انتقاد ایران از پاکستان به دلیل همکاری نکردن در ماجرای گروگانگیری

غلامحسین محسنی اژه ای
Image caption وزیر اطلاعات ایران می گوید دستگاه اطلاعاتی این کشور برای جلوگیری از کشته شدن گروگان های ایرانی تلاش کرد

غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات ایران، از دولت پاکستان به علت آنچه که او همکاری نکردن این کشور در ماجرای گروگانگیری اتباع ایرانی خواند، انتقاد کرده است.

آقای محسنی اژه ای روز دوشنبه هجدهم آذر گفت: "دستگاه‌های اطلاعاتی ایران از هیچ کوششی برای حل مساله گروگانگیری در سراوان دریغ نکردند و همه توان خود را در این زمینه به کار گرفتند، اما مقام های پاکستانی در این زمینه با ایران همکاری نکردند."

آقای محسنی اژه ای گفت که دستگاه اطلاعاتی ایران تلاش بسیاری کرد تا از وقوع این فاجعه جلوگیری کند اما مقام های پاکستانی پاسخ مناسبی ندادند.

اشاره وزیر اطلاعات ایران به کشته شدن گروگان های ایرانی توسط گروه جندالله است که رهبر آن در خاک پاکستان پناه گرفته است.

وزیر اطلاعات ایران روز دوشنبه گفت: "هنگامی که گروهک ریگی گروگان‌ها را به خارج از مرزهای ایران برد، عمده وظایف در این بخش بر عهده دستگاه ‌های سیاسی کشور بود، زیرا ما نمی توانستیم در آنجا به صورت مستقیم دخالت کنیم."

مناطق مرزی ایران با پاکستان به علت کوهستانی بودن و موانع طبیعی، چندان قابل کنترل نیست و همین موضوع عبور و مرور از این مرزها را نسبتا آسان کرده است.

منطقه بلوچستان پاکستان نیز در بخش های مرزی در کنترل مخالفان دولت است و نیروهای پلیس و ارتش پاکستان، نفود چندانی در آن ندارند.

افراد مسلح گروه جندالله در ماه ژوئن (خرداد) سال جاری، به یک پاسگاه نیروی انتظامی دربخش سراوان، واقع در مرز ایران و پاکستان در استان سیستان و بلوچستان، حمله کرد و ۱۶مامور مستقر در این پاسگاه را به عنوان گروگان به خاک پاکستان انتقال دادند.

گروه جندالله اواسط مهر ماه امسال ن اعلام کرده بود که سه نفر ازگروگان ایرانی را کشته است اما احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران چهاردم آذر اعلام کرد که باقی مانده گروگانهای ایرانی هم کشته شده اند.

Image caption سربازان ایرانی پس از تحمل چند ماه اسارات، به گفته مقام های ایرانی کشته شدند

پیشتر مقام های انتظامی ایران اعلام کرده بودند که یکی از گروگانها موفق شده بود از دست گروه جندالله فرار کند و به ایران بازگردد.

وزارت کشور ایران پیش از این از تلاش ها برای آزادی گروگان های ایرانی خبر داده بود اما جندالله در برابر آزاد کردن گروگان ها خواستار آزادی تعدادی از افراد وابسته به خود از زندان های جمهوری اسلامی شد و تهدید کرد که در صورت امتناع ایران از پذیرفتن این خواسته، تمامی گروگان ها را به قتل خواهد رساند.

برخی منابع خبری ایران گفتند که برادر عبدالمالک ریگی که پیش ازاین از سوی دولت پاکستان دستگیر و به ایران تحویل داده شده بود از جمله این زندانیان بوده است.

گزارش های مربوط به فعالیت گروه موسوم به "جنبش مقاومت مردمی ایران" (جندالله) در مناطق جنوب شرق ایران از حدود پنج سال انتشار یافت و در این مدت، این گروه مسئول یک رشته حملات مسلحانه، آدم ربایی، قتل و بمبگذاری در این مناطق شناخته شده است.

جندالله هدف خود را تلاش برای تامین حقوق مذهبی و قومی قوم بلوچ و اهل سنت در سیستان و بلوچستان ایران اعلام کرده اما تاکید داشته است که یک گروه جدایی طلب نیست.

دولت های ایران و پاکستان جندالله را یک سازمان تروریستی می دانند و مقام های جمهوری اسلامی آمریکا را به حمایت از این گروه متهم می کنند.

برخی منابع گفته اند که جندالله با گروه هایی مانند شبکه القاعده و طالبان ارتباط دارد اما رهبران جندالله این اتهام را رد کرده و گفته اند که در صورت تامین حقوق اقلیت سنی در ایران، فعالیت های خشونت آمیز را کنار خواهند گذاشت.

مطالب مرتبط