15:32 گرينويچ - سه شنبه 13 ژانويه 2009 - 24 دی 1387

سکوتی که نشانه رضایت تلقی می شود

انتخابات ریاست جمهوری ایران به رغم آن که روز 22 خرداد سال 1388 برگزار خواهد شد اما در محافل سیاسی و اجتماعی این کشور با جنب و جوش بیشتری همراه شده است، به نحوی که این روزها همه منتظر آمدن یا نیامدن محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق ایران در عرصه انتخابات هستند.

گفته های اخیر آقای خاتمی هم به این مباحث دامن زد. وی تحت تاثیر فشارهای حامیان خود گفته است که " به یاری خداوند یک نفر از میان من و آقای مهندس موسوی نامزد خواهیم شد ".

گزارش رادیویی فرج بال افکن

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

کسری نوری، روزنامه نگار ، به بخش فارسی بی بی سی گفت: "شرایطی که طی یکی دو ماه اخیر در کشور پدید آمد و تحرک گسترده ای که از جانب طرفداران حضور آقای خاتمی در انتخابات شکل گرفت، نه گفتن صریح به این درخواست ها را به همان اندازه برای او مشکل کرده که بخواهد احیانا پاسخ مثبت بدهد، به همین دلیل آقای خاتمی و برخی از سران سیاسی دیگر تلاش می کنند تا مهندس موسوی را برای حضور در انتخابات متقاعد کنند ".

موضوع حضور میرحسین موسوی پیش از این در انتخابات خرداد 1376 هم مطرح بود اما او که آخرین نخست وزیر ایران است ترجیح داد همچنان از فعالیت های اجرایی کناره گرفته و عمده فعالیت خود را در فرهنگستان هنر متمرکز کند.

کسری نوری می گوید: "تفاوت شرایط امروز با انتخابات 1376 در آن است که اوضاع کشور تا این حد حساس و یا بحرانی نبود. حالا ایران چه در عرصه سیاست خارجی و چه در حوزه های مسایل داخلی به ویژه بخش اقتصاد با مشکلات عدیده و جدی مواجه است."

سایت تابناک مقاله ای از مهدی سلیمی، روزنامه نگار حامی محمود احمدی نژاد منتشر کرده که به این موضوع اختصاص دارد. آقای سلیمی روزها و ماه های آتی را سرنوشت سازترین جابجایی کشور توصیف کرده و می گوید: "اوضاع کنونی کشور به گونه ای است که ادعای مدیریت بهینه در آینده ریسک بسیار بزرگی به شمار می آید. وضعیت حساس پرونده هسته ای، اوضاع اقتصادی و معیشتی و بحران انرژی و مالی جهان از مواردی هستند که تصمیم گیری، بدون توجه به عاقبت دست و پنجه نرم کردن با آنها عاقلانه به نظر نمی رسد."

احمد زیدآبادی، تحلیلگر مسایل خاورمیانه در این مورد به بی بی سی گفت: "اگر در دیدگاه های دو دهه پیش میر حسین موسوی تغییری حاصل شده باشد، مثل بقیه کسانی که در دوره ای به جناح چپ معروف بودند و به تدریج مواضع خود را تغییر دادند، قاعدتا آقای موسوی به دلیل سابقه ای که در نظام دارد برخورد با او به سادگی برخورد با آقای خاتمی نخواهد بود. در ضمن ایشان هم به نظر می آید که نسبت به آقای خاتمی فرد مصمم تری است. بنابر این می تواند کاندیدای مطرحی باشد".

میر حسین موسوی در کارنامه سیاسی خود سابقه هشت سال نخست وزیری همزمان با جنگ هشت ساله میان ایران و عراق را دارد و پس از آن به رغم حضور در برخی نهادهای تصمیم گیری مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای عالی انقلاب فرهنگی، زندگی خود را در سکوت گذرانده است.

کسری نوری در این مورد همچنین گفت: "این طور به نظر می رسد که آقای موسوی گزینه ای است که از شانس بیشتری در رقابت با آقای احمدی نژاد برای پیروزی برخوردار است. چون هم می تواند رای بخش قابل توجهی از اصلاح طلبان را کسب کند و هم می تواند بخش عمده ای از آرای نیروهای موسوم به ارزشی را به سوی خود جلب کند".

میر حسین موسوی در موارد گذشته نسبت به فراخوان هایی از این دست واکنش منفی نشان می داد اما تاکنون در باره حضور در انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران سخنی نگفته است و کارشناسان سیاسی همین سکوت را نشانه رضایت او برای بازگشت به صحنه اجرایی کشور می دانند. از سوی دیگر گفته می شود که در صورت اعلام حضور میرحسین موسوی در انتخابات به احتمال زیاد مهدی کروبی دبیر کل حزب اعتماد ملی در نهایت به نفع وی از نامزدی کناره گیری خواهد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.