اسرائیل خبرنگار شبکه تلویزیونی ایران را آزاد نکرده است

شاهین در دادگاه بیت المقدس
Image caption شاهین رسما به نقض مقررات سانسور زمان جنگ متهم شده است

خبرنگار یک شبکه تلویزیونی متعلق به ایران همچنان در بازداشت پلیس اسرائیل است.

روز چهارشنبه، 14 ژانویه (25 دی)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از علیرضا ملکیان، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران، گزارش کرد که خضر شاهین، خبرنگار شبکه تلویزیونی عرب زبان العالم که هفته پیش بازداشت شد هنوز آزاد نشده است.

همزمان، منابع خبری اسرائیلی گزارش کرده اند که خضر شاهین روز سه شنبه، 13 ژانویه، در دادگاهی در بیت المقدس حضور یافت و رسما به نقض مقررات سانسور نظامی در زمان جنگ متهم شد.

چهارشنبه هفته پیش گزارش شد که خبرنگار شبکه العالم به دلیل نقض مقررات سانسور نظامی که توسط ارتش اسرائیل در مورد عملیات غزه وضع شده بود بازداشت شده است.

ظاهرا آقای شاهین، که فلسطینی و دارای شناسنامه اسرائیلی است، محدودیت اعلام شده توسط ارتش اسرائیل در مورد عملیات زمینی در غزه را نادیده گرفته و پیش از زمان مجاز، به مخابره آغاز این عملیات مبادرت کرده بود و مقامات قضایی اسرائیل با شکایت ارتش این کشور دستور بازداشت او را صادر کردند.

آقای ملکیان گفت که براساس شنیده ها، آقای شاهین تا کنون در یک جلسه بازجویی حضور یافته است و رسیدگی به پرونده او همچنان ادامه دارد.

معاون وزارت ارشاد افزود که با وجود اینکه نیروهای اسرائیلی محدودیت های رسانه ای شدیدی را در غزه به اجرا گذاشته اند، وزارت ارشاد به اقداماتی برای آزادی این خبرنگار و دستیار او ادامه می دهد و در این زمینه، با مجامع بین المللی رسانه ای جهان مکاتباتی داشته است.

وی گفت که از این مجامع خواسته است تا اسرائیل را به اجرای کنوانسیون های بین المللی در خصوص فعالیت خبرنگاران و آزادی پوشش خبری وقایع غزه وادار سازند.

معاون وزارت ارشاد ممنوعیت اعمال شده توسط اسرائیل در مورد ورود خبرنگاران خارجی به غزه را مورد انتقاد قرار داد و گفت که گزارش های خبری عملیات غزه باید با هماهنگی و تایید ارتش اسرائیل تهیه و ارسال شود.

از زمان آغاز عملیات نظامی در غزه، ارتش اسرائیل این منطقه را صحنه عملیات نظامی اعلام کرده و تحت سانسور خبری قرار داده است.

آقای ملکیان با اشاره به خبرهای حاکی از آمادگی صدها خبرنگار ایرانی برای عزیمت به غزه، گفت که کشورهای همسایه در منطقه غزه برای سفر خبرنگاران ایرانی به این منطقه اقدامی نکرده اند.

واکنش بین المللی

نوار غزه با اسرائیل و مصر هم مرز است و دولت مصر، بر اساس تعهدی که هنگام خاتمه اشغال این بخش از سرزمین های فلسطینی و واگذاری آن به تشکیلات خودگردان فلسطینی برعهده گرفته، از گشودن گذرگاه مرزی رفح بدون حضور ناظران اتحادیه اروپا و ماموران تشکیلات خودگردان خودداری می کند.

Image caption ارتش اسرائیل به خاطر وضع محدودیت خبری در غزه مورد انتقاد بوده است

در مورد ادامه بازداشت خضر شاهین، خبرگزاری فارس متن مصاحبه این خبرگزاری با احمد سادات، مدیر شبکه العالم را چاپ کرده که گفته است قرار بود جلسه سوم دادگاه خبرنگار این شبکه روز یکشنبه برگزار شود اما به درخواست وکلای مدافع، تا بعد از ظهر چهارشنبه به تعویق افتاده است.

آقای سادات گفته است که اتهام همکاری با دشمن به آقای خضر وارد نشده است.

پس از بازداشت خضر شاهین گفته شد که احتمالا وی با اتهام نقض مقررات سانسور نظامی در زمان جنگ روبروست و بعید است که اتهام سنگین همکاری با دشمن به وی وارد شود.

مدیر شبکه العالم گفته است که دفتر این شبکه با تشکیلات خودگردان فلسطینی مستقر در کرانه باختری رود اردن نیز برای کمک به روشن شدن وضعیت شاهین خضر در تماس بوده است.

در خبری دیگر در مورد بازداشت خبرنگار شبکه العالم، روز سه شنبه فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران با صدور بیانیه ای بازداشت خبرنگار شبکه العالم و دستیار او توسط اسرائیل را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است که این دو نفر در روز 5 ژانویه (دوشنبه هفته پیش) بدون دلیل موجه بازداشت شدند و هنوز در بازداشت هستند.

سخنگوی فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران دولت اسرائیل را به تلاش برای جلوگیری از "پوشش خبری عینی و مناسب" درگیری غزه متهم کرده و گفته که از دبیرکل سازمان ملل خواسته است به نقض آزادی و حقوق رسانه ها توسط اسرائیل رسیدگی کند.

فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران تشکل جهانی سندیکاهای روزنامه نگاران محسوب می شود و اتحادیه های مستقل رسانه ای حدود یکصد و بیست کشور جهان در آن عضویت دارند.

این فدراسیون هدف خود را دفاع از حقوق بشر و آزادی روزنامه نگاران، پیشبرد دموکراسی و تلاش برای تعمیم ارزش های مشترک جهانی اعلام داشته است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست