گاهشمار دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران

انتخابات
توضیح تصویر،

دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ برگزار می شود

۲۲ خرداد: دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی برگزار شد که رقابت اصلی میان محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی بود، اما نتیجه اعلام شده، بزرگترین اعتراض مردم طی تاریخ ۳۰ ساله جمهوری اسلامی را برانگیخت.

۲۰ خرداد: محمود احمدی نژاد در آخرین روز مبارزه تبلیغاتی در تلویزیون حضور یافت و به انتقاد رقبای خود پاسخ داد. سایر نامزدها اختصاص "وقت اضافه" برای رییس جمهوری را نامنصفانه و غیرقانونی خواندند.

۲۰ خرداد: نامه ای از مهدی کروبی خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی منتشر شد که در آن برخی نزدیکان آقای هاشمی رفسنجانی به شایعه سازی علیه آقای کروبی متهم می شدند.

۱۹ خرداد: نامه اکبر هاشمی رفسنجانی به آیت الله خامنه ای منتشر شد. آقای هاشمی رفسنجانی در این نامه ضمن گلایه از اتهاماتی که محمود احمدی نژاد به او و اعضای خانواده اش وارد کرده بود، هشدار داد که در صورت عدم مداخله آیت الله خامنه ای، میراث انقلاب در آتش خواهد سوخت.

۱۹ خرداد: روزنامه یاس نو توسط سعید مرتضوی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، توقیف شد.

۱۸ خرداد: آخرین مناظره تلویزیونی میان نامزدها را محمود احمدی نژاد و محسن رضایی برگزار کردند. پیشتر آقای احمدی نژاد به دلیل آنچه ازدحام جمعیت عنوان شد، نتوانست در گردهمایی تبلیغاتی هوادارانش در مصلی تهران حضور یابد.

۱۸ خرداد: طرفداران میرحسین موسوی یک زنجیره انسانی در طول خیابان ولیعصر تهران تشکیل دادند.

۱۷ خرداد: میرحسین موسوی و مهدی کروبی در مناظره تلویزیونی خود عمدتا به دفاع در برابر اتهامات محمود احمدی نژاد پرداختند.

۱۶ خرداد: دفتر علی اکبر ناطق نوری، رییس دفتر بازرسی آیت الله خامنه ای، در پاسخ به اتهامات آقای احمدی نژاد درباره آقای ناطق نوری و پسرش اعلام کرد که رییس جمهوری سوگند ریاست جمهوری را نقض کرده است.

۱۶ خرداد: وزارت خارجه بریتانیا با انتشار بیانیه ای سخنان آقای احمدی نژاد درباره عذرخواهی این کشور از ایران بر سر ماجرای ملوانان را رد کرد.

۱۵ خرداد: حسن روحانی، مسئول پیشین مذاکرات اتمی، سخنان آقای احمدی نژاد درباره عملکرد هسته ای دولت قبل را به تندی رد کرد و گفت احتمالا به آقای احمدی نژاد اطلاعات غلط داده اند.

۱۵ خرداد: گروهی از تشکل های دانشجویی نسبت به احتمال سوءقصد به جان محمود احمدی نژاد به خاطر آنچه افشاگری آقای احمدی نژاد خواندند، اظهار نگرانی کردند.

۱۵ خرداد: رئیس صدا و سیما اعلام کرد درخواست کسانی که می خواهند به اظهارات محمود احمدی نژاد در مناظره جنجالی با میرحسین موسوی پاسخ دهند، پس از انتخابات بررسی خواهد شد.

۱۴ خرداد: دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی از رادیو و تلویزیون ایران خواست فرصتی برای پاسخگویی به اتهامات محمود احمدی نژاد در اختیار آقای رفسنجانی و اعضای خانواده اش قرار گیرد.

۱۳ خرداد: آقای احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی با آقای موسوی برخی از مقامات جمهوری اسلامی از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری را به "بی قانونی" و تلاش برای تضعیف دولت نهم متهم کرد. آقای موسوی نیز رییس جمهوری ایران را "خیالباف" و "قانون گریز" خواند.

۱۲ خرداد: اولین مناظره تلویزیونی میان مهدی کروبی و محسن رضایی برگزار شد.

