بوش: ایران هنوز تهدیدی برای جامعه جهانی است

جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا

جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که برنامه اتمی ایران هنوز خطری برای صلح جهانیست و واشنگتن به تهران اجازه نخواهد داد به سلاح اتمی دست یابد.

آقای بوش در سخنان خود که متن آن از سوی کاخ سفید در اختیار رسانه ها قرار داده شده است با اشاره به آن چه وی پیشنهادهایی سیاسی و اقتصادی به ایران خواند گفت که ایران این پیشنهادها را قبول نکرده است.

اتحادیه اروپا تاکنون دو بسته پیشنهادی برای حل مسئله هسته ای به ایران ارائه کرده، اما ایران تاکنون جوابی به این بسته ها نداده است.

رئیس جمهوری آمریکا افزود که موضع آمریکا کاملا مشخص است. او تاکید کرد به منظور امنیت آمریکا و صلح جهانی، آمریکا اجازه نخواهد داد تا ایران سلاح اتمی تولید کند.

دولت ایران بارها تاکید کرده است که درصدد دستیابی به سلاح هسته ای نیست.

اما جورج بوش غنی سازی اورانیوم از سوی ایران خطر بزرگی برای صلح جهانی دانسته است.

سولانا: توافق جهانی باعث ارایه سوخت به ایران شد

سخنان آقای بوش درحالی عنوان می شود که پیشتر خاویر سولانا، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که توافق جهانی باعث شد تا روسیه سوخت نیروگاه هسته ای بوشهر را در اختیار ایران قرار دهد.

آقای سولانا به گروهی از خبرنگاران ایرانی در بروکسل گفت: "روسیه به مدت طولانی اورانیوم غنی سازی شده را در اختیار نیروگاه بوشهر قرار نداد و وقتی ارائه اورانیوم آعاز شد، این کار طی توافقی با ما انجام شد."

به گفته آقای سولانا، اروپایی ها، چینی ها، آمریکایی ها و روسها همگی توافق کردند که اورانیوم غنی شده مورد نیاز نیروگاه بوشهر تامین شود.

قرارداد ساخت نیروگاه بوشهر در سال 1995 میان ایران و روسیه امضا شد و تکمیل آن تاکنون چندین بار به تاخیر افتاده است. براساس قرارداد اولیه، نیروگاه می بایست در سال 2000 تکمیل می شد. سوخت اولیه نیروگاه هسته ای بوشهر نیز در اوایل سال جاری میلادی تحویل ایران شد.

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون چهار قطعنامه تنبیهی علیه ایران صادر کرده و از این کشور خواسته تا غنی سازی اورانیوم را به تعلیق در آورد اما ایران این قطعنامه ها را فاقد وجاهت قانونی دانسته و از اجرای آن خودداری کرده است.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای به دست آوردن سلاح های هسته ای متهم کرده اند ولی ایران با رد این اتهام ها برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند.

مطالب مرتبط