سعید جلیلی با پیام احمدی نژاد وارد ترکیه شد

سعید جلیلی
Image caption آقای جلیلی حامل پیام کتبی محمود احمدی نژاد برای رئیس جمهوری ترکیه است

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران برای گفت و گو با مقام های ترکیه درباره اوضاع غزه وارد آنکارا شده است.

آقای جلیلی در این سفر قرار است پیام کتبی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران را به عبدالله گل رئیس جمهوری ترکیه ارائه کند.

در روزهای اخیر، نمایندگان اعزامی رئیس جمهوری ایران به منظور تشریح موضع جمهوری اسلامی در مورد غزه و جلب حمایت برای جنبش حماس به کشورهای مختلف سفر کرده اند.

دبیر شورای امنیت ملی ایران قرار است به جز دیدار با آقای گل و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه، در غیاب علی بابا جان، وزیر امور خارجه این کشور، با معاون او ملاقات کند.

ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی به عضویت غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل درآمده و آقای بابا جان هم درحال حاضر برای شرکت در شورای امنیت درباره غزه در نیویورک به سر می برد.

سفر آقای جلیلی به ترکیه، پس از دیدار او با مقام های لبنانی در بیروت انجام می شود.

پیش از آن هم دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با مقام های سوریه در دمشق ملاقات و درباره اوضاع در عزه گفت و گو کرده بود.

Image caption دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، پیش از ترکیه به سوریه و لبنان هم سفر کرده بود

آقای جلیلی در جریان این سفر با خالد مشعل، رهبر تبعیدی حماس و رمضان عبدالله شلح، دبیر کل جنبش جهاد اسلامی فلسطین دیدار کرد.

رسانه های ایران خبر داده اند که خالد مشعل و رمضان عبدالله شلح در جریان این دیدار گزارش آخرین وضعیت غزه را به دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران ارائه کردند.

به گزارش رسانه های ایران، آقای مشعل، به دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که هر گونه پیشنهاد برای توقف بحران پیش آمده، مستلزم توقف فوری حملات اسرائیل و و پایان محاصره و بازگشائی دائمی همه گذرگاه‌ها از جمله گذرگاه رفح است.

در روزهای اخیر رئیس جمهوری ایران و وزیر امورخارجه این کشور بر ضرورت تشکیل اجلاس فوق العاده سازمان کنفرانس اسلامی تاکید و در عین حال از برخی کشورهای عربی منطقه را به "سکوت و انفعال" در قبال درگیرها در غزه متهم کردند.

مطالب مرتبط