مقام ایرانی از دریافت موشک های پیشرفته از روسیه خبر داد

موشک اس 300
Image caption اس-۳۰۰ یکی از پیشرفته ترین موشک های ضدهوایی در جهان است که قادر به ردیابی ۱۰۰ هدف در آسمان و هدف گرفتن هواپیماها در فاصله ۱۲۰ کیلومتری است

یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ایران، از آغاز روند تحویل یک سیستم بسیار پیشرفته موشک های زمین به هوا موسوم به موشک "اس - ۳۰۰" از سوی روسیه به ایران خبر داده است.

اسماعیل کوثری، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران روز یکشنبه اول دی، به ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفت که این سامانه در جهت تقویت پدافند از مرزها و سرزمین جمهوری اسلامی ایران بکار گرفته خواهد شد.

دولت روسیه اوایل مهر ماه امسال، تصمیم این کشور به فروش موشک های "اس-۳۰۰" به ایران را تکذیب کرده بود.

ایران سال گذشته خورشیدی اعلام کرد که برای دریافت این موشک ها با روسیه قرارداد بسته است اما وزارت امور خارجه ایران بعدا وجود چنین معامله ای را تکذیب کرد.

اس-۳۰۰ یکی از پیشرفته ترین موشک های ضدهوایی در جهان توصیف می شود. این موشک "قادر به ردیابی ۱۰۰ هدف در آسمان و هدف گرفتن هواپیماها در فاصله ۱۲۰ کیلومتری است."

این سامامه موشکی می تواند سپر دفاعی در اطراف تاسیسات اتمی ایران را تقویت کند.

اسرائیل بیش از هر کشور دیگری نسبت به دستیابی ایران به آنها ابراز نگرانی کرده است.

"آموس گیلاد" از مقام های ارشد وزارت دفاع اسرائیل یک هفته پیش از این از روسیه خواسته بود که از تحویل موشک های اس - ۳۰۰ به ایران خودداری کند.

ایران در سال های اخیر حمله اسرائیل و آمریکا به تاسیسات اتمی اش را محتمل دانسته و برای تقویت سیستم های دفاعی اش در اطراف تاسیسات اتمی خود گام هایی برداشته است.

جمهوری اسلامی یک سال پیش یک سامانه از موشک های پیشرفته ضدهوایی موسوم به تور-ام ۱ را در قراردادی ۷۰۰ میلیون دلاری از روسیه دریافت کرده بود.

وزیر دفاع روسیه همان زمان (ژانویه ۲۰۰۷) اعلام کرد که در صورت تمایل ایران، روسیه آماده است سیستم های دفاعی بیشتری به این کشور بفروشد.

کمتر از یک سال بعد از آن، مصطفی محمد نجار، وزیر دفاع ایران، گفت که روسیه سیستم موشک های ضدهوایی اس-۳۰۰ را تحویل ایران خواهد داد.

وی به زمان تحویل این موشک ها اشاره نکرد و تنها گفت که قرارداد آن قبلا بسته شده است. این مقام ایرانی تحویل این موشک ها را در برابر حملات احتمالی دشمن مفید دانسته و گفته بود: "این سیستم یکی از پیشرفته ترین سیستم های ضدموشکی در جهان است و می تواند موشک ها و هواپیماهای گوناگون دشمن را نابود کند."

مطالب مرتبط