روسیه: سامانه دفاع موشکی با برنامه اتمی ایران بی ارتباط است

سرگئی لاوروف
Image caption وزیر امور خارجه روسیه از گفت و گو با آمریکا درباره سامانه دفاع موشکی استقبال کرده است

روسیه هرگونه ارتباطی میان سامانه دفاع موشکی آمریکا در اروپا را با برنامه اتمی ایران رد کرده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، از گفت و گو با آمریکا بر سر این سامانه ضد موشکی استقبال کرده و گفته است که بر اساس نظرات کارشناسی، استقرار این سامانه ارتباطی با برنامه اتمی ایران ندارد .

گفته های آقای لاوروف پاسخ به اظهارات ویلیام برنز، معاون وزارت امور خارجه آمریکا است که این سامانه را در اتباط با برنامه اتمی ایران توصیف کرده بود.

آقای برنز دو روز پیش از این در جریان سفرش به مسکو گفته بود در صورتی که روسیه به رفع "تهدیدهای" ایران و کره شمالی کمک کند، آمریکا ممکن است در طرح ایجاد سامانه سپر دفاع موشکی اش در اروپا تجدید نظر کند.

آقای برنز در گفت و گو با خبرگزاری اینترفکس گفت: "ما همچنین امیدواریم که روس ها درک کنند هیچ رئیس جمهوری در آمریکا نمی تواند وضعیتی را بپذیرد که در آن آمریکا در برابر سلاح های اتمی بالقوه سوار بر موشک های کشورهایی مانند کره شمالی یا ایران آسیب پذیر باشد."

ایران و سپر دفاع موشکی آمریکا در اروپا

در هفته های اخیر که باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا دوران ریاست جمهوری اش را آغاز کرده کرده است، برخی از مقام های این کشور درباره ارتباط ایران و سامانه دفاع موشکی این کشور در اروپا سخن گفته اند.

جوزف بایدن، معاون رئیس جمهوری هفته گذشته در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ که علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم در آن شرکت داشت گفت که آمریکا گسترش سپر دفاع موشکی را با هدف مقابله با تهدید ایران تا زمانی که موثر و مقرون به صرفه باشد، ادامه می‌دهد.

آقای بایدن گفت که رایزنی آمریکا با متحدانش در ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) و روسیه بر سر سپر دفاع موشکی ادامه خواهد یافت و مشروط به کارآیی و مقرون به صرفه بودن، آمریکا این طرح را برای مقابله با تهدید هسته ای روزافزون ایران دنبال می‌کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا هم به تازگی گفته تصمیم نهایی در مورد استقرار سامانه دفاع موشکی در اروپا به تمایل ایران به مهار بلندپروازی های اتمی اش بستگی خواهد داشت.

خانم کلینتون گفته بود که اگر آمریکا شاهد تغییری در رفتار دولت ایران در ارتباط برنامه اتمی اش باشد، در آن صورت در موضع خود درباره این سامانه موشکی تجدید نظر می کند.

دولت آمریکا در دوره ریاست جمهوری جورج بوش این سامانه دفاع موشکی را محافظ آمریکا و بیشتر نقاط اروپا در برابر "عناصر شرور" در خاورمیانه توصیف کرد.

در همان دوره مقام های ایرانی از جمله علی لاریجانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی این کشور، استقرار این سامانه را به بهانه تهدید ایران "جوک سال" توصیف کرد و گفت: "سخت است باور کنیم که آمریکا نمی داند موشک های ایران به اروپا نمی رسد."

مقام های ایرانی می گویند موشک شهاب ۳ دوربرد ترین موشک این کشور است که برد آن ۲۰۰۰ کیلومتر است. البته متخصصان آمریکایی معتقدند تا زمان تکمیل سامانه دفاع موشکی، موشک های ایرانی به اروپا هم خواهد رسید.

سامانه دفاع موشکی چیست؟

Image caption هزینه نهایی استقرارسامانه دفاع موشکی بین یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تخمین زده می شود

سامانه سپر موشکی آمریکا برای مقابله با موشک های بالستیک یا قاره پیمایی طراحی شده که بیش از ۵ هزار کیلومتر (۳۱۰۰ مایل) برد دارند.

گفته می شود سپر موشکی آمریکا می تواند بین ۳ تا ۵ دقیقه بعد از پرتاب احتمالی موشک آن را نابود کند.

اگر آمریکا سپر دفاع موشکی اش را در اروپای شرقی مستقر کند، سامانه ای برپا خواهد کرد که در حال حاضر در خاک این کشور، گرینلند و بریتانیا مستقر است. بر این اساس ۱۰ رهگیر در منطقه ای به بزرگی یک زمین فوتبال در لهستان مستقر خواهد شد و اهداف را در ارتفاع بسیار بالا و از طریق فقط "برخورد صرف" منفجر خواهند کرد.

قطعات یک سیستم راداری هم که پیش از این در اقیانوس آرام جنوبی مستقر بود، پیاده شده تا به کشور چک منتقل شود. رهگیرها و رادار احتمالا به یک رادار هشدار دهنده در منطقه قفقاز مرتبط خواهند شد.

تاسیسات زمینی این سیستم فعلا شامل ۸ رهگیر در آلاسکا و ۲ رهگیر دیگر در کالیفرنیا است.

مقامات رسمی هزینه نهایی استقرار این تاسیسات در خاک اروپا را بین یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار تخمین می زنند.

قرار است اولین گروه از رهگیرها تا سال ۲۰۱۱ قابل استفاده باشد. واشنگتن امیدوار است در سال ۲۰۱۳ این سامانه به صورت کامل شروع به کار کند.

مطالب مرتبط