افزایش تلاش برای برقراری آتش بس در غزه

زخمی غزه
Image caption تلفات و شرایط غیرنظامیان غزه باعث نگرانی جامعه جهانی شده است

با ادامه نبرد و نگرانی در مورد شرایط ساکنان غزه، تلاشهایی برای آتش بس از جمله از سوی ایران جریان دارد.

روز پنجشنبه، 15 ژانویه (26 دی)، گزارش شد که ریچارد فالک، گزارشگر ویژه سازمان ملل در سرزمین های فلسطینی، بار دیگر شرایط انسانی در غزه را غیر قابل قبول دانسته و اسرائیل را به خاطر آنچه که "محبوس کردن غیرنظامیان در غزه" و جلوگیری از خروج آنان از صحنه عملیات به عنوان آواره جنگی می خواند به "قساوت" متهم کرده است.

جان هولمز، مسئول امور کمک های بشر دوستانه سازمان ملل نیز اظهار داشته است که با وجود اینکه اسرائیل بارها بر عزم خود در جلوگیری از آسیب دیدن غیرنظامیان در غزه تاکید نهاده، اما شواهد نشان می دهد که در این مورد چندان موفق نبوده است.

پیشتر، تشکیلات درمانی حماس در غزه اعلام کرده بود که شمار کشته شدگان نوزده روز عملیات اسرائیل به بیش از یکهزار تن رسیده که بسیاری از آنان غیر نظامی بوده اند.

به گفته این منابع، بیش از چهارصد زن و کودک نیز در میان کشته شدگان بوده اند و آمار زخمی ها را هم به بیش از سه هزار نفر رسیده است.

اسرائیل تا کنون کشته شدن سیزده تن از شهروندان این کشور، شامل سه غیرنظامی، را تایید کرده اما از زمان آغاز عملیات زمینی ارتش اسرائیل در سیزده روز پیش، گروه حماس آمار به مراتب بیشتری از تلفات اسرائیل انتشار داده است.

ارتش اسرائیل نوار غزه را منطقه عملیاتی اعلام داشته و با قرار دادن این سرزمین تحت سانسور خبری نظامی، دسترسی رسانه های همگانی به این منطقه را محدود ساخته و در نتیجه، تایید مستقل گزارش های دو طرف امکانپذیر نبوده است.

در همانحال، درگیری نظامی در اطراف شهر غزه، که اسرائیل آن را مرکز اصلی تمرکز نیروهای حماس و پایگاه های موشکی این گروه می داند، در ساعات گذشته با شدت ادامه داشته است.

Image caption حملات اسرائیل به نقاط مختلف نوار غزه همچنان ادامه داشته است

براساس گزارش های رسیده، واحدهای زرهی ارتش اسرائیل به یکی از محلات شمال شرق شهر غزه نفوذ کرده اند و به نظر می رسد در نظر دارند قبل از اجرای نقشه پیشروی احتمالی به سوی مرکز این شهر، میزان مقاومت فلسطینیان را مورد سنجش قرار دهند.

در خلال ساعات شب نیز نیروی هوایی، ناوهای جنگی و توپخانه ارتش اسرائیل نقاط مختلف غزه را زیر آتش گرفتند و به گفته منابع نظامی اسرائیل، هدف های اصلی این حملات تاسیسات نظامی و اعضای مسلح حماس و سایر گروه های تندرو فلسطینی بوده اند.

منابع نظامی اسرائیلی همچنین گفته اند که روز چهارشنبه، در مجموع پانزده موشک از نوار غزه به داخل خاک اسرائیل شلیک شد که بسیار کمتر از تعداد موشک های شلیک شده در آغاز حملات اسرائیل در روز 27 دسامبر بود و نشان می دهد که عملیات نظامی در غزه در کاهش توانایی نظامی حماس و سایر گروه های تندرو فلسطینی موثر بوده است.

تلاش برای آتش بس

با افزایش تلفات غیرنظامی و وخیم تر شدن شرایط ساکنان غزه، تلاش های بین المللی برای خاتمه دادن به درگیری کنونی و برقراری آتش بس نیز تشدید شده است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل که به خاورمیانه سفر کرده است، روز چهارشنبه با حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، و سایر مقامات ارشد این کشور دیدار و در مورد لزوم توقف جنگ در غزه با آنان گفتگو کرد.

Image caption احمدی نژاد از ملک عبدالله خواسته 'قفل سکوت' را بکشند

قرار است آقای بان در ادامه سفر خود به خاورمیانه با مقامات اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینی و همچنین مقامات ارشد چند کشور دیگر هم دیدار و گفتگو کند اما تا کنون در مورد دیدار احتمالی او با رهبران حماس در غزه یا خارج از غزه گزارشی انتشار نیافته است.

