17:48 گرينويچ - سه شنبه 20 ژانويه 2009 - 01 بهمن 1387

ایران بار دیگر خواستار تغییر سیاست های آمریکا شد

منوچهر متکی

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، به باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا گفته است که "خاورمیانه جدید در حال تولد" را بشناسد.

آقای متکی روز سه شنبه اول بهمن (بیستم ژانویه) گفت: به آقای اوباما توصیه می کنیم به طور جدی و نه نمایشی به این باور برسد که سیاست های دولت های پیشین آمریکا، به ویژه در هشت سال گذشته در مناطق مختلف جهان به خصوص در خاورمیانه، علت اصلی ایجاد نگاه جدید نسبت به آمریکا است.

آقای متکی این نگاه جدید را "انتقاد و عدم پذیرش سیاست‌های دولتمردان آمریکا در جهان" توصیف کرد.

گفتگو با ابراهیم یزدی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

'گفتگو با هوشنگ حسن یاری استاد دانشگاه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


وزیر امور خارجه ایران این اظهارات را همزمان با آغاز مراسم تحلیف ریاست جمهوری جدید آمریکا عنوان کرد.

آقای متکی گفت: اعتراف صادقانه دولت جدید آمریکا به غلط بودن سیاست‌های گذشته این کشور شاید در تدوین سیاست‌های منطقی که منافع مردم آمریکا را در بر داشته باشد و مزاحمتی برای مردم دیگر جهان ایجاد نکند، کمک کند.

آقای متکی در پاسخ به سوالی درمورد برخورد ایران با دولت جدید آمریکا گفت: کماکان ترجیح می‌دهیم ببینیم سیاست‌های عملی دولت آمریکا چه خواهد بود.

مقام های ایرانی از ابتدای انتخاب آقای اوباما به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا، واکنش های متفاوتی از خود نشان داده اند.

کماکان ترجیح می‌دهیم ببینیم سیاست‌های عملی دولت آمریکا چه خواهد بود

وزیر امور خارجه ایران

هر چند تعدادی از نمایندگان مجلس، باراک اوباما را همانند دیگر روسای جمهوری آمریکا توصیف کرده اند و حتی علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در یک مورد لحن آقای اوباما را "شبیه گاو چران ها" خوانده بود، مقام های دولت ایران نگاهی عمدتا مثبت به انتخاب آقای اوباما داشته اند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در اقدامی که در تاریخ سی ساله ایران بی سابقه بود، با ارسال نامه ای انتخاب آقای اوباما را به او تبریک گفت.

مقام های وزارت امور خارجه ایران نیز تاکنون چندین از آقای اوباما خواسته اند پس از روی کار آمدن، سیاستی را که این کشور در قبال ایران داشته است، تغییر دهد.

پیش از این آقای متکی گفته بود "معمولا روسای جمهوری آمریکا در زمان انتخابات نسبت به زمانی که در کاخ سفید هستند مواضع متفاوتی اتخاذ می‌کنند، لذا ما ترجیح می‌دهیم صبر کنیم تا ببینیم در کاخ سفید و در ۲۱ ژانویه سیاست‌های اعلام شده توسط آقای اوباما چه خواهد شد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.