۱۲ خرداد: اکبر اعلمی که صلاحیتش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران رد شده بود، با انتشار نامه ای سرگشاده به آیت الله خامنه ای انتقاد کرد.

۱۱ خرداد: هشتاد اقتصاددان دانشگاه های ایران طی نامه ای خطاب به رئیس جمهوری آینده ضمن بررسی وضعیت فعلی اقتصاد، از او خواستند که با احیای نظام برنامه ریزی مانع گسترش مشکلات اقتصادی شود که گریبان کشور را گرفته است.

۹ خرداد: مرکز تحقیقات استراتژیک ایران محمود احمدی نژاد را متهم کرد در آستانه انتخابات سعی دارد خود را "قهرمان ملی فناوری هسته ای" معرفی کند تا از این راه احتمال پیروزی خود را افزایش دهد.

۹ خرداد: مهدی کروبی با وجود مخالفت مسئولان دانشگاه امیرکبیر، در این دانشگاه سخنرانی کرد و وعده داد در زمان ریاست جمهوری اش ایران زندانی سیاسی نخواهد داشت.

۸ خرداد: مسئول ستاد آقای احمدی نژاد در زاهدان اعلام کرد که مردان مسلح به روی اعضای این ستاد تیراندازی و دو نفر را مجروح کرده اند.

۷ خرداد: کامران دانشجو، رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به کسانی که به افزایش صندوق های سیار اعتراض کرده بودند گفت: "تعداد صندوق های سیار در این دوره به ۱۴ هزار و ۳۰۷ رسیده که در مقایسه با دوره نهم انتخابات ریاست جمهوری که تعداد آنها ۱۴ هزار و ۱۰۲ بوده، کمتر از دو درصد رشد نشان می دهد". او گفت که تفاوتی میان صندوق های سیار و ثابت نیست و نامزدها طبق قانون می توانند در همه صندوق ها نماینده داشته باشند.

۶ خرداد: محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در یک برنامه تبلیغات انتخاباتی در رادیو گفت و گو گفت که رقیبان انتخاباتی اش او را تخریب می کنند و به او افترا می زنند. او گفت: " اگر بنده شکایت کنم، والله نمی توانند ادعاهایشان را ثابت کنند و تاکنون هم سه بار شکایت هایم را پس گرفته ام".

۵ خرداد: شورای فعالان ملی و مذهبی از مردم خواست برای ایجاد "تغییر در قوه مجریه" فعالانه در انتخابات شرکت کنند و به نامزدهای اصلاح طلب رأی دهند. در اطلاعیه این شورا آمده بود که ۴۵.۵ درصد از حاضران در آخرین نشست شورا به حمایت از میرحسین موسوی، ۳۰.۸ درصد به حمایت از مهدی کروبی و ۲۰.۵ درصد به "حمایت از دو نامزد اصلاح طلب بدون تأکید بر هیچ یک" رأی داده اند.

۴ خرداد: علی اکبر محتشمی پور، رئیس کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی به افزایش تعداد صندوق های سیار در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران انتقاد کرد. او گفت در ادوار گذشته تنها بین ۵ تا ۷ درصد صندوق های انتخابات سیار بوده است که در این دوره به ۳۳ درصد رسیده و معنای آن این است که نمایندگان نامزدها عملا نمی توانند به این ۳۳ درصد صدوق ها نظارت کنند

۴ خرداد: علی اکبر ناطق نوری، عضو جامعه روحانیت مبارز تهران گفت: "در جلسه جامعه هیچیک از آقایان کاندیداها موفق به کسب دو سوم آرا نشدند و لذا موضع رسمی جامعه در این زمینه سکوت و دعوت به مشارکت حداکثری است".

۳ خرداد: سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با انتشار اطلاعیه ای نسبت به "عواقب خطرناک" دخالت نیروهای مسلح در مسائل سیاسی و انتخاباتی هشدار داد. در این اطلاعیه آمده بود: "ما فعالیت سیاسی این گونه افراد را حتی اگر در ستاد انتخاباتی نامزد مورد حمایتمان (میرحسین موسوی) باشد، نادرست و غیراصولی می دانیم".

۲ خرداد: محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به انتقاداتی که علیه عملکرد دولت او مطرح شده بود، پاسخ داد و گفت که تخریب دولت جرم است و نامزدهای رقیب نمی توانند اتهامات خود را ثابت کنند.