اسرائیل و حماس قطعنامه مصوب شورای امنیت سازمان ملل را که هفته پیش صادر شد ناکافی دانسته و آن را نپذیرفته اند اما گفته می شود مصر طرحی را برای آتش بس ارائه داده که امیدوار است مورد قبول دو طرف قرار گیرد.

حماس هیاتی را برای بررسی این طرح به قاهره اعزام کرده که اگرچه ظاهرا این طرح را در شکل فعلی قابل قبول ندانسته، اما احتمال پذیرش پیشنهاد مصر را پس از اصلاحاتی در آن مردود ندانسته است.

حماس گفته است که پیش شرط قبول آتش بس در غزه توقف فوری حملات اسرائیل و خروج واحدهای نظامی این کشور از غزه، لغو محاصره اقتصادی و بازگشایی تمامی گذرگاه های مرزی است.

در مقابل، اسرائیل تاکید داشته است که تنها در صورتی می تواند با آتش بس موافقت کند که تضمین های لازم در مورد توقف دائم موشک پرانی از غزه به سوی خاک این کشور و جلوگیری از قاچاق اسلحه برای حماس و سایر گروه های تندرو فلسطینی در غزه را دریافت کرده باشد.

اسماعیل هنیه، رئیس تشکیلات حماس در غزه، در مقاله ای که در شماره روز پنجشنبه روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت چاپ شده پیش شرط های این گروه را تکرار کرده و افزوده که در چنین صورتی، حماس "گزینه های آتی خود را مورد بررسی قرار خواهد داد" اما از تعهد به توقف موشک پرانی سخنی نگفته است.

با اینهمه، برخی ناظران گفته اند که در حالیکه اسرائیل تحت فشار شدید بین المللی قرار گرفته و حماس نیز با افزایش فشار نظامی اسرائیل مواجه است، به نظر می رسد که هر دو طرف نسبت به دستیابی به نوعی توافق برای خاتمه دادن به بحران کنونی بی میل نیستند.

پیشنهادهای ایران

شرایط حماس برای توقف جنگ در غزه در پیشنهاد جمهوری اسلامی به سازمان ملل متحد منعکس شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - محمد خزاعی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل، در نامه ای برای رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، ضمن محکوم کردن حملات اسرائیل به غزه و درخواست توقف فوری این حملات، یک طرح پنج ماده ای را برای برقراری آتش بس ارائه داده است.

Image caption پیشنهادهای خزاعی منعکس کننده خواستهای حماس است

این پیشنهاد شامل توقف فوری حملات اسرائیل به غزه، عقب نشینی فوری نیروهای اسرائیلی از این منطقه، رفع فوری محاصره اقتصادی غزه، بازگشایی گذرگاه های مرزی و فراهم کردن زمینه ارسال فوری کمک های بشردوستانه برای ساکنان غزه است.

در این نامه همچنین تشکیل یک دادگاه بین المللی برای رسیدگی به "جنایات" اسرائیل علیه فلسطینیان و محاکمه و مجازات رهبران اسرائیل مطرح شده است.

به گزارش ایرنا، آقای خزاعی در نشست فوق العاده شورای امنیت که شامگاه چهارشنبه تشکیل شد هم حضور یافت و طی سخنانی، مواضع دولت خود در مورد بحران غزه را مطرح کرد و طی آن، اسرائیل و کشورهای غربی طرفدار اسرائیل را مورد حمله شدید قرار داد.

در خبری دیگر درمورد رویکرد ایران نسبت به بحران غزه، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، در پیامی به ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی که متن آن روز پنجشنبه انتشار یافت، با اشاره به آنچه که جنایات اسرائیل در غزه خوانده، خواستار واکنش وی شده است.

به گزارش ایرنا، در این نامه آمده است که "انتظار از جنابعالی که پادشاهی کشور عربستان سعودی و مدیریت و خادمی حرمین شریفین، قبله گاه مسلمین و حرم نبوی را بر عهده دارید، این است که در برابر این حوادث سهمگین و آدمکشی آشکار و قتل عام فرزندان خودتان و پاره های تن امت اسلامی در غزه، قفل سکوت را بشکنید و صریحا اعلام موضع کنید."

آقای احمدی نژاد افزوده است که "امیدواریم موضعگیری شما امید باقیمانده این قدرت های فاسد در ایجاد تفرقه در جبهه اسلامی را به یاس کامل مبدل سازد."

همچنین، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران که به ترکیه سفر کرده است، از تمامی کشورهای اسلامی خواسته است که گروه های دوستی پارلمانی خود با اسرائیل را منحل کنند.

آقای لاریجانی گفته است که در حالیکه حتی برخی از کشورهای غیر اسلامی روابط خود را با اسرائیل به حالت تعلیق در آورده اند، لازم است که پارلمان های کشورهای اسلامی بر دولت های خود فشار آورند تا تمامی ارتباط های سیاسی و اقتصادی خود را با اسرائیل قطع کنند.

مطالب مرتبط