حذف سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروههای تروریستی اروپا

Image caption خاویر سولانا گفت اتحادیه اروپا چاره ای بجز تبعیت از حکم دادگاه اروپایی نداشته است

اتحادیه اروپا نام سازمان مجاهدین خلق را از فهرست این اتحادیه از گروه های تروریستی حذف کرد.

بر اساس تصمیم که در روز دوشنبه 26 ژانویه توسط وزرای خارجه 27 کشور عضو اتحادیه اروپا اتخاذ شد محدودیت های ایجاد شده بر روی دارایی های سازمان مجاهدین خلق رفع می شود.

ایران در واکنشی به این اقدام هشدار داده است که این حرکت باعث افزایش تروریسم خواهد شد.

این اولین باری است که اتحادیه اروپا تشکلی را از فهرست گروه های تروریستی خود خارج می کند.

متحدان و طرفداران سازمان مجاهدین خلق اتحادیه اروپا را متهم کردند که با هدف راضی نگه داشتن ایران نام این گروه را در سال 2002 در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است اما پیگیری طولانی مدت پرونده درخواست تجدید نظر سازمان مجاهدین خلق در دادگاه اروپایی در نهایت به لغو تصمیم این اتحادیه انجامید.

در طی این مدت چند دادگاه به سود سازمان مجاهدین رای دادند و اعلام کردند اتحادیه اروپا نتوانسته دلیل مسدود کردن دارایی های این گروه مستقر در پاریس را توضیح دهد.

خاویر سولانا، مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به تصمیم گرفته شده گفت: "کاری که ما امروز انجام می دهیم تنها تبعیت از حکم دادگاه است و کار دیگری درباره این تصمیم نمی توانیم انجام دهیم."

افق روشن برای سازمان مجاهدین؟

Image caption وضعیت نیروهای مستقر در اردوگاه اشرف هنوز مشخص نیست

کارشناسان معتقدند رای دادگاه اروپایی و تبعیت اتحادیه اروپا از آن به تیرگی روابط دولت ایران و اتحادیه اروپا خواهد انجامید، آنهم در شرایطی که اروپا در تلاش است ایران را به میز مذاکره بر سر برنامه هسته ای این کشور بازگرداند.

تایید حکم دادگاه اروپایی از سوی وزرای خارجه اتحادیه اروپا یک روز پس از آن انجام شد که در ایران صدها نفر در اعتراض به تصمیم اتحادیه اروپا در خصوص حذف نام سازمان مجاهدین خلق، از فهرست گروههای تروریستی، تظاهراتی را در مقابل سفارت فرانسه در تهران برگزار کرده اند.

با این حال لزوما تصمیم اتحادیه اروپا به معنی هموار شدن راه پیش روی سازمان مجاهدین خلق نیست.

فرانسه هفته گذشته اعلام کرد علیه حکم دادگاه اروپایی که در ماه دسامبر (مبنی بر خروج سازمان مجاهدین از فهرست گروه های تروریستی) صادر شد درخواست تجدید نظر خواهد کرد و مقام های اتحادیه اروپا تاکید کرده اند اقدام انجام شده به اقتضای شیوه عملکرد این اتحادیه صورت گرفته است و نه تغییر سیاست این اتحادیه در قبال سازمان مجاهدین خلق.

خبرگزاری رویترز از یک مقام اتحادیه اروپا نقل کرده است: "این [حکم] به این معنی نیست که دادگاه اروپایی سازمان مجاهدین خلق را یک سازمان تروریستی نمی داند."

ضمن اینکه آمریکا هم که در میانه دهه 90 میلادی سازمان مجاهدین خلق را در فهرست خود از گروه های تروریستی قرار داد، هنوز تغییری در این وضعیت نداده است.

مجاهدین خلق، ایران، عراق

Image caption موفق الربیعی، مشاور امنیت ملی عراق (چپ) از احتمال محاکمه تعدادی از اعضاء سازمان مجاهدین سخن گفته بود

سازمان مجاهدین خلق تاکید می کند که اطلاق عبارت "تروریستی" به آن نادرست است و می گوید نه تنها در سال 2001 اعمال خشونت بار را تقبیح کرده بلکه از سال 2003 هیچگونه سلاحی در اختیار ندارد.

با این حال کارشناسان غربی هم تایید می کنند که این گروه که با ذهنیت یک گروه چپ گرای اسلامی پیش از انقلاب ایران ایجاد شد، به واسطه همکاری با نیروهای دولت صدام حسین در جنگ ایران و عراق، در داخل ایران از حمایت اندکی برخوردار است.

ضمن اینکه این گروه متهم است در جریان سرکوب شیعیان عراقی پس از اولین جنگ خلیج فارس با نیروهای صدام حسین نیز همکاری کرده است.

از همین رو است که موفق الربیعی، مشاور امنیت ملی عراق روز جمعه (23 ژانویه) در سخنانی در تهران از احتمال محاکمه عده ای از اعضای این سازمان و تحویل عده دیگری از آنها به ایران سخن گفت.

مشاور امنیت ملی عراق افزود: "در میان ساکنان پادگان اشرف کسانی را می شناسیم که دستشان به خون افراد بی گناه عراقی آلوده است که ما آنها را به دادگاه های صالحه عراق تحویل خواهیم داد".

اردوگاه اشرف، محل استقرار نیروهای سازمان مجاهدین خلق، که در شرق استان دیاله عراق، نزدیک به مرز ایران واقع است، پس از تصرف عراق توسط نیروهای آمریکایی خلع سلاح شد و اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران که در آن ساکن بودند تا ابتدای سال جاری میلادی تحت نظر نیروهای آمریکایی در آن زندگی می کردند.

مسئولیت این اردوگاه از روز اول ژانویه ۲۰۰۹ (۱۲ دی ۱۳۸۷) به نیروهای عراقی واگذار شد.

سازمان مجاهدین خلق نگران است بازگشت اجباری اعضایش به ایران، آنها را در معرض خطر اعدام قرار دهد.

مطالب مرتبط