متکی: فرانسه سیاست خود را تصحیح کند

برنار کوشنر و متکی وزیران خارجه فرانسه و ایران
Image caption متکی دولت فرانسه را به دنباله روی از آمریکا متهم کرده است

وزیر امور خارجه ایران سیاست های دولت فرانسه را مورد انتقاد قرار داده است.

روز جمعه، 12 دسامبر (22 آذر)، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران که به مینسک، پایتخت بلاروس سفر کرده، در واکنش نسبت به اظهارات اخیر نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، گفت: "بهتر است فرانسه سیاست های غلطی را که در پیش گرفته است تصحیح کند."

روز چهارشنبه 10 دسامبر، رئیس جمهوری فرانسه در سخنانی در مراسم بزرگداشت شصتمین سالگرد صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر برخی رهبران ایران را مورد انتقاد شدید قرار داد.

آقای سارکوزی، با یادآوری اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در مورد اسرائیل، گفت که حاضر نیست با چنین شخصی بر سر میز مذاکره بنشیند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای متکی گفت که مواضع ایران و فرانسه در برخی موارد، از جمله در مورد اسرائیل، با هم تفاوت دارد.

Image caption رئیس جمهوری فرانسه برخی مقامات ایران را مورد انتقاد شدید قرار داد

در عین حال، و ی فرانسه را به پیروی از سیاست خارجی آمریکا متهم ساخت و اظهار داشت که "وجهه فرانسه به دلیل دنباله روی از سیاست های واشنگتن لطمه جدی خورده است."

فرانسه از جمله کشورهای عضو گروه 1+5، متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین است که هماهنگی واکنش بین المللی نسبت به برنامه های هسته ای ایران را برعهده گرفته اند.

کشورهای غربی عضو این گروه در مقایسه با چین و روسیه خواستار اقدامات شدیدتر بین المللی برای وادار ساختن جمهوری اسلامی به کنار گذاشتن بخشی از برنامه های هسته ای خود، به خصوص در زمینه غنی سازی اورانیوم بوده اند.

مقامات فرانسوی، از جمله رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه این کشور در چند مورد از احتمال تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته ای سخن گفته و نسبت به چنین وضعیتی ابراز نگرانی کرده اند.

آقای سارکوزی در سخنان خود در روز چهارشنبه مساله هسته ای ایران را از جدی ترین بحران های بین المللی توصیف کرد هر چند افزود که برای حل این بحران، احتمالا لازم خواهد بود مقامات غربی با مقامات جمهوری اسلامی ملاقات و گفتگو کنند.

قرار است آقای متکی هفته آینده برای شرکت در کنفرانسی در باره افغانستان به پاریس، پایتخت فرانسه، سفر کند.

دستور کار این کنفرانس بین المللی بررسی شرایط افغانستان و حل مشکلات این کشور است و سفر آقای متکی به دعوت برنار کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه، صورت می گیرد.