۲ خرداد: مهدی کروبی گفت که در صورت پیروزی در انتخابات، غلامحسین کرباسچی، شهردار پیشین تهران را به عنوان معاون اول خود انتخاب می کند.

اول خرداد: اتحادیه انجمن های اسلامی سراسر کشور (دفتر تحکیم وحدت - طیف علامه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد در انتخابات ریاست جمهوری دهم "ضمن احترام به میرحسین موسوی، اولویت با مهدی کروبی است".

۳۱ اردیبهشت: فهرست نهایی نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام شد. به این ترتیب مشخص شد که تنها صلاحیت محمود احمدی نژاد، محسن رضایی، مهدی کروبی و میرحسین موسوی برای نامزدی در انتخابات تأیید شده است. وزیر کشور بلافاصله پس از اعلام نام نامزدها گفت که مهلت رسمی تبلیغات انتخاباتی آغاز شده است.

۲۹ اردیبهشت: مهدی کروبی و میرحسین موسوی با انتشار نامه هایی جداگانه، به عملکرد صدا و سیما در انتخابات اعراض کردند. نامه آقای کروبی خطاب به رئیس صدا و سیما نوشته شده بود اما نامه آقای موسوی خطاب به روسای قوای مقننه و قضائیه و دادستان کل کشور بود.

۲۸ اردیبهشت: آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، از مردم خواست در انتخابات ریاست جمهوری "مانع از سر کار آمدن کسانی شوند که بخواهند در مقابل دشمن تسلیم شوند و آبروی ملت را ببرند."

۲۶ اردیبهشت: آیت الله علی خامنه ای در مریوان خطاب به مسئولان کشور گفت که به سوی "سیاست های اسلامی" حرکت کنند و افزود: "این که مسئولان ما، یا نامزدهای انتخاباتی برای جلب توجه دیگران، حرف های غربی ها را تکرار کنند، امتیازی محسوب نمی شود".

۲۶ اردیبهشت: سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت) از مهدی کروبی حمایت کرد. این سازمان، نخستین حزب سیاسی پس از حزب اعتماد ملی بود که از آقای کروبی حمایت می کرد.

۲۶ اردیبهشت: روزنامه یاس نو، نزدیک به جبهه مشارکت ایران اسلامی و از تشکلهای مهم اصلاح طلبان پس از پنج سال توقیف موقت مجددا انتشار یافت، ولی بعد از اولین شمار، دوباره به دستور دبیر هیأت نظارت بر مطبوعات توقیف شد.

۲۶ اردیبهشت: محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت با وجود این که حمایت از نامزدی محمود احمدی نژاد حد نصاب لازم را در این جامعه کسب نکرده است، اکثر اعضای جامعه از او حمایت می کنند. او گفت که بر اساس اساسنامه این جامعه، تصمیم گیری در مسائل مهم کشور مثل انتخابات ریاست جمهوری با دو سوم آرای اعضا انجام می شود، اما در رأی گیری انتخاباتی جامعه که در هفته های گذشته انجام شد، آقای احمدی نژاد سه رأی کمتر از حد نصاب به دست آورد.

۲۲ اردیبهشت: رهبر ایران از انتقاد نامزدهای انتخاباتی به وضعیت اقتصادی ایران گلایه کرد و آنها را نادرست خواند. او گفت: "چیزهایی را که انسان می شنود، باور نمی کند که از زبان نامزدها از روی صدق و صفا خارج شده باشد".

۲۲ اردیبهشت: سپاه پاسداران با انتشار بیانیه ای بر اعلام قبلی فرمانده سپاه تأکید کرد و نوشت:"مقررات نظامیان فقط مربوط به بسیجیان ویژه است... و قانون مقررات استخدامی سپاه، ممنوعیت از عضویت در احزاب و گروه های سیاسی را تنها مخصوص این بخش از بسیجیان قلمداد می کند"، بنا بر این بسیجیان عادی و فعال می توانند در احزاب و گروه های سیاسی فعالیت داشته باشند.

۲۰ اردیبهشت: یک روز بعد از پایان نام نویسی، رییس ستاد انتخابات ایران تعداد داوطلبان نامزدی دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را ۴۷۵ نفر اعلام کرد که به گفته او بیش از ۵۰ درصد کمتر از دوره پیش است.

