15:53 گرينويچ - جمعه 05 دسامبر 2008 - 15 آذر 1387

حزب مشارکت خاتمی را نامزد انتخابات ایران کرد

محمد خاتمی و مهدی کروبی

آیا خاتمی پیش از به پایان رسیدن ضرب الاجل کروبی تصمیم خود را اعلام می کند؟

حزب مشارکت ایران، سید محمد خاتمی را به عنوان نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آینده معرفی کرده است.

محسن میردامادی که روز جمعه در کنگره حزب مشارکت در سمت دبیرکلی این حزب ابقاء شد، گفت: دیگر منتظر اعلام آقای خاتمی برای آمدن نیستیم و از نظر ما ایشان وارد عرصه انتخابات شده اند.

اما محمدعلی ابطحی، یکی از نزدیکان آقای خاتمی، به بی بی سی فارسی گفته است: طبیعی است که احزاب کاندیداهای خود را معرفی کنند، اما گمان نمی کنم معرفی آقای خاتمی توسط حزب مشارکت در تصمیم گیری ایشان تأثیر چندانی بگذارد.

او گفت: آقای خاتمی مجموعه ای از عوامل را برای تصمیم گیری در ذهن دارد که استقبال احزاب تنها یکی از آنها است.

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

این در حالی است که مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی روز قبل گفته بود تنها به شرطی حاضر است نظر "شورای حکمیت" را بپذیرد که نامزدهای دیگر اصلاح طلبان تا ۲۰ آذرماه نامزدی خود را اعلام کنند.

او گفت که پس از این تاریخ به هیچ وجه از نامزدی در انتخابات منصرف نخواهد شد.

آقای کروبی اخیرا بارها به تلویح از تعلل آقای خاتمی در اعلام تصمیمش درباره نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده بود.

چهره های سیاسی نزدیک به حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تاکنون پیشنهاد حزب اعتماد ملی را برای تشکیل "شورای حکمیت" نپذیرفته اند و معتقدند راهکار مطلوب برای رسیدن به یک نامزد واحد برای اصلاح طلبان، نظرسنجی است.

گروه های اصلاح طلب هنوز بر سر راهکار رسیدن به یک نامزد مشترک در انتخابات آینده ایران به توافق نرسیده اند

از سوی دیگر سخنرانی سید محمد خاتمی به مناسبت روز دانشجو که قرار بود روز هفدهم آذرماه در دانشگاه تهران برگزار شود، به روز ۲۵ آذر موکول شده است.

گروهی از ناظران سیاسی انتظار داشتند آقای خاتمی در این سخنرانی نامزدی خود را در انتخابات اعلام کند، چنانکه در سال ۱۳۷۶ هم حضور خود را در جمع نامزدهای انتخاباتی در دانشگاه شریف اعلام کرده بود.

برگزار کنندگان مراسم گفته اند این تغییر زمان "به علت پاره ای ملاحظات و جلوگیری از بروز تداخل و سوء استفاده های احتمالی" انجام شده است.

اگر آقای خاتمی روز ۱۷ آذر نامزدی خود را اعلام می کرد، نظر آقای کروبی تا حدودی تأمین می شد، اما در شرایط فعلی معلوم نیست آقای کروبی ضرب الاجل خود را تمدید خواهد کرد یا آقای خاتمی تصمیم خود را درباره حضور در انتخابات زودتر اعلام می کند.

اگر هیچ یک از این دو اتفاق نیفتد ممکن است بر دامنه اختلافات میان گروه های سیاسی اصلاح طلب افزوده شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.