درخواست ایران از پلیس برای جلوگیری از حمله به سفارتخانه ها

حسن قشقاوی
توضیح تصویر،

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این درخواست را پس از برگزاری تجمع مقابل سفارت عربستان و دفتر حافظ منافع مصر مطرح کرد

وزارت امور خارجه ایران، از پلیس این کشور خواسته است تا از تعرض های احتمالی به سفارتخانه‌ها در تهران جلوگیری کند.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، سه شنبه نوزدهم آذر گفت که نیروی انتظامی باید به صورت جدی‌تری از هر گونه تظاهرات و تجمعات بدون مجوز رسمی و تعرضات احتمالی به سفارتخانه‌ها جلوگیری کند.

وزارت امور خارجه ایران این درخواست را درحالی مطرح کرده است که طی دو روز گذشته تجمعاتی مقابل سفارت عربستان و دفتر حافظ منافع مصر در تهران برگزار شده بود.

علت این تجمعات، اعتراض دانشجویان و طلاب قم و تهران به سیاست های عربستان و مصر در باره تحولات خاورمیانه از جمله حضور رئیس جمهوری اسرائیل در نشستی مشترک با پادشاه عربستان و ادامه محاصره غزه و مسدود ماندن گذرگاه رفح( مرز عزه با مصر) اعلام شده بود.

منابع خبری گزارشی در باره احتمال وارد شدن خسارت به سفارت عربستان و دفتر حفاظت از منافع مصر منتشر نکرده اند.

ایران روز سه شنبه اعلام کرد که وزارت امورخارجه این کشور بر امنیت نمایندگی های خارجی در تهران تاکید دارد.

مطابق کنوانسیون ۱۹۶۱ وین، دولت ها مسئول حفاظت و تامین امنیت سفارتخانه های خارجی در کشور خود هستند.

یکی ازمهم ترین ماجراهای مربوط به حمله به سفارتخانه های خارجی، تسخیر سفارت آمریکا در تهران به دست دانشجویان در آبان سال ۱۳۵۸ است که به گروگانگیری بیش از ۵۰ دیپلمات آمریکایی به مدت ۴۴۴ منجر شد.

این حادثه به قطع روابط سیاسی ایران و آمریکا و سقوط دولت موقت در ايران انجاميد که با تسخير سفارت آمريکا مخالف بود.

توضیح تصویر،

حدود سه سال پیش معترضان دوبار به سفارت دانمارک در تهران حمله کردند

هرچند پس از ماجرای تسخیر سفارت آمریکا، سفارتخانه ديگری در تهران تسخير نشده است، ولی در سال های گذشته، ساختمان برخی سفارتخانه های خارجی مورد حمله معترضان قرار گرفته است.

در جریان طرح پرونده اتمی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد و صدور چند قطعنامه که با حمایت لندن شکل گرفت، گروه های بنیادگرایی همچون انصار حزب الله، در چند تظاهرات اعتراض آمیز در مقابل سفارت بریتانیا، خواستار اخراج سفیر این کشور از تهران شدند.

گرچه در جریان برگزاری این تظاهرات خسارت های محدودی به ساختمان سفارت بریتانیا در تهران وارد شد، اما نیروهای پلیس ایران ضمن حفاظت از ساختمان سفارت، با برقراری منع عبور و مرور در برخی خیابان های منتهی به سفارت بریتانیا، سعی کردند از شکل گیری حادثه ای مشابه با تسخیر سفارت آمریکا جلوگیری کنند.

با این همه حدود سه سال پیش گروهی از معترضان به سیاست های دولت دانمارک، در دو نوبت به سفارت این کشور در تهران حمله کردند و خسارت هایی به ساختمان آن وارد کردند.

این اعتراض در پی چاپ کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام صورت گرفت که خشم مسلمانان را در برخی از کشورهای جهان از جمله در ایران به دنبال داشت.