۱۹ اردیبهشت: رفعت بیات، نماینده پیشین زنجان در مجلس شورای اسلامی، برای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرده است.

۱۸ اردیبهشت: علی اکبر محتشمی پور، رئیس کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی اعلام کرد که تشکیل چنین کمیته ای ابتکار آیت الله خمینی بوده است. او گفت: "زمانی که وزیر کشور بودم شورای نگهبان تصمیم گرفته بود آرای بیش از ۱۰۰ صندوق را در تهران باطل اعلام کند. من از این کار جلوگیری کردم و طبق فرمان امام کمیته ای پنج نفره متشکل از یک نماینده شخص امام، دو نماینده وزیر کشور و دو نماینده شورای نگهبان به عنوان کمیته صیانت از آرا، بر سلامت انتخابات نظارت کردند".

۱۷ اردیبهشت: سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفت بخشی از بسیج که فعالیت نظامی ندارد، جزو نیروهای مسلح محسوب نمی شود و می تواند فعالیت سیاسی کند.

۱۵ اردیبهشت: نام نویسی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد.

۱۴اردیبهشت: میرحسین موسوی و مهدی کروبی با ارسال نامه ای به دبیر شورای نگهبان نگرانی خود از آنچه یکدست شدن هیات های نظارت و اجرایی انتخابات خواندند، ابراز کردند.

۱۳ اردیبهشت: محسن رضایی در یکی از تندترین انتقادهای یک شخصیت محافظه کار از دولت محمود احمدی نژاد اعلام کرد که ایران با سیاست های آقای احمدی نژاد به سمت پرتگاه می رود. فرمانده پیشین سپاه پاسداران خود را یک اصولگرای اصیل خواند و آقای احمدی نژاد را متهم کرد که دچار انحراف اعتقادی شده است.

۱۲ اردیبهشت: روزنامه اعتماد ملی نامه ای انتقادی از مهدی کروبی خطاب به حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان چاپ کرد. در پی ابراز مخالفت آقای کروبی با اعدام کسانی که پیش از رسیدن به سن ۱۸ سال مرتکب قتل شده اند، روزنامه کیهان نوشته بود که "پیاده نظامهای رژیم صهیونیستی اطراف آقای کروبی پرسه می زنند". آقای کروبی با متهم کردن مدیر مسئول کیهان به پرده دری، به او هشدار داد که مبادا پیش از اعلام رسمی نتایج انتخابات، پیروزی مجدد محمود احمدی نژاد را تیتر اول روزنامه کیهان کند.

۹ اردیبهشت: محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، رسما قصد خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد.

۹ اردیبهشت: آیت الله خامنه ای گلایه کرد که برخی از "دوستان بی انصاف" با "تکرار دروغ دشمن" سلامت انتخابات را به زیر سوال می برند.

۷ اردیبهشت: یک روز بعد از ارائه پیشنهاد کمیته صیانت از آراء از سوی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، سخنگوی شورای نگهبان تشکیل چنین نهاد ناظری را فاقد وجاهت قانونی دانست.

۶ اردیبهشت: نمایندگان مجلس با اکثریت قاطع به دو فوریت لایحه کاهش سن رای دهندگان از ۱۸ به ۱۵ سال رای منفی دادند. دولت هدف از ارائه این لایحه را "مشارکت نسل جوان" عنوان کرده بود.

اول اردیبهشت: مرتضی تمدن، استاندار تهران، گفت برخی قصد "ترور ساختگی" نامزدها را دارند تا مظلوم نمایی کنند. او هدف از این نقشه را تلاش برای مختل کردن امنیت انتخابات عنوان کرد.

۲۶ فروردین ۱۳۸۸: غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات ایران به کسانی که از طریق پیامک های تلفن همراه و اینترنت علیه نامزدهای انتخاباتی فعالیت "تخریبی" می کنند هشدار داد که در صورت بی توجهی به تذکر اولیه، "برخوردهای قاطع و سنگین" در انتظار آنها است.

۲۶ فروردین ۱۳۸۸: محمدعلی نجفی به عنوان مشاور اقتصادی و برنامه ریزی به ستاد انتخاباتی مهدی کروبی پیوست. او پس از غلامحسین کرباسچی و عطاءالله مهاجرانی، سومین چهره نزدیک به کارگزاران است که از نامزدی آقای کروبی حمایت می کند. از میان سایر چهره های سرشناس جناح اصلاح طلب، محمدعلی ابطحی و عباس عبدی نیز از آقای کروبی حمایت می کنند.

