ایران خواستار آزادی دیپلماتهای خود در اربیل شد

ساختمان متعلق به  ایران در اربیل
Image caption پنج شهروند ایرانی در ساختمان متعلق به دولت ایران بازداشت شدند

ایران خواستار آزادی سریع دیپلمات های بازداشتی این کشور در کردستان عراق شده است.

منابع خبری ایران روز پنجشنبه، 22 ژانویه (3 بهمن)، گزارش کردند که حسن قشقاوی، دستیار ویژه وزیر و سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در ملاقات با مسعود بارزانی، رئیس دولت خودگردان اقلیم کردستان عراق، گفته است که با توجه به روند تحویل پرونده های امنیتی و قضایی به عراق، جمهوری اسلامی انتظار دارد دیپلمات های بازداشت این کشور در اربیل "در اسرع وقت" آزاد شوند.

در ماه ژانویه سال 2007، نیروهای آمریکایی مستقر در عراق به یک ساختمان متعلق به دولت ایران در شهر اربیل، مرکز منطقه کردستان عراق، حمله کردند و پنج شهروند ایرانی را با خود بردند.

در آن زمان، مقامات جمهوری اسلامی ساختمان مورد حمله را کنسولگری این کشور در اربیل و بازداشت شدگان را دیپلمات های ایرانی اعلام کردند.

در مقابل، منابع آمریکایی در عراق گفتند که این افراد اعضای دستگاه های اطلاعاتی و نظامی ایران هستند که برای کمک به شورشیان عراقی به این کشور اعزام شده اند.

این پنج نفر هنوز در عراق بازداشت هستند اما با اجرایی شدن معاهده امنیتی عراق و آمریکا، انتظار می رود که پرونده آنان در اختیار دولت عراق قرار گرفته باشد.

در سال های اخیر، شماری از شهروندان ایرانی در عراق توسط نیروهای آمریکایی بازداشت و بعدا آزاد شدند اما پنج ایرانی دستگیر شده در اربیل از جمله آزاد شدگان نبوده اند.

همکاری دو جانبه

آقای قشقاوی در ملاقات با مسعود بارزانی در مورد همکاری بین ایران و کردستان عراق از جمله در زمینه های فرهنگی و رسانه ای، مناسبات اقتصادی و تجاری، ارتباطات و امنیت مرزها با وی گفتگو کرد.

Image caption بارزانی خواستار مشارکت بیشتر ایران در بازسازی عراق شد

در سال های اخیر، مناطق مرزی ایران با کردستان عراق در مواردی شاهد عملیات چریک های مسلح حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) بوده و نیروهای ایرانی نیز مناطقی در داخل عراق را که پناهگاه این گروه اعلام شده مورد حمله قرار داده اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای بارزانی در ملاقات با هیات ایرانی گفت که رژیم سابق عراق این کشور را به ویرانه ای تبدیل کرده بود و از ایران خواست در طرح های بازسازی عراق مشارکت بیشتری داشته باشد.

به گفته وزارت امور خارجه ایران، آقای قشقاوی روز جمعه هفته گذشته در راس یک هیات رسانه ای وارد بغداد شد و در طول اقامت در این کشور، با تعدادی از مقامات ارشد دولت عراق نیز دیدار و گفتگو کرده است.

محور اصلی این گفتگوها گسترش روابط فرهنگی و همکاری رسانه ای به منظور روشن کردن افکار عمومی و شناخت متقابل دو ملت اعلام شده است.

به گفته وزارت امور خارجه، هیات ایرانی روز سه شنبه به اربیل سفر کرد و پیشتر با نیچروان بارزانی، نخست وزیر، و چند تن از وزیران و مقامات اقلیم کردستان دیدار کرده است.

براساس بند پنج قانون اساسی عراق، به شوراهای محلی استان های هجده گانه این کشور اجازه داده شده است تا به تشکیل مناطقی متشکل از یک یا چند استان مبادرت ورزند و این مناطق از اختیاراتی در اداره امور داخلی خود برخوردار خواهند بود.

تا کنون تنها دولت خودمختار اقلیم کردستان عراق بر اساس این بخش از قانون اساسی ایجاد شده که مرکز آن شهر اربیل است.

مطالب مرتبط