ایران شرکت اتباع خارجی در کنکور را ممنوع کرد

دانشجوی خارجی
توضیح تصویر،

ممنوع کردن ثبت نام در کنکور، ادامه طرحی است که این ایران برای بازگرداندن اتباع خارجی دنبال می کند.

اداره کل اتباع خارجی وزارت کشور ایران ثبت نام و شرکت اتباع افغان و عراقی را در آزمون سراسری پذیرش دانشجو ممنوع کرده است.

این در حالی است که در سال گذشته اتباع افغان و عراق با دارا بودن شرایطی می توانستند در کنکور سراسری پذیرش دانشجو شرکت کنند اما امسال اتباع خارجی حق شرکت در کنکور را ندارند.

این ممنوعیت از طریق سازمان سنجش آموزش کشور که مسئول برگزاری کنکور سراسری است، اعلام شده است. در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون سراسری پذیرش دانشجو آمده که ثبت نام و شرکت اتباع افغان و عراقی در آزمون دانشگاههای دولتی ایران ممنوع است.

بر اساس این تصمیم، افغانها و عراقی هایی که به صورت مجاز و قانونی در ایران اقامت دارند نیز نمی توانند در کنکور پذیرش دانشجو در دانشگاههای دولتی ایران شرکت کنند.

گفته می شود هدف وزارت کشور ایران از ممنوع کردن ثبت نام و شرکت اتباع افغان و عراقی در آزمون سراسری دانشگاههای دولتی، ادامه طرحی است که این وزارتخانه برای بازگرداندن اتباع خارجی دنبال می کند.

در طول سالهای اخیر ایران برنامه های متعددی را برای بازگرداندن مهاجران افغان اجرا کرده اما گزارشها نشان می دهد که این برنامه ها موفقیت آمیز نبوده است و تعداد زیادی از کسانی که طبق برنامه دولت به افغانستان فرستاده شده بودند، دوباره بازگشته اند.

محدودیت های تحصیل

توضیح تصویر،

در طول سالهای اخیر ایران برنامه های متعددی را برای بازگرداندن مهاجران افغان اجرا کرده است

در سالهای اخیر محدودیت هایی در باره تحصیل اتباع خارجی و فرزندان آنها در مدارس وضع شده بود و اتباع خارجی از جمله افغانها و عراقی ها نمی توانستند در مدارس تحصیل کنند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

البته دولت ایران در مواردی نیز شرایطی را برای ادامه تحصیل فرزندان اتباع افغانی در نظر گرفته بود که بر اساس آن خانواده های افغان با پرداخت مبالغی مجاز به استفاده امکانات مدارس ایران بودند.

گزارشها نشان می دهد که این محدودیت مشکلاتی را برای خانواده های مهاجران افغان فراهم کرده است و اغلب افغانها مقیم ایران قادر به تامین مبالغ تعیین شده نیستند.

اتباع خارجی مقیم ایران در سال گذشته در صورتی که مدرک اقامتی یا شناسایی معتبر داشتند می توانستند در کنکور سراسری دانشگاههای دولتی شرکت کنند.

دفترچه پناهندگی صادر شده از نیروی انتظامی(پلیس مهاجرت و اتباع خارجی)، گذرنامه دارای اقامت با اعتبار شش ماه، کارت هویت ویژه اتباع خارجی و برگه تردد خروجی ازجمله شرایطی بود که پیش از این، اتباع خارجی می توانستند با داشتن آنها در کنکور شرکت کنند.

البته همواره پذیرش دانشجو خارجی در رشته هایی که تعهداتی نظیر استخدام را برای ایران به همراه داشت، ممنوع بود اما محدودیتی برای شرکت اتباع خارجی در کنکور دانشگاههای دولتی وجود نداشت.

البته این محدودیت فقط مربوط به دانشگاههای دولتی ایران است که تحصیل در آنها رایگان است اما از سال گذشته، امکان تحصیل اتباع خارجی در دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شده است که دانشجویان باید در قبال تحصیل، هزینه های آن را بپردازند.

بر اساس گزارشها، حدود دو میلیون تبعه خارجی و عمدتا افغان در ایران زندگی می کنند و نزدیک یک هزار و ۲۳۶ دانشجوی خارجی در ایران مشغول تحصیل هستند.