11:22 گرينويچ - چهارشنبه 28 ژانويه 2009 - 09 بهمن 1387

تظاهرات علیه تصمیم اتحادیه اروپا در مورد مجاهدین خلق

تظاهرکنندگان تهران - عکس از فارس

تظاهرات علیه تصمیم اتحادیه اروپا در برابر سفارت بریتانیا برگزار شد

در تهران تظاهراتی علیه حذف سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروههای تروریستی اتحادیه اروپا برگزار شده است.

روز چهارشنبه، 28 ژانویه (9 بهمن)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - گزارش کرد که جمعی از مردم همراه با اعضای خانواده کسانی که توسط سازمان مجاهدین خلق کشته شده اند با تجمع در برابر سفارت بریتانیا در تهران، به تصمیم اتحادیه اروپا در خارج ساختن این سازمان از فهرست گروه های تروریستی اعتراض کرده اند.

در گزارش های خبری از تهران آمده است که تظاهرکنندگان عکس هایی از افراد کشته شده به دست مجاهدین خلق، تصاویری از آیت الله خمینی و آیت الله خامنه ای و پلاکاردهایی در محکومیت تصمیم اتحادیه اروپا با خود حمل می کردند و علیه این سازمان، و کشورهای آمریکا و بریتانیا شعار می دادند.

به گزارش خبرگزاری فارس، تظاهرکنندگان هشدار می دادند که اتحادیه اروپا پس از این "مسئولیت اقدامات تروریستی" مجاهدین خلق را برعهده خواهد داشت و حمایت برخی کشورهای اروپایی از این سازمان را محکوم می کردند.

'گفتگو با جمشید برزگر سردبیر بخش رادیو و آنلاین بی بی سی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


در پایان این تجمع اعتراضی، قطعنامه ای از سوی شرکت کنندگان قرائت شد که در آن کشورهای اروپایی متهم شده اند که پس از استقرار سازمان مجاهدین در اروپا در دهه 1980، امکاناتی را در اختیار این سازمان قرار دادند.

این بیانیه دولت بریتانیا و سیاستمداران اروپایی را متهم می کند که در ایجاد ارتباط بین سازمان مجاهدین و حکومت صدام حسین در عراق نقش داشته اند.

در ادامه این بیانیه آمده است که دولت بریتانیا نخستین دولتی بود که نام سازمان مجاهدین خلق را از فهرست گروه های تروریستی خارج کرد هر چند از گوردون براون، نخست وزیر این کشور نقل شده است که همچنان این سازمان را یک گروه تروریستی می داند.

تظاهرکنندگان در بیانیه خود از دولت ایران خواسته اند که در روابط خود با کشورهای اروپایی تجدید نظر کند و گفته اند که تظاهرات بعدی خود را در برابر باغ سفارت بریتانیا در قلهک برگزار خواهند کرد و از دولت خواسته اند این محل را از سفارت بریتانیا پس بگیرد.

مشخص نیست به چه دلیل سفارت بریتانیا به عنوان محل برگزاری تظاهرات علیه تصمیم بیست و هفت کشور اتحادیه اروپا در مورد سازمان مجاهدین انتخاب شده است.

تصمیم اتحادیه اروپا

روز دوشنبه، 26 ژانویه، وزیران امور خارجه کشور های عضو اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند نام سازمان مجاهدین خلق را از فهرست گروه های تروریستی حذف و دستور مسدود شدن دارایی های این سازمان را لغو کنند.

اردوگاه اشرف

به گفته سفیر ایران عراق مصمم به بستن اردوگاه اشرف است

پس از آنکه در ماه اکتبر و دسامبر سال گذشته، دادگاه اروپا، عالیترین مرجع قضایی اتحادیه اروپا، علیه تصمیم این اتحادیه در مسدود کردن دارایی های سازمان مجاهدین خلق رای داد، پیش بینی می شد که شورای وزیران این سازمان را از فهرست گروه های تروریستی خارج سازد.

در پی انتشار خبر تصمیم شورای وزیران اتحادیه اروپا، سازمان ها و نهادهای مختلف ایران به صدور بیانیه های اعتراض آمیز و تصمیم به شرکت در تظاهرات اعتراضی مبادرت کردند و روز سه شنبه، گزارش شد که دانشجویان بسیجی در برابر سفارت جمهوری چک، ریاست دوره ای اتحادیه اروپا، تظاهراتی برگزار کرده اند.

در تظاهرات روز سه شنبه، نمایندگان دانشجویان بسیجی با دبیر دوم سفارت چک ملاقات و نامه اعتراض آمیز تظاهرکنندگان را به وی تسلیم کردند.

خبرگزاری فارس به نقل از سخنگوی تظاهرکنندگان نوشته است که دبیر دوم سفارت چک اقدام اتحادیه اروپا را یک تصمیم قضایی توصیف کرد اما دانشجویان این نظر را مردود دانستند و گفتند که تفاوتی بین اقدامات قضایی و سیاسی قایل نیستند.

در خبری دیگر در مورد سازمان مجاهدین خلق، روز چهارشنبه خبرگزاری فارس به نقل از حسن کاظمی قمی، سفیر ایران در بغداد، گزارش داد که دولت عراق در بستن اردوگاه اشرف و اخراج اعضای سازمان منافقین از آن کشور جدی است.

هفته گفته رسانه های خبری ایران به نقل از موفق الربیعی، مشاور امنیت ملی دولت عراق که به تهران سفر کرده بود گفتند که دولت عراق در نظر دارد اردوگاه اشرف را، که محل استقرار اعضای سازمان مجاهدین خلق در عراق بوده است، تعطیل کند.

به نوشته خبرگزاری فارس، آقای کاظمی گفته است که تصمیم دولت عراق به بستن اردوگاه اشرف و اخراج اعضای سازمان مجاهدین در ملاقات آقای الربیعی با سفیران چند کشور اروپایی، کانادا و ایران و نماینده آمریکا در امور حقوق بشر و نماینده دفتر سازمان ملل در بغداد اعلام شد.

گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق در اواسط دهه 1980 به عراق رفتند و به عنوان یک گروه مسلح مخالف جمهوری اسلامی ایران، در قرارگاه اشرف، نزدیک بغداد، مستقر شدند.

پس از اشغال عراق توسط نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و سقوط حکومت صدام حسین، آمریکاییان این اردوگاه و اعضای مجاهدین خلق را به عنوان افراد مسلح غیر متخاصم خلع سلاح کردند و تحت حمایت گرفتند اما با به اجرا درآمدن توافقنامه امنیتی دو کشور از اول سال جاری، این اردوگاه در اختیار دولت عراق قرار گرفته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.