را هم کشته اند.

در صورتی که خبر کشته شدن سیزده تن از گروگان ها در روزهای اخیر صحت داشته باشد، دو تن از گروگان ها پیشتر به قتل رسیده بودند.

اخبار مربوط به فعالیت گروه موسوم به جنبش مقاومت مردمی ایران (جندالله) در مناطق جنوب شرق ایران از حدود پنج سال انتشار یافته و در این مدت، این گروه مسئول یک رشته حملات مسلحانه، آدم ربایی، قتل و بمب گذاری در این مناطق شناخته شده است.

جندالله هدف خود را تلاش برای تامین حقوق مذهبی و قومی قوم بلوچ و اهل سنت در سیستان و بلوچستان ایران اعلام کرده اما تاکید داشته است که یک گروه جدایی طلب نیست.

در مورد سازماندهی و منابع این گروه اطلاع دقیقی در دست نیست اما به گفته مقامات ایرانی، افراد مسلح جندالله در داخل خاک پاکستان مستقر هستند، گروگان های خود را با عبور از مرز به داخل این کشور می برند و عملیات خود در داخل ایران را از آنجا سازمان می دهند.

دولت های ایران و پاکستان جندالله را یک سازمان تروریستی می دانند و مقامات جمهوری اسلامی ایالات متحده را به حمایت از این گروه متهم کرده است.

برخی منابع گفته اند که جندالله با گروه هایی مانند شبکه القاعده و طالبان ارتباط دارد اما رهبران جندالله این اتهام را رد کرده و گفته اند که در صورت تامین حقوق اقلیت سنی در ایران، فعالیت های خشونت آمیز را کنار خواهند گذاشت.

مطالب مرتبط