02:00 گرينويچ - دوشنبه 02 فوريه 2009 - 14 بهمن 1387

کاخ سفید دخالت در 'گفتگوی غیر رسمی' با ایران را رد کرد

اوباما

باراک اوباما بر دیپلماسی مسقیم با ایران تاکید دارد

کاخ سفید آمریکا می گوید باراک اوباما در هرگونه گفتگوهای محرمانه مقام های ایرانی و آمریکایی ابدا نقشی نداشته است.

سازمان "کنفرانس های پاگواش درباره علوم و روابط جهانی" جمعه (30 ژانویه) به بی بی سی فارسی گفت که در سال 2008 میلادی چهار کنفرانس محرمانه برای گفتگوهای غیر رسمی تعدادی از مقام های آمریکایی و ایرانی در اروپا برگزار کرده بود.

هم زمان، خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد که تعدادی از این دیدارها در سطوح بسیار بالا بوده و با ابتکار عمل باراک اوباما انجام شده است.

اما مایک هامر، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا مستقر در کاخ سفید، این خبر را قویا تکذیب کرده است.

به گفته وی، باراک اوباما به اعضای تیم انتقالی خود دستور داده بود که با هیچ دولت خارجی تماس برقرار نکنند.

با این همه، این مقام آمریکایی به طور صریح این گزارش که ویلیام پری، وزیر دفاع پیشین آمریکا و یکی از مشاوران باراک اوباما در دوره مبارزات انتخاباتی، با مقام های ایرانی دیدار کرده را تایید یا رد نکرد.

خبرگزاری فرانسه پیشتر گزارش کرده بود که باراک اوباما حتی پیش از پیروزی در انتخابات با استفاده از کارشناسانی برای تماس با ایران و سوریه تلاش کرده بود.

پیشتر وزیر اطلاعات ایران در واکنشی به گزارش روزنامه واشنگتن تایمز دایر بر دیدار یک مشاور بلندپایه محمود احمدی نژاد با ویلیام پری، از موضع گیری روشن درباره این دیدار خودداری کرده و تنها گفته است که "مذاکره ای رسمی" میان دو کشور انجام نشده است.

غلامحسین محسنی اژه ای روز شنبه (31 ژانویه) در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: "معنای مذاکره کاملا مشخص و جدای از طرح برخی مباحث است. لذا تاکنون مذاکره ای با آمریکا رخ نداده است چرا که آمریکا باید رویه زورگویانه و ظالمانه خود را در جهان تغییر دهد."

"واشنگتن تایمز" می گوید ویلیام پری سال گذشته یک رشته دیدارهایی با مجتبی ثمره هاشمی، از مشاوران بسیار نزدیک محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران داشته است که هدف آن بحث درباره برنامه اتمی ایران بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.