۲۶ فروردین ۱۳۸۸: مجتبی ثمره هاشمی، مشاور عالی محمود احمدی نژاد از سمت خود کناره گیری کرد تا به نوشته خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، خود را برای حضور در فعالیت های انتخاباتی در حمایت از آقای احمدی نژاد آماده کند. آقای احمدی نژاد هنوز تصمیم خود را برای نامزد شدن در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام نکرده است.

۲۵ فروردین ۱۳۸۸: صادق محصولی، وزیر کشور ایران با تشکیل کمیته صیانت از آرای انتخاباتی مخالفت کرد و آن را تلویحا "دسیسه دشمن" خواند که عده ای هم در داخل کشور "بدون توجه" به آن دامن می زنند.

۲۴ فروردین ۱۳۸۸: مهدی کروبی با انتشار اطلاعیه ای خواستار تغییر اصل ۴۴ قانون اساسی، افزایش اختیارات شوراهای استانی و لغو انحصار رسانه ای دولت شد و بر ضرورت حذف نظارت استصوابی شورای نگهبان بر انتخابات تأکید کرد.

توضیح تصویر،

وزیر اطلاعات ایران گفت با تخریب های انتخاباتی از طریق اس ام اس و اینترنت به شدت برخورد خواهد شد

۲۲ فروردین ۱۳۸۸: معاون حقوقی و امور مجلس نیروی انتظامی ایران به گفته های میرحسین موسوی در باره طرح امنیت اجتماعی واکنش نشان داد و گفت: " اگر دستگاه های فرهنگی در انجام وظایف خود کوتاهی کنند، پلیس منتظر نمی ماند تا آنها همچنان نسخه نویسی کنند و معدودی اراذل و اوباش و هنجارشکن امنیت مردم را سلب کنند".

پیش تر دو چهره اصلاح طلب (محمدعلی ابطحی و عبدالله رمضان زاده) گفته بودند تعطیلی طرح امنیت اجتماعی کار خوبی است اما در حوزه اختیارات رئیس جمهوری نیست و نامزدهای اصلاح طلب نباید وعده ای بدهند که در اجرای آن ناتوان خواهند بود.

۲۱ فروردین ۱۳۸۸: سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت ایران اسلامی که دو تشکل عمده جناح اصلاح طلب ایران محسوب می شوند، با صدور اطلاعیه های جداگانه رسما از نامزدی میرحسین موسوی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران حمایت کردند.

۲۰ فروردین ۱۳۸۸: شورای نگهبان به انتقاداتی که در باره سخنرانی احمد جنتی در بوشهر مطرح شده بود، پاسخ داد. این شورا اعلام کرد سخنان آقای جنتی ناقص منتشر شده و او در همان سخنرانی به ناظران شورای نگبهان گفته است: "امکان ندارد کسی نظری نداشته باشد. ولی نباید نظر خودش را در اجرا اعمال کند. بی طرفی به معنی این است که شخص در انجام وظایف خودش طرفداری از کسی نکند".

۱۷ فروردین ۱۳۸۸: مهدی کروبی در نامه ای به شورای نگهبان، به تندی از حمایت احمد جنتی، دبیر این شورا از عملکرد دولت محمود احمدی نژاد انتقاد کرد و گفت که به این ترتیب حق دارد نگران سلامت انتخابات باشد. آقای کروبی هشدار داد که با دیدن هرگونه نشانه ای از تخلف نهادهای اجرایی و نظارتی در انتخابات، به طور علنی با آن برخورد می کند و آن را با "مردم و رهبری" در میان خواهد گذاشت.

توضیح تصویر،

ورود آخرین نخست وزیر ایران به عرصه انتخابات باعث شد محمد خاتمی از نامزدی در انتخابات منصرف شود

۶ فروردین ۱۳۸۸: رسانه های خبری نزدیک به میرحسین موسوی از قول ابوالفضل فاتح (که به عنوان مسئول کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ستاد انتخاباتی آقای موسوی معرفی می شد) گزارش دادند که به زودی "ائتلاف های قوی، ارزشمند و غیرمنتظره ی پنهان و آشکار میان هر دو جناح کشور" رخ خواهد داد که در فضای رسانه های کشور موج ایجاد می کند.

