توافقنامه امنیتی ایران و بحرین تمدید شد

منوچهر متکی و شیخ خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه- عکس از خبرگزاری فارس
Image caption منوچهر متکی و شیخ خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه - عکس از خبرگزاری فارس

قرارداد امنیتی بین ایران و بحرین تمدید شده است.

روز پنجشنبه، 25 دسامبر (5 دی)، وزیران امور خارجه ایران و بحرین با شرکت در یک نشست خبری در تهران اعلام کردند که موافقت نامه امنیتی بین دو کشور شامل همکاری در زمینه های مبارزه با مواد مخدر، جرایم سازمان یافته و تروریسم و تشکیل کمیته های مشترک همکاری را در پایان موعد پنج ساله این توافقنامه تمدید کرده اند.

سند تمدید این توافقنامه در جریان سفر یک روزه شیخ خالد بن احمد بن محمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین به تهران و گفتگوهای او با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، امضا شد.

در نشست خبری روز پنجشنبه، آقای متکی گفت که مقامات دو کشور در مورد همکاری در زمینه های دیگر، از جمله بخش انرژی نیز گفتگو هایی داشته اند.

وزیر امور خارجه ایران آنچه را که توطئه برخی کشورهای فرامنطقه ای برای ایجاد "ایران هراسی" در میان کشورهای منطقه خواند بی ثمر توصیف کرد و افزود که مقابله با این توطئه ها مستلزم هشیاری است.

آقای متکی حضور رئیس جمهوری ایران در اجلاس سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را نشانه ناکامی تلاش برای تفرقه افکنی بین ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس دانست.

وی گفت که در مذاکره با وزیر خارجه بحرین، کمک به ایجاد ثبات و امنیت و حل مشکلات و مسایل منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر امور خارجه ایران افزود که پیشنهاد پادشاه بحرین برای همکاری جمعی کشورهای منطقه نیز در مذاکرات روز پنجشنبه تهران مورد بررسی قرار گرفته و افزود "در کنار همکاری اقتصادی بین ایران و شورای همکاری خلیج فارس، حوزه امنیت به صورت جمعی میان اعضا می تواند در دستور کار قرار گیرد."

'روابط خوب بحرین و ایران'

در نشست خبری تهران، وزیر امور خارجه بحرین در مورد اجلاس امنیتی که اوایل ماه دسامبر با حضور وزیر دفاع آمریکا در منامه، پایتخت بحرین برگزار شد، گفت که شرکت کنندگان در این اجلاس به بررسی مسایل منطقه پرداختند و هدف آنان علیه ایران نبوده است.

در اجلاس امنیتی بحرین، وزیر دفاع آمریکا گفته بود:"کسی در صدد تغییر رژیم در ایران نیست بلکه هدف ما تغییر رفتار ایران و تبدیل این کشور به یک همسایه خوب است."

وزیر امور خارجه بحرین همچنین با اشاره به جلسه ای که اخیرا بین مقامات ارشد کشورهای گروه 1+5 و کشورهای حوزه خلیج فارس، اردن، عراق و مصر در نیویورک برگزار شد، گفت که هدف بحرین از شرکت در این جلسه آگاهی از بسته های پیشنهادی ایران و گروه 1+5 برای حل بحران هسته ای جمهوری اسلامی بود اما "برخی رسانه های منطقه ای هدف این اجلاس را دگرگون جلوه دادند."

به گزارش سایت اینترنتی رئیس جمهوری ایران، شیخ خالد بن احمد پس از مذاکره با وزیر امور خارجه ایران، با محمود احمدی نژاد نیز دیدار و گفتگو کرد.

آقای احمدی نژاد در این دیدار، روابط ایران و بحرین را خوب و رو به گسترش توصیف کرد و گفت که مسایل منطقه باید توسط کشورهای منطقه و بدون قدرت های فرا منطقه ای حل و فصل شود.

وی افزود "بالاخره قدرت های زورگو و به اصطلاح قدرتمند، منطقه ما را ترک خواهند کرد" و دلیل آن را مواجه شدن آنان با بن بست ناشی از مشکلات مختلف سیاسی، نظامی و اقتصادی دانست.

در این ملاقات، وزیر امور خارجه بحرین پیام پادشاه آن کشور را به آقای احمدی نژاد تسلیم کرد و گفت که "کشور بحرین همواره و در همه جا حامی و پشتیبان جمهوری اسلامی ایران است."

بحرین از اعضای شورای همکاری خلیج فارس است و همچنین، ستاد فرماندهی ناوگان پنجم آمریکا در منامه، پایتخت این کشور، مستقر است.

مطالب مرتبط