10:15 گرينويچ - جمعه 30 ژانويه 2009 - 11 بهمن 1387

متکی: ایران آماده واکنش مثبت به تغییر سیاست آمریکاست

متکی در داووس

متکی: ایران آماده بروز واکنش مثبت به تغییر سیاست آمریکاست

وزیر امور خارجه ایران آمادگی این کشور برای همکاری مشروط با تغییر سیاست آمریکا را اعلام داشته است.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در سخنانی در اجلاس جهانی اقتصاد در داووس، سوئیس، با اشاره به شعار رئیس جمهوری جدید آمریکا در مورد تغییر در سیاست آن کشور، گفت "شعار تغییر اوباما باید در عمل ثابت شود و کشورهای منطقه منتظرند ببینند چگونه این تغییرات رخ می دهد."

آقای متکی اظهار داشت "ما معتقدیم اگر دولت جدید آمریکا، همانطور که اوباما گفته است نه در حرف بلکه در عمل به سمت تغییر حرکت کند، با نگرش و واکنش مبتنی بر همکاری در منطقه مواجه خواهد شد."

وزیر امور خارجه ایران افزود که "ایران نیز از این تفاهم عمومی در منطقه مستثنی نیست."

منوچهر متکی که در یکی از جلسات اجلاس داووس در مورد خاورمیانه سخن می گفت، اظهار داشت که کشورهای منطقه در انتظار نحوه پیاده شدن سیاست دولت جدید آمریکا هستند.

وی گفت "تمامی کشورهای این منطقه در انتظار آن هستند که ببینند این تغییرات به چه نحو به اجرا در می آید و آیا شامل یک تغییر استراتژیک است یا قفط یک تغییر تاکتیکی است."

آقای متکی در مورد روابط ایران با کشورهای منطقه، گفت که کشور او "همواره نقشی سازنده در رابطه با همسایگان و دیگرکشورهای منطقه براساس همزیستی مسالمت آمیز ایفا کرده است."

وزیر امور خارجه ایران در سخنان خود به جنگ عراق هم اشاره کرد و گفت که سیاست جمهوری اسلامی در قبال بحران عراق، کمک به برقراری امنیت پایدار در آن کشور است.

حمایت البرادعی و هشدار نتانیاهو

اجلاس سال جاری مجمع جهانی اقتصاد روز چهارشنبه این هفته در داووس، سوئیس، گشایش یافت و تا کنون شماری از مقامات و شخصیت های سیاسی و اقتصادی کشورهای مختلف جهان در نشست های مختلف آن سخنرانی کرده اند.

نتانیاهو

نتانیاهو برنامه اتمی ایران را خطیر تر از بحران اقتصاد جهانی می داند

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، از جمله شرکت کنندگان در این اجلاس بوده است که در سخنان خود، مساله برنامه اتمی ایران را نیز مطرح کرد.

آقای البرادعی از اظهارات باراک اوباما در مورد احتمال مذاکره مستقیم با ایران حمایت کرد و گفت که "این راه درستی است که تا به حال هم، بیش از حد به تعویق افتاده است."

مدیرکل آژانس بین المللی از ایران خواست تا به سئوالات فنی باقی مانده در مورد برنامه هسته ای این کشور پاسخ گوید و افزود که مسایل امنیتی نمی تواند بدون گفتگوهای مستقیم بین ایران و آمریکا فیصله یابد.

برنامه های هسته ای ایران در سخنان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین و رهبر حزب راستگرای لیکود اسرائیل نیز مطرح شد.

آقای نتانیاهو، که در نظرسنجی های انجام شده در مورد انتخابات پارلمانی اسرائیل در ماه آینده همچنان پیشتاز است، توجه به برنامه اتمی ایران را "خطیر تر از بحران اقتصاد جهانی" توصیف کرد.

وی گفت "بحران کنونی در اقتصاد جهان پدیده ای بازگشت پذیر است، آنچه که غیرقابل بازگشت است دستیابی رژیمی متعصب و بنیادگرا به تسلیحات هسته ای است."

رهبر حزب لیکود اسرائیل افزود "از سرآغاز عصر اتم تا کنون هرگز اسلحه اتمی به دست رژیمی چنین متعصب نیفتاده است."

اسرائیل، آمریکا و شماری از کشورهای غربی ایران را به تلاش برای تولید جنگ افزارهای اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم کرده اند اما جمهوری اسلامی این اتهام را نادرست دانسته و تاکید داشته است که این برنامه ها را با هدف تکمیل چرخه سوخت هسته ای دنبال می کند.

در گزارش دیگری در مورد اجلاس داووس، خبرگزاری رویتر از گفتگویی غیر رسمی بین آقای متکی و تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا و نماینده کنونی گروه چهارجانبه صلح خاورمیانه، در روز پنجشنبه خبر داده است.

به گزارش رویتر آقای متکی با اشاره به سفید شدن موی تونی بلر از زمان کناره گیری از مقام نخست وزیری، به طنز آن را نشانه جدی بودن مسئولیت وی در سمت جدید دانست.

آقای بلر در پاسخ گفت که اگر ایران برای خاتمه دادن به بحران خاورمیانه، راه حل مبتنی بر وجود دو کشور فلسطین و اسرائیل را بپذیرد، بقیه موهای او سفید نخواهد شد و آقای متکی گفت که تصمیم گیری در مورد آینده فلسطینیان بر عهده مردم فلسطین است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.