15:34 گرينويچ - دوشنبه 22 دسامبر 2008 - 02 دی 1387

کانون مدافعان حقوق بشر 'به خاطر نداشتن مجوز' پلمب شد

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

دولت ایران گفته است که کانون مدافعان حقوق بشر به دلیل نداشتن مجوز فعالیت تعطیل شده است.

روز دوشنبه، 22 دسامبر (2 دی)، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در نشست خبری هفتگی خود گفت که پلمب شدن دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در تهران با حکم مراجع قضایی صورت گرفته و ادامه کار این کانون مشروط به کسب مجوز قانونی است.

اظهارات آقای قشقاوی در پی انتشار خبر ورود ماموران دولتی به دفتر کانون مدافعان حقوق بشر، از نهادهای ایرانی دفاع از حقوق بشر، در روز یکشنبه و مهر و موم کردن این محل انتشار می یابد.

گزارش رادیویی - برنامه جهان نما

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


آقای قشقاوی در توجیه بستن دفتر این گروه گفت "وقتی که یک نانوا و یا یک بقال برای فعالیت نیاز به جواز کسب دارد و یا حتی خود وکلا نیز نیاز به اخذ مجوز فعالیت از کانون وکلا دارند، طبیعی است که برای جمع شدن شان به داشتن مجوز نیاز دارند."

قشقاوی

قشقاوی: برای فعالیت چنین کانونی باید مجوز قانونی وجود داشته باشد

وی گفت "آنچه از مراجع ذیربط و حتی اعضای این کانون شنیده ام و خودشان اعلام کرده اند این است که پروانه کار نداشته اند و این مساله را یکی از بنیانگذاران کانون به صراحت اعلام کرده است."

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود که به دلیل نداشتن پروانه کار، این کانون با حکم مراجع قضایی پلمب شده "تا اینها به دنبال مجوز بروند."

آقای قشقاوی گفت که "نهادهای و تشکل ها در جمهوری اسلامی باید برای فعالیت خود حتما روند قانونی را طی کنند."

به گزارش ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه گفت که کانون مدافعان برای چند سال بدون مجوز فعالیت می کرده و ادامه فعالیت آن را ناشی از "ظرفیت و سعه صدر جمهوری اسلامی" دانست.

در حالیکه پلمب دفتر کانون مدافعان حقوق بشر با واکنش انتقاد آمیز برخی نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر مواجه شده، حسن قشقاوی گفت "در کشوهای مدعی حقوق بشر و کشورهای غربی هرگز چنین اجازه ای را به یک کانون یا یک نهاد که بخواهد بدون مجوز قانونی فعالیت داشته باشد نمی دهند."

پلمب کانون

روز یکشنبه ابن هغته گزارش شد که ماموران دولتی به دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در تهران وارد شده و این دفتر را پلمب کرده اند.

شیرین عبادی از بنیانگذاران جمهوری اسلامی

شیرین عبادی از بنیانگذاران کانون مدافعان حقوق بشر ایران است

به گفته یکی از فعالان حقوق بشر در ایران، در میان مامورانی که خود را از نیروی انتظامی و کلانتری معرفی می کردند، افرادی با لباس شخصی هم حضور داشتند.

پلمب دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در حالی صورت گرفت که این کانون در نظر داشت مراسمی را به مناسبت بزرگداشت شصتمین سالروز صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر در همین محل برگزار کند.

کانون مدافعان حقوق بشر هفت سال پیش با هدف دفاع از زندانیان سیاسی و عقیدتی، اعلام موضع و نظر نسبت به موارد بارز نقش حقوق بشر در ایران و حمایت از خانواده های فعالان سیاسی زندانی در چارچوب قوانین ایران اعلام موجودیت کرد و به عضویت فدراسیون بین المللی انجمن های مدافع حقوق بشر در آمده است.

پایه گذاران این کانون از حقوقدانان و وکیلان دادگستری، از جمله شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل سال 2003، هستند که در زمینه دفاع از متهمان پرونده های سیاسی نیز فعالیت داشته اند.

این کانون در طول فعالیت خود، گزارش هایی را در زمینه مسایل مربوط به موارد نقض حقوق بشر از جمله فشار بر فعالان سیاسی و صدور و اجرای برخی احکام قضایی که آنها را مغایر موازین حقوق بشر می دانسته منتشر کرده است.

دو سال پیش، دبیرخانه کمیسیون ماده 10 صدور اطلاعیه ای فعالیت کانون مدافعان حقوق بشر را غیرقانونی اعلام کرد و به گفته منابع جمهوری اسلامی، پلمب دفتر این کانون پس از اعلام نظر کمیسیون به مراجع قضایی صورت گرفت.

کمیسیون ماده 10 براساس "قانون فعالیت احزاب، جمعیت های سیاسی و صنفی و انجمن های اسلامی یا اقلیت های دینی شناخته شده" تشکیل شده و ریاست آن برعهده معاون وزیر کشور است.

کمیسیون ماده 10 وظیفه صدور پروانده جهت متقاضیان و نظارت بر فعالیت گروه ها را برعهده دارد و برگزاری راهپیمایی و تظاهرات نیز مستلزم کسب مجوز از این کمیسیون است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.