رئیس مجلس ایران وارد ترکیه شد

علی لاریجانی، عکس از خبرگزاری مهر
Image caption آقای لاریجانی ابتدا در آنکارا با مقام های ترکیه دیدار می کند و سپس عازم نشست مجالس کشورهای اسلامی در استانبول می شود

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی برای گفت و گو درباره اوضاع غزه و بررسی ادامه حملات اسرائیل به این منطقه به ترکیه سفر کرده است.

آقای لاریجانی روز سه شنبه، ۲۴ دی با عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه و رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور در آنکارا دیدار می کند و سپس برای شرکت در اجلاس فوق‌العاده روسای اتحادیه بین المجالس اسلامی، وارد استانبول خواهد شد.

آقای لاریجانی گفته است که بیش از نیمی از روسای اتحادیه بین المجالس اسلامی در نشست استانبول شرکت دارند.

پیش از آقای لاریجانی، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران به ترکیه سفر کرد و پیام کتبی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران را به آقای گل ارائه کرد.

اما سفر آقای لاریجانی به ترکیه چهارمین سفر او به به کشورهای خاورمیانه برای گفت و گو درباره بحران در غزه است.

او هفته گذشته هم به سوریه، لبنان و اردن سفر رفته بود.

این سفر به همراه روسای مجالس اندونزی و سوریه انجام شد که به همراه ایران، تروئیکای اتحادیه مجالس کشورهای آسیایی را تشکیل می دهند.

اندونزی ریاست فعلی اتحادیه مجالس کشورهای آسیایی را به عهده دارد و سوریه رئیس دوره ای بعدی این اتحادیه است. ایران هم به عنوان رئیس پیشین، در این گروه عضویت دارد.

آقای لاریجانی در جریان سفر به سوریه به جز دیدار با مقام های این کشور با خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس که در تبعید به سر می برد هم دیدار کرد. پیش از علی لاریجانی، آقای جلیلی هم با آقای مشعل در دمشق دیدار کرده بود.

ایران طی روزهایی که از آغاز جنگ میان نیروهای حماس و اسرائیل در نوار غزه می گذرد، ضمن متهم کردن برخی از کشورهای عربی به "انفعال و سکوت" در قبال درگیری های غزه، تلاش کرده تا اجلاس فوق العاده سران کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی تشکیل شود.

اما مجتبی هاشمی ثمره، از مشاوران عالی رئیس جمهوری ایران به تازگی گفته است که فقط ۸ کشور برای نشست فوری سازمان کنفرانس اسلامی اعلام آمادگی کردند.

۵۷ کشور عضو این سازمان هستند.

آقای هاشمی ثمره، از تشکیل نشدن اجلاس فوق العاده سازمان کنفرانس اسلامی انتقاد کرده و گفته است اگر "اعراب در خفا با اسرائیل سر و سری نداشته باشند، یک اقدامی می‌کردند."

مطالب مرتبط