12:47 گرينويچ - يکشنبه 07 دسامبر 2008 - 17 آذر 1387

تجمع 'بسیجیان و طلاب قم و تهران' مقابل سفارت عربستان

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

خبرگزاری های ایران از تجمع "ده‌ها نفر از بسیجیان و طلاب تهران و قم" مقابل سفارت عربستان در تهران خبر داده اند.

علت برگزاری تجمع مقابل سفارت عربستان، اعتراض به حضور اخیر ملک عبدالله پادشاه این کشور و شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل در یک جلسه مشترک عنوان شده است.

تجمع مقابل سفارت عربستان به دعوت برخی از حوزه های علمیه از جمله مدرسه فیضیه قم و بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق، برگزار شده است.

خبرگزاری فارس گزارش داده که تجمع کنندگان تابوت‌های نمادین شهدای غزه را مقابل سفارت عربستان به نمایش گذاشتند.

نیروهای بسیج در سالهای اخیر در مقابل سفارت کشورهایی که رفتاری از آنها با سیاست های ایران همخوانی نداشته باشد، تجمع های اعتراض آمیز ترتیب می دهند.

تجمع امروز مقابل سفارت عربستان در تهران، دومین اعتراض مقابل سفارت این کشور طی یک ماه گذشته به آنچه که "عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل" خوانده می شود، است.

در نشستی که از سوی تحلیلگران بی سابقه توصیف شد، رهبران برخی کشورهای عربی و اسرائیل در مهمانی شامی که در مقر سازمان ملل در نیویورک شرکت کردند و رهبران عربستان و اسرائیل برای اولین بار بر سر یک میز نشستند.

بان کی مون و ملک عبدالله

تجمع اعتراض آمیز به دلیل حضور رئیس جمهوری اسرائیل در نشستی که عربستان مبتکر آن بود، انجام شده است

این مهمانی شام پیش از آغاز کنفرانسی بود که هدف آن گفت و گوی میان ادیان و گسترش فرهنگ صلح در جهان اعلام شده بود.

مقام های دو کشور عربستان و اسرائیل هیچگونه دیداری رسمی در این جریان برگزاری این نشست با یکدیگر نداشتند.

ایران موضعی منفی نسبت به برگزای این نشست گرفته و رسانه های دولتی این کشور آن را زمینه سازی برای عادی سازی روابط عربستان و اسرائیل توصیف کرده اند.

نشست گفت و گو میان ادیان اواسط نوامبر امسال ( اواخر آبان) به ابتکارعربستان سعودی در نیویورک برگزار شد و محمد خزاعی نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم در روز دوم نشست، در آن سخنرانی کرد.

آقای خزاعی با اشاره به حضور آقای پرز رئیس جمهوری اسرائیل گفت که "نماینده رژیمی که تاریخ کوتاه آن آکنده از تجاوز، اشغال، ترور، تروریسم دولتی و شکنجه مردم فلسطین است، آن هم به بهانه تفسیری کاذب از یک دین الهی، تلاش کرده است از این نشست برای پیشبرد مقاصد تنگ سیاسی خود استفاده کند."

روزنامه کیهان هم که حامی دولت محمود احمدی نژاد است، نشست گفت و گوی ادیان را "پروژه عربستان برای نجات اسرائیل" خواند و به این علت از دولت سعودی به شدت انتقاد کرده بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.