دادستان ایران: فعالیت بهائیان غیر قانونی است

دری نجف آبادی
Image caption به گفته دادستان ایران، اگر فعالیت های فردی و گروهی، امنیت ملی و تمامیت ارضی کشور را در معرض مخاطره قرار دهد حکومت با آن برخورد خواهد کرد.

در پی دستگیری هفت بهایی به اتهام جاسوسی، دادستانی ایران فعالیت بهائیان را در این کشور غیر قانونی اعلام کرده است.

قربانعلی دری نجف آبادی دادستان کل کشور، در نامه ای به غلامحسین محسنی اژه ای وزیر اطلاعات، نوشته است که فعالیت های تشکیلات بهائیت در تمامی رده ها و نیز هر تشکیلات جایگزین آن غیر قانونی و ممنوع است.

این نامه در حالی منتشر شده است که یک هفته پیش دادسرای امنیت تهران اعلام کرد که ۷ تن از بهائیانی دستگیر شده، به اتهام جاسوسی برای اسرائیل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام، محاکمه خواهند شد.

آقای دری نجف آبادی با اشاره به قانون اساسی ایران که داشتن هر عقیده ای را برای افراد آزاد می داند، گفته است: "داشتن یک عقیده و مرام آزاد ولی اعلان و ابراز آن به منظور تحریف افکار دیگران، جریان سازی و یا تبلیغ و تظاهر به قصد اغواگرای و تشویش اذهان دیگران و عناوین مشابه مجاز نخواهد بود."

به گفته دادستان ایران، اگر فعالیت های فردی و گروهی، امنیت ملی و تمامیت ارضی کشور را در معرض مخاطره قرار دهد حکومت با آن برخورد خواهد کرد.

آقای دری نجف آبادی بهائیان را متهم کرده که با اسرائیل پیوند دارند و پیروان آن به "جمع آوری اطلاعات و فعالیت های نفوذی و تخریب پایگاه های اعتقادی مردم" می پردازند.

Image caption ایران پیشتر اعلام کرده بود که بازداشت بهاییان ارتباطی با عقیده مذهبی آنها ندارد

به عقیده آقای دری نجف آبادی، "ضدیت بهائیان با اسلام و نظام اسلامی محرز و خطر آنها برای امنیت ملی" مستند است و لازم است که با هر نوع تشکیلات جایگزین نیز طبق مقررات برخورد شود.

چندی پیش اعضای یک گروه هفت نفری از بهائیان دستگیر شدند که به گفته مرکز بین المللی بهاییان به امور جامعه بهاییان در ایران رسیدگی می کردند.

بازداشت این هفت نفر که "گروه یاران" معروفند با اعتراض برخی از مجامع حقوق بشری بین المللی قرار گرفته بود اما غلامحسین الهام، سخنگوی دولت ایران حمایت سازمان های مدافع حقوق بشر از حق آزادی مذهب برای بهائیان ایران را که "تابلو کردن مقوله ای به نام بهائیت" می خواند سیاستی کهنه و زنگار گرفته توصیف کرد.

آقای الهام بهاییان را به ارتباط با اسرائیل متهم کرده و گفته بود که "این جریان، تشکیلاتی سازمان یافته است که با بیگانگان مخصوصا صهیونیست ها مرتبط هستند."

به گفته آقای الهام، دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی بر اساس معیار قانونی به بازداشت بهاییان مبادرت کرده و این موضوع را پیگیری می کند.

به دنبال فشارهای شدید اوایل انقلاب اسلامی در ایران بر جامعه بهاییان ایران، از شدت این فشارها در دهه هفتاد خورشیدی کاسته شد اما بر اساس گزارشها در ماه های اخیر این فشارها از سر گرفته شده است.

مطالب مرتبط