08:40 گرينويچ - سه شنبه 09 دسامبر 2008 - 19 آذر 1387

رفسنجانی: اوباما سخنان بوش را مطرح می کند

هاشمی رفسنجانی- عکس از خبرگزاری فارس

رفسنجانی: نه تشویق آمریکا را می خواهیم و تنبیه آن را

رئیس جمهوری پیشین ایران رئیس جمهوری منتخب آمریکا را به دنباله روی از جورج بوش متهم کرده است.

روز سه شنبه، 9 دسامبر (19 آذر)، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت جمهوری اسلامی، در خطبه های نماز روز عید قربان که در دانشگاه تهران برگزار شده بود گفت که "رئیس جمهوری جدید آمریکا همان ادبیات و سخنان بوش، رئیس جمهوری سابق را با کمی تغییر در مورد ایران مطرح می کند."

آقای رفسنجانی در تشریح دیدگاه های خود در مورد مسایل داخلی و خارجی در خطبه های نماز عید قربان، اظهار داشت "این نوع ادبیات برای آقای اوباما که خود را از مردم قاره آفریقا و از نژاد مظلوم سیاهپوست می داند، مناسب نیست."

گفتگو با جمشید برزگر سردبیر بخش آنلاین و رادیو فارسی بی بی سی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


روز یکشنبه این هفته، باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، در یک گفتگوی تلویزیونی بر توقف بخشی از فعالیت های اتمی ایران به خصوص غنی سازی اورانیوم تاکید ورزید و گفت که برای وادار ساختن جمهوری اسلامی به کنار گذاشتن این برنامه ها، باید از سیاست تشویق و تنبیه استفاده کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت، که امامت نماز عید قربان را برعهده داشت، در اشاره ای ضمنی به سخنان آقای اوباما، گفت که "ایران نه تشویق آمریکا را می خواهد و نه تنبیه آن را."

این نوع ادبیات برای آقای اوباما که خود را از مردم قاره آفریقا و از نژاد مظلوم سیاهپوست می داند مناسب نیست

اکبر هاشمی رفسنجانی

وی خطاب به مقامات آمریکایی گفت "به حق ایران در استفاده از انرژی و دانش هسته ای اعتراف کنید و راه عاقلانه ای در پیش بگیرید و بگذارید ایران روی پای خود ایستاده و از توانایی های خود استفاده کند."

در مورد اعلام آمادگی رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای گفتگوهای مشروط با ایران، آقای رفسنجانی گفت که ایالات متحده در گذشته همواره خواستار تماس و مذاکره با جمهوری اسلامی بوده اما مقامات جمهوری اسلامی از چنین گفتگوهایی خودداری ورزیده اند.

رئیس جمهوری پیشین ایران گفت: "ببينيد كه چقدر اين حرف بی‌معناست. در اين 30 سال هم هميشه شما می‌خواستيد با ما حرف بزنيد و ما نمي‌زديم حالا شما شرط سنگين می‌گذاريد و می‌گوييد تعليق كنيد تا ما با شما حرف بزنيم؟! يادتان رفته زمانی كه گروگان‌ها در ايران بودند و نماينده‌های شما می‌آمدند امام از قم فرمودند كه برگردند و آنها برگشتند. يادتان رفته كه آقای مک فارلين با تذكره ايرلندی اينجا آمد و مسوولان ما حاضر نشدند با او حرف بزنند و مديران سطح دوم و سوم با وی حرف زدند."

حضور غرب در منطقه

اکبر هاشمی رفسنجانی سایر اتهامات آمریکا علیه جمهوری اسلامی را نیز رد کرد و گفت "اصل مساله آمریکا، مخالفت با تفکر انقلابی و اسلامی ایران است" و افزود "مساله حقوق بشر، تروریسم و هسته ای همه بهانه است."

آقای رفسنجانی اظهارات باراک اوباما در مورد تلاش ایران برای دستیابی به اسلحه اتمی و حمایت از تروریسم را رد کرد و گفت "تروریستی که اینها می گویند، حزب الله و حماس است."

بوش و اوباما

رفسنجانی اظهارات اوباما را تکرار سخنان بوش دانسته است

وی حزب الله را به عنوان گروهی که از مردم لبنان علیه اسرائیل دفاع می کند و حماس را به عنوان حامی "مظلوم ترین مردم دنیا" مورد ستایش قرار داد.

در مقابل، رئیس مجمع تشخیص مصلحت حضور کشورهای غربی در منطقه را محکوم دانست و گفت "تروریست آنهایی هستند که از آن طرف دریاها به منطقه می آیند و مردم را به روز سیاه می نشانند."

وی اظهار داشت که با آمدن نیروهای غربی، هند و پاکستان و افغانستان دستخوش نا امنی بیشتری شده اند و در مورد سیاست ایران در قبال این کشورها گفت "در این شرایط کاری از ما ساخته نیست، البته آن مقدار که بتوانیم مساعدت می کنیم اما اینها ریشه در یک اوضاع نادرست دارد که معلول حضور اسکتبار در منطقه است."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت افزایش فعالیت گروه های تندرو در منطقه، از جمله مناطق شرقی ایران را نیز به حضور نظامی غرب نسبت داد و گفت که غربیان "می گویند که برای امن کردن منطقه آمده اند اما خود تروریست پرور شده اند و از روزی که آنها آمده اند، قدرت تروریست ها بالا رفته و بیشتر، و شرایط نا امن تر شده و دائما، جنگ، درگیری و برخورد اتفاق می افتد."

رئیس جمهوری پیشین ایران اسرائیل را هدف حملات لفظی شدید قرار داد و این کشور را به خاطر محاصره اقتصادی باریکه غزه محکوم کرد.

وی همچنین از اقدام دولت مصر در بستن گذرگاه مرزی با غزه انتقاد کرد و گفت که ماموران مصری حتی تونل هایی را که ساکنان غزه برای عبور مخفیانه از مرز حفر کرده اند با استفاده از مواد منفجره منهدم می کنند.

وی هشدار داد که این شرایط سرانجام باعث واکنش تند مسلمانان می شود و افزود "ظالم ها به خصوص اسرائیلی ها در آتش این انفجار خواهند سوخت و البته ننگی هم برای برخی از کشورهای اسلامی خواهد ماند و آنها باید یک روزی در مقابل خداوند و پیش از آن در مقابل مردم آگاه مسلمان، جواب پس بدهند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.