دیدار هیات پارلمانی ایران از بریتانیا به دعوت مجلس عوام

پرچم ایران و بریتانیا
Image caption مناسبات اقتصادی ایران و بریتانیا در سال گذشته میلادی رشد داشته است

هیات پارلمانی ایران که برای سفری پنج روزه وارد بریتانیا شده است، با معاون وزارت خارجه این کشور در امور خاورمیانه دیدار کرده است. این هیات به دعوت مجلس عوام بریتانیا به لندن سفر کرده است.

ریاست این هیات پارلمانی را حسین نجابت، نماینده تهران در مجلس بر عهده دارد. مهدی صادق نماینده آستانه اشرفیه، روح الله جانی عباسپور نماینده بوئین زهرا و آوج، غلامرضا اسداللهی نماینده تربت جام و علی کریمی فیروز جایی نماینده بابل اعضای این هیات را تشکیل می دهند.

در جریان دیدار هیات پارلمانی ایران با معاون وزارت امور خارجه بریتانیا، حسین نجابت بر نقش پارلمان ها در رفع موانع موجود بر سر همکاری میان دولت ها، تداوم تبادل نظر و همکاری میان مجالس و رفت و آمد و دیدارهای متقابل در سطوح مختلف پارلمانی را تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، آقای نجابت خطاب به معاون وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: "با توجه به جایگاه و اهمیت مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی ایران، مجلس می تواند نقش اساسی و راهبردی در گفت و گوها و مذاکرات و تدوین برنامه ها در روابط خارجی داشته باشد."

رئیس هیات پارلمانی ایران از بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی خواسته است زمینه همکاری های دوجانبه و چندجانبه را با جمهوری اسلامی ایران فراهم آورند تا منافع همه کشورها تامین شود.

آقای نجابت همچنین از سیاست "برخی کشورهای اروپایی" مبنی بر ارتباط با "عناصر تندرو" در افغانستان انتقاد کرده و آن را به زیان امنیت و ثبات منطقه دانسته است.

معاون وزیر امور خارجه بریتانیا نیز گفته است که این کشور خصومتی با ایران ندارد و برای فرهنگ و تاریخ ایران ارزش و احترام قائل است.

هیات پارلمانی ایران قرار است علاوه بر دیدار و گفت و گو با همتایان خود در گروه روابط پارلمانی بریتانیا و ایران در مجلس عوام، به طور جداگانه با رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس عوام، نمایندگان مسلمان این مجلس و چندتن از نمایندگان عضو حزب محافظه کار بریتانیا دیدار کند.

ملاقات با چند تن از لردهای عضو مجلس اعیان بریتانیا و همچنین دیدار از اسکاتلند از دیگر برنامه های هیات ایرانی در این سفر اعلام شده است.

دیدار هیات پارلمانی ایران از بریتانیا در شرایطی انجام می شود که روز چهارشنبه نهم بهمن، در مقابل سفارت بریتانیا در تهران، تظاهراتی علیه حذف سازمان مجاهدین خلق از فهرست گروههای تروریستی اتحادیه اروپا برگزار شد و تظاهرکنندگان شعارهایی علیه چند کشورهایی اروپایی از جمله بریتانیا سر دادند.

روابط ایران و بریتانیا در طول سه دهه اخیر همواره مناسباتی شکننده و جنجالی بوده است.

طی نزدیک به سی سالی که از عمر جمهوری اسلامی می گذرد روابط تهران و لندن تا کنون چند بار به سطح کاردار تنزل پیدا کرده است.

در سال ۱۹۹۸ در جریان دیدار "رابین کوک" و "کمال خرازی" وزرای خارجه وقت بریتانیا و ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، روابط دو کشور که به علت فتوای قتل سلمان رشدی نویسنده هندی الاصل بریتانیایی توسط آیت الله خمینی به سطح کاردار تنزل کرده بود، دوباره ارتقا پیدا کرد و روابط به سطح سفیر رسید.

گسترش روابط تجاری به دور از افت و خیز های سیاسی

این روابط از آن زمان تا کنون کاهش پیدا نکرده اما چندین بار بحرانی شده است. در جریان طرح پرونده اتمی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد و صدور سه قطعنامه که با حمایت لندن شکل گرفت، گروه هایی همچون انصار حزب الله، در چندین تظاهرات اعتراض آمیز در مقابل سفارت بریتانیا، خواستار اخراج سفیر این کشور از تهران شدند.

با این همه گزارش ها حاکی از آن است که هرچند روابط سیاسی دو کشور طی سه سال اخیر با سردی همراه بوده اما روابط اقتصادی ایران و بریتانیا نسبت به گذشته رشد داشته است.

در جلسه اتاق بازرگانی بریتانیا و ایران که اخیرا با حضور تجار دو کشور در لندن برگزار شد، یوسف دانشور نایب رئیس اتاق بازرگانی اعلام کرد که صادرات بریتانیا به ایران در چهار ماهه منتهی به آوریل ۲۰۰۸ نسبت به مشابه یک سال قبل، ۵ درصد رشد داشته است.

بر اساس این گزارش، واردات بریتانیا از ایران نیز در همین مدت حدود ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

به گفته نایب رئیس اتاق بازرگانی بریتانیا و ایران، تجارت غیر مستقیم این دو کشور نیز از طریق کشور امارات، در سال ۲۰۰۸ بیش از ۵۴ درصد رشد داشته است.

مارتین جانستون مدیر کل اتاق بازرگانی بریتانیا و ایران، تبادل تجاری میان دو کشور را که از طریق امارات در سال ۲۰۰۸ انجام شده است، بیش از ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون پوند توصیف کرده است.

مطالب مرتبط