۵ فروردین ۱۳۸۸: احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان قانون اساسی ایران در نشست ناظران این شورا در بوشهر گفت: "دشمنان ایران اسلامی که در فکر براندازی نرم هستند، به دنبال این هستند که رئیس جمهوری بر سر کار آید که به خودشان و مقاصدشان نزدیک تر باشد". او همچنین گفت: "در سه سال اخیر رسیدگی فوق العاده ای به مردم، به خصوص به محرومان شده است که نتیجه تلاش یک دولت پرتلاش و پرکار (دولت محمود احمدی نژاد) بوده است".

اول فروردین ۱۳۸۸: آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی با انتقاد از کسانی که سعی دارند حمایت او را از دولت آقای احمدی نژاد به میل خود تفسیر کنند، گفت این حمایت ها "ربطی به انتخابات ندارد و اعلام موضع انتخاباتی نیست".

۲۶اسفند ۱۳۸۷: محمد خاتمی یک ماه بعد از ورود به عرصه انتخابات رسما از نامزدی انصراف داد. آقای خاتمی گفت برای جلوگیری از پراکندگی آرای اصلاح طلبان چنین کرده است. او از دو نامزد اصلی باقیمانده اصلاح طلبان، آقایان کروبی و موسوی خواست که "مدیرانه و دلسوزانه صحنه را با تفاهم مدیریت کنند".

۲۰ اسفند ۱۳۸۷: میرحسین موسوی، آخرین نخست وزیر جمهوری اسلامی، نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد.

۲۴ بهمن ۱۳۸۷: روزنامه کیهان در سرمقاله اش به قلم مدیر مسئولش هشدار داد که ممکن است آقای خاتمی به سرنوشت بی نظیر بوتو، نخست وزیر پیشین پاکستان دچار شود که ترور شد. یک روز بعد مجمع روحانیون مبارز با انتشار نامه ای به روزنامه کیهان تاخت و خواستار برکناری حسین شریعتمداری، مدیر مسئول این روزنامه شد که نماینده آیت الله خامنه ای در کیهان است.

۲۲ بهمن ۱۳۸۷: رسانه های ایران گزارش دادند که در جریان راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب ایران، عده ای تندرو با سردادن شعار "مرگ بر خاتمی" قصد حمله به وی را داشتند.

۲۰ بهمن ۱۳۸۷: محمد خاتمی سرانجام قصد خود را برای نامزدی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کرد. او در جریان افتتاح وب سایت مجمع روحانیون مبارز گفت که بر خلاف گزارش ها، از ابتدا هیچ تردیدی برای نامزدی نداشته است.

۸ بهمن ۱۳۸۷: مهدی کروبی در نامه ای به سخنان سرلشکر حسن فیروزآبادی، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، درباره این که ریاست جمهوری "مناسب افراد بازنشسته و خیلی مسن نیست"، حمله کرد. آقای کروبی با اشاره به چاقی آقای فیروزآبادی نوشت: "آیا ظواهر و بعضى سخنان حضرتعالى مطابق استانداردهاى ضرورى براى احراز یکى از عالى ترین جایگاه هاى نظامى کشور- از جمله بى طرفى در مسائل سیاسى و چابکى و تحرک - مى باشد؟" آقای فیروزآبادی در پاسخ به این نامه نوشت که قصد دخالت در انتخابات را ندارد و تنها از مردم خواسته است به کسی رای دهند که توانایی انجام وظایف دشوار ریاست جمهوری را داشته باشد.

توضیح تصویر،

رئیس جمهوری فعلی ایران هنوز تصمیم خود را در مورد نامزدی در انتخابات اعلام نکرده است

۲۳ دی ۱۳۸۷: محمد خاتمی گفت که یا او یا میرحسین موسوی، آخرین نخست وزیر ایران، در انتخابات ریاست جمهوری نامزد خواهند شد.

