18:50 گرينويچ - شنبه 10 ژانويه 2009 - 21 دی 1387

نگاهی به اتاق خبر تلویزیون فارسی بی بی سی

مهدی پرپنچی از سردبیران بخش خبر تلویزیون فارسی بی بی سی فارسی

شبکه تلویزیونی فارسی، سرویس جهانی بی بی سی از روز چهارشنبه ۲۵ دی ماه (۱۴ ژانویه) پخش برنامه های خود را آغاز خواهد کرد تا در کنار رادیو و وبسایت فارسی اخبار را اختیار نزدیک به ۱۰۰ میلیون فارسی زبان سراسر جهان قرار دهد.

این تلویزیون روزانه هشت ساعت برنامه پخش خواهد کرد. خبر بخش عمده و مهمی از برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی است.

در برنامه های خبری تلویزیون فارسی بی بی سی از رویدادهای پیچیده جهان تصویری روشن و ساده داده می شود و همچنین تاثیر این رویدادها بر زندگی روزمره مردم بررسی می شود.

مهدی پرپنچی، از سردبیران خبر تلویزیون فارسی بی بی سی است. او می گوید که در طول هشت ساعت برنامه تلویزیون، هر ساعت، یک بولتن خبری پخش خواهد شد که مدت آنها متفاوت است.

گفتگوی بهمن دارالشفایی با مهدی پرپنجی از سردبیران اتاق خبر تلویزیون

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

به گفته آقای پرپنچی، ساعت پنج، شش و هشت عصر به وقت تهران بولتن های نیم ساعته پخش خواهد شد اما در ساعت ۱۰ شب یک بولتن یک ساعته با نام "۶۰ دقیقه" روی آنتن خواهد رفت.

این برنامه نگاهی عمیق تر و متفاوت تر از دیگر بولتن های خبری به تحولات و خبرهای روز دارد. پس از این برنامه، یک بولتن نیم ساعته دیگر و دو بخش خبری کوتاه در حدود ۵ دقیقه پخش خواهد شد.

آقای پرپنچی در باره شیوه کار اتاق خبر تلویزیون فارسی بی بی سی، می گوید به جز بخش فنی، حدود ۲۰ روزنامه نگار در اتاق خبر کار خود را از ساعت ۷ صبح آغاز می کنند. وی می گويد:"اخبار ایران، افغانستان و تاجیکستان، حوزه های مهم تولید در اتاق خبر است."

تلویزیون فارسی بی بی سی در تهران خبرنگار ندارد و به گفته آقای پرپنچی، پوشش خبرهای ایران از محل انجام نمی شود، اما در حوزه مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی همچون رادیو و وبسایت فارسی بی بی سی، تلاش خواهد شد خبرهایی سربع و دقیق از این کشور برای بینندگان تهیه شود.

آقای پرپنچی می گوید که خبرهای ایران به دلیل اینکه بیشترین مخاطب این تلویزیون از این کشور است اهمیت زیادی در بولتن های خبری خواهد داشت، اما خبرهای جهانی هم به نسبت اولویت و اهمیتشان دربخش های مختلف خبری پوشش داده خواهند شد.

او از موضوع درگیری ها در نواز غزه مثال می زند که این روزها در کانون توجه رسانه ها قرار دارد و می گوید که چنین حوادثی در بولتن های خبری گنجانده خواهد شد.

تلویزیون فارسی بی بی سی، برای پوشش دادن به تحولات جهانی در نقاط مختلف دنیا دفاتر خبری تاسیس کرده است.

آقای پرپنچی می گوید که بزرگ ترین دفتر تلویزیون فارسی در خارج از بریتانیا در کابل پایتخت افغانستان تاسیس شده است.

به گفته او به جز دفتر کابل، دفتر بی بی سی فارسی در واشنگتن، دوشنبه، بیروت، بیت المقدس و استانبول راه اندازی شده و به زودی خبرنگاری هم در اسلام آباد پایتخت پاکستان فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

آقای پرپنچی می گوید که دفاتر خبری بی بی سی فارسی در دیگر نقاط جهان هم به مرور افزایش خواهد یافت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.