۱۴ دی ۱۳۸۷: غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران، در گفتگو با روزنامه اعتماد ملی، به شدت از محمد خاتمی به خاطر تعلل در اعلام نامزدی انتقاد کرد. آقای کرباسچی گفت: "من کاری ندارم که چرا ایشان تردید دارد یا این تردید‌ها چقدر جدی است. حرف من این است که اصلا‌ این نوع سیاست‌ورزی، قابل قبول جهان مدرن نیست".

۲۵ آذر ۱۳۸۷: محمد خاتمی در نطقی در دانشگاه تهران گفت که تردیدش برای شرکت در انتخابات نه از روی عافیت طلبی بلکه درباره کارآمدی نامزدی اش است. او همچنین به انتقاد از عملکرد دولت نهم پرداخت و طعنه گفت: "در زمان من فقر و فساد و اشتغال بود و در رسانه‌های ملی و در دستگاه‌های مختلف تبلیغات می ‌کردند اما امروز الحمدلله همه جا گل و بلبل است".

۲۴ آذر ۱۳۸۷: آیت الله خامنه ای با سخنرانی در دانشگاه علم و صنعت نسبت به خطر به قدرت رسیدن "شاه سلطان حسین های صفوی" هشدار داد. برخی ناظران این سخنان را هشدار درباره رای دادن به نامزدهای اصلاح طلب تفسیر کردند.

۲۳ آذر ۱۳۸۷: اصلاح طلبان در همایش "نفت، توسعه و دموکراسی" دولت نهم را به هدر دادن درآمدهای نفتی متهم کردند. این اتهامات واکنش تند حامیان دولت را دربرداشت.

۲۰ آذر ۱۳۸۷: ضرب الاجل مهدی کروبی برای حضور سایر نامزدهای اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری بدون اعلام نامزدی محمد خاتمی گذشت. آقای کروبی گفته بود بعد از این تاریخ، دیگر نظر شورای حکمیت درباره انتخاب نامزد واحد برای اصلاح طلبان را نمی پذیرد.

۱۶ آذر ۱۳۸۷: شورای نگهبان اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری از جمله شرط محدودیت سنی و تعریف رجل سیاسی را رد کرد.

۱۵ آذر ۱۳۸۷: حزب مشارکت، محمد خاتمی را به عنوان نامزد خود در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرد. محسن میردامادی، دبیرکل این حزب گفت: "دیگر منتظر اعلام آقای خاتمی برای آمدن نیستیم و از نظر ما ایشان وارد عرصه انتخابات شده اند".

۶ آذر ۱۳۸۷: حسین طائب، فرمانده بسیج، اعلام کرد نیروهای بسیج به صورت سازمانی در انتخابات مداخله نخواهند کرد.

۴ آذر ۱۳۸۷: برخی رسانه های ایران گزارش دادند محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، خود را نامزد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری خواهد کرد، اما این گزارش ها تأیید نشد. وی در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز نامزد شده بود.

۲۸ آبان ۱۳۸۷: بعد از رای عدم اعتماد به علی کردان بخاطر رسوایی مدرک تحصیلی جعلی، صادق محصولی از مجلس برای وزارت کشور رای اعتماد گرفت. برخی از نمایندگان می گفتند آقای محصولی به دلیل فعالیت در ستاد انتخاباتی محمود احمدی نژاد، نمی تواند به عنوان وزیر کشور انتخابات ریاست جمهوری را بی طرفانه برگزار کند. ولی محمود احمدی نژاد اطمینان داد خدشه ای به این انتخابات وارد نخواهد شد.

توضیح تصویر،

رئیس جمهوری پیشین ایران از نامزدی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران انصراف داد

۹ آبان ۱۳۸۷: احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری را به وزارت کشور اعلام کرد. اعضای این هیأت عبارتند از احمد جنتی، محمدرضا علیزاده، عباس کعبی، محمدرضا میرشمسی، عباسعلی کدخدایی، احمد سالک و فضل الله موسوی.

۸ آبان ۱۳۸۷: آیت الله خامنه ای اعلام کرد تبلیغات زودهنگام انتخاباتی به صلاح کشور نیست، چرا که ذهن ها را از مسائل اصلی منحرف می کند و موجب بدگویی می شود.

اول آبان ۱۳۸۷: مهدی کروبی یکبار دیگر به دبیرکلی حزب اعتماد ملی برگزیده شد. آقای کروبی تاکید کرد به نفع هیچ نامزدی از گردونه رقابت های انتخاباتی کنار نخواهد رفت، حتی اگر او محمد خاتمی باشد.

۲۵ مهر ۱۳۸۷: اولین کنگره سراسری حزب اعتماد ملی برگزار شد.

۲۲ مهر ۱۳۸۷: محمد خاتمی در همایش "دین در دنیای معاصر" میزبان ده ها تن از رهبران پیشین جهان از جمله کوفی عنان، دبیر کل سابق سازمان ملل و رومانو پرودی، نخست وزیر پیشین ایتالیا بود. آقای خاتمی ارتباط این کنفرانس با فعالیت های انتخاباتی را رد کرد. ۲۱ مهر ۱۳۸۷: مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی، نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد. آقای کروبی اولویت های خود را اقتصاد، گسترش آزادی های اجتماعی و تنش زدایی از روابط بین الملل عنوان کرد. وی گفت: "تلاش می کنم با حرف های بیهوده برای کشور دشمن سازی نکنم".

۱۳ مهر ۱۳۸۷: محمد خاتمی برای نامزدی در انتخابات دو شرط گذاشت: تفاهم با ملت بر سر خواسته ها و امکان عملی شدن برنامه ها. او گفت: "اگر واقعاً امکان اجرای برنامه‌‏ها وجود نداشته باشد و موانعی بر سر راه قرار گیرد، ارائه بهترین و کامل‌‏ترین برنامه‌ به مردم نیز به منزله اغوا و فریب مردم است".

توضیح تصویر،

مهدی کروبی نخستین چهره سیاسی بود که قصد خود را برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری رسما اعلام کرد

۶ مهر ۱۳۸۷: کامران دانشجو که استاندار تهران بود، به عنوان معاون سیاسی وزارت کشور منصوب شد. او چهارمین معاون سیاسی این وزارتخانه در دولت نهم بعد از علیرضا افشار، مجتبی ثمره هاشمی و علی جنتی است.

اول مهر ۱۳۸۷: سید جلال الدین طاهری اصفهانی، امام جمعه سابق اصفهان که از این سمت استعفا داد، گفت محمد خاتمی تصور نمی کند مردم خواستار حضورش در انتخابات باشند. آقای طاهری گفت آقای خاتمی در دیداری به وی گفته است: "اگر مردم بخواهند من حرفی برای آمدن ندارم ولی تاکنون این تقاضا را برای آمدن از سوی مردم احساس نکرده ام".

۱۷ شهریور ۱۳۸۷: وزارت کشور، بسیار زودتر از دوره های پیشین، اعلام کرد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ برگزار خواهد شد.

۱۱ شهریور ۱۳۸۷: نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران اعلام کرد تغییر دولت به مصلحت نیست. مجتبی ذوالنوری در جمع انصار حزب الله گفت: "دولت آقای احمدی نژاد کارهایی را شروع کرده که مصلحت و منفعت کشور ایجاب می کند که در یک دوره چهار ساله دیگر به نتیجه برسد و الان کار در مرحله ای نیست که تغییر دولت داشته باشیم و مصلحت این است که دولت عوض نشود".

۲ شهریور ۱۳۸۷: آیت الله خامنه ای در دیدار با هیات دولت به رییس جمهوری و وزرا گفت که فکر نکنند این سال آخر دولت است، بلکه تصور کنند بناست پنج سال دیگر کار کنند.

۷ مرداد ۱۳۸۷: حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان نوشت که محمد خاتمی به دلیل عملکرد و دیدگاه هایش از صافی شورای نگهبان رد نخواهد شد. مدیر مسئول کیهان آقای خاتمی را گزینه مطلوب "دشمنان بیرونی" خواند. سرمقاله نویس کیهان احتمال تایید صلاحیت عبدالله نوری را نیز بسیار اندک پیش بینی کرد.

۳ مرداد ۱۳۸۷: عبدالله نوری، وزیر پیشین کشور، سکوت ده ساله خود را شکست و در جمع اعضای دفتر تحکیم وحدت، اصلاح طلبان را به شرکت در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ترغیب کرد. این سخنان، رسانه های اصلاح طلب را به این گمانه زنی واداشت که احتمال نامزدی آقای نوری تقویت شده و در مقابل برخی تندروها او را تهدید کردند که چنین تصمیمی